Dostęp do lekarzy specjalistów wkrótce będzie szybszy? Rusza pilotażowy program E-konsylium. Pierwsza kardiologia, później onkologia

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Platforma e-konsylium ma umożliwić przejście ze stacjonarnych spotkań lekarzy różnych specjalności na te zdalne.
Platforma e-konsylium ma umożliwić przejście ze stacjonarnych spotkań lekarzy różnych specjalności na te zdalne. stockbroker/123RF
Rusza pilotażowy program mający usprawnić i przyśpieszyć kontakt między ekspertami medycyny w całej Polsce. „E-konsylium ma poprawić dostęp pacjentów do lekarzy specjalistów. Specjalna platforma ma umożliwiać m.in. zdalne konsultacje i przekazywanie wyników badań” – poinformował w poniedziałek Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Spis treści

E-konsylium ma poprawić dostępność pacjentów do specjalistów

W Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyła się w poniedziałek 8 maja pierwsza prezentacja możliwości pilotażowego programu e-konsylium. Jest on realizowany przez ekspertów z Instytutu Łączności – Polskiego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Chorób Serca USK na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.

Platforma e-konsylium ma umożliwić zdalne spotkania lekarzy różnych specjalności, konieczne do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjentów m.in. kardiologicznych i onkologicznych. Zapewni też m.in. przesyłanie, udostępnianie i opracowywanie potrzebnej dokumentacji medycznej.

– To jedno z rozwiązań, którego celem jest poprawa dostępności pacjentów do specjalistów – powiedział dziennikarzom minister Adam Niedzielski.

Szef MZ wskazał, że e-konsultacje będą wspierały m.in. funkcjonowanie sieci – onkologicznej i kardiologicznej.

– Rozwiązanie informatyczne, które dzisiaj zaczynamy testować, umożliwia nie tylko rozmowę, konsultację i wymianę zdań, ale także dzielenie się wynikami badań, szczególnie diagnostyki obrazowej. Z tego co wiem, nie tylko zapisane badania mogą być odtwarzane, ale również istnieje możliwość bieżącego badania pacjenta poprzez podłączenie odpowiednich urządzeń – powiedział minister.

– Zyskujemy platformę, która będzie wspierała wszystkie koordynacyjne rozwiązania czy w kardiologii, (…) czy w onkologii, ale też, mam nadzieję, na poziomie opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej – dodał.

Czym jest e-konsylium i jak działa?

Zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Łączności PIB prof. Paweł Pławiak podkreślił, że projekt e-konsylium umożliwia zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich danych niezbędnych do diagnozy.

– Są to dane, na których możemy prowadzić pełną interakcję, możemy manipulować na nich, robić pomiary, dzięki czemu usprawniamy niezwykle ten proces konsylium, który do tej pory przebiegał dosyć ciężko. Jesteśmy teraz w trakcie testów wdrożeniowych(…) planujemy do końca roku ostatecznie platformę dopracować i rozszerzyć w kolejnych latach o następne specjalizacje – zapowiedział.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że dzięki wdrażanemu rozwiązaniu ścieżka, którą ma do pokonania pacjent, wydatnie się skróci. Jak zaznaczył, e-konsylium to nie jest jeszcze sztuczna inteligencja, to nie jest komputer kwantowy, tylko dość prosta technologia, ale zebrana w jednym miejscu sprawia, że można rozwiązać realne problemy.

– Jesteśmy w stanie zagospodarować z maksymalną efektywnością czas najlepszych na Dolnym Śląsku ekspertów od chorób serca, czyli tych chorób, które zbierają największe żniwo wśród polskich pacjentów – powiedział Cieszyński. – Pokazuje to, że wykorzystując technologie, zasoby, którymi dysponuje Ministerstwo Cyfryzacji, możemy zmieniać świat na lepsze, zmieniać Polskę na kraj, w którym lepiej, bardziej komfortowo się żyje.

Na Dolnym Śląsku ruszają pierwsze testy nowej platformy. Kiedy zacznie działać w całej Polsce?

Obecnie w pilotażu e-konsylium biorą udział podmioty medyczne z Dolnego Śląska. Platforma ma zostać oddana do końca roku, a w kolejnym przechodzić testy w sieci kardiologicznej.

Minister wyraził nadzieję, że za kilka czy kilkanaście miesięcy będzie można powiedzieć, że e-konsylium jest standardem i że każdy, kto chce prowadzić takie konsultacje ze specjalistami z najwyższych ośrodków referencyjnych, będzie miał możliwość skorzystania z oprogramowania.

– Z mojego punktu widzenia jest to realizacja postulatu, że niezależnie od tego, w jakim ośrodku pacjent jest leczony, to ma dostęp do najlepszych specjalistów, do najbardziej aktualnej wiedzy – zaznaczył szef MZ. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Tomczyńska, Magdalena Gronek
ato/ ktl/ mgw/ mhr/ joz/ mso

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia