Próchnica i nieświeży oddech to nie wszystko. Niemycie zębów może się skończyć nawet zawałem! Te 4 choroby grożą ci, jeżeli nie myjesz zębów

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Co się dzieje, jak nie myjemy zębów? Oto 4 choroby, które łączą się z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Sally Anscombe/Getty Images
Mycie zębów wydaje się być czymś oczywistym, jedną z podstawowych codziennych czynności. Jednak badania wykazują, że aż 60 proc. Polaków w ogóle nie myje zębów lub robi to zbyt krótko. Co się dzieje, jak nie myjemy zębów? Okazuje się, że konsekwencje mogą być bardzo poważne. Zobacz, do czego prowadzi niemycie zębów.

Spis treści

4 choroby, które grożą ci, jeżeli nie myjesz zębów codziennie

Higiena jamy ustnej nie należy do mocnych stron Polaków – aż 99 proc. dorosłych w Polsce ma problem z próchnicą. Co więcej, 60 proc. mieszkańców Polski na co dzień nie dba o zęby i nie myje ich w ogóle albo robi to niewystarczająco długo.

Kobieta nakładająca na szczoteczkę pastę do zębów
Co się dzieje, jak nie myjemy zębów? Oto 4 choroby, które łączą się z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Sally Anscombe/Getty Images

Coraz więcej badań sugeruje, że niewłaściwe szczotkowanie zębów lub nieprawidłowe nitkowanie może doprowadzić nie tylko do nieświeżego oddechu, ale też do wielu pozornie niezwiązanych ze sobą chorób. Do czego prowadzi niemycie zębów?

Jak prawidłowo myć zęby krok po kroku?

Mycie zębów wydaje się proste, ale po drodze do czystych zębów i świeżego oddechu można popełnić wiele błędów. W jaki sposób prawidłowo myć zęby?

Zobacz też: Nadszedł sezon na „cukierek albo psikus” i czekoladowe Mikołaje. Tymczasem 7 na 10 dzieci ma próchnicę. To zasługa słodyczy

Instrukcja mycia zębów krok po kroku:

  1. Zmocz lekko szczoteczkę do zębów i nałóż niewielką ilość pasty do zębów (wielkości ziarenka grochu).
  2. Szczoteczkę trzymaj pod kątem 45 st. do dziąseł.
  3. Zęby szczotkuj krótkimi pociągnięciami na szerokość jednego zęba.
  4. Przesuwaj szczoteczkę do przodu i do tyłu wzdłuż zewnętrznych powierzchni zębów. Podczas szczotkowania wywieraj delikatny nacisk.
  5. Zęby szczotkuj wzdłuż powierzchni żujących, wykonując ruchy tam i z powrotem.
  6. Szczotkując wewnętrzne powierzchnie zębów, trzymaj szczoteczkę pionowo i szczotkuj w górę i w dół wzdłuż wewnętrznych powierzchni zębów.
  7. Nie zapominaj też o języku. Szczotkuj go, wykonując szczoteczką kilka ruchów od tyłu do przodu, aby usunąć bakterie powodujące nieświeży oddech. Możesz też używać czyścika lub skrobaczki do języka.

Pamiętaj, żeby szczoteczkę płukać po każdym użyciu i przechowywać ją w pozycji pionowej, pozostawiając do wyschnięcia. Jeżeli twoja szczoteczka ma towarzystwo innych szczoteczek, pilnuj, żeby się nie dotykały.

Sprawdź: Matcha w ochronie dziąseł i zębów. Wystarczy płukać

Ważne jest też nitkowanie zębów przed szczotkowaniem. Rób to raz dziennie – rano lub wieczorem. Nitkowanie pomaga usunąć cząsteczki jedzenia i płytkę nazębną między zębami, do których nie można dotrzeć za pomocą samej szczoteczki do zębów.

Nie czyścisz języka podczas mycia zębów? To błąd. Zobacz, dlaczego codziennie należy czyścić język i poznaj technikę, jak to robić

Czy powinno się płukać usta po myciu zębów?

Płukać czy nie płukać? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawia się wiele osób. Okazuje się, że to całkiem istotne. Jak zatem powinniśmy postępować?

Po szczotkowaniu należy wypluć nadmiar pasty do zębów, ale nie powinno się płukać jamy ustnej tuż po tym. Jeżeli to zrobimy, zmyjemy skoncentrowany fluor zawarty w pozostałej paście do zębów. Płukanie rozcieńcza go i osłabia jego działanie.

Podobnie w przypadku używania płynu do płukania jamy ustnej. Zanim go użyjemy (nawet jeżeli zawiera fluor), należy odczekać ok. 20 minut. Po użyciu płynu do płukania jamy ustnej nie powinno się jeść ani pić przez ok. 30 minut.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Cukier pod kontrolą

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia