Jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy? Sięgaj po nie, gdy strzela ci w kościach. 5 witamin pomoże zregenerować stawy

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Strzela ci w kolanach lub nadgarstkach, a niemal każdy ruch sprawia ci ból lub dyskomfort? Możesz mieć niedobory tych witamin. Uzupełnij je, a pozbędziesz się nadmiernego bólu i sztywności. Złagodzą one także objawy chorób zwyrodnieniowych stawów takich jak reumatyzm czy dna moczanowa. Sprawdź, jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy.

Spis treści

Dlaczego bolą stawy? Przyczyną może być uraz albo choroba

Bóle stawów często wynikają z przeciążeń lub urazów, ale ich przyczyną mogą być też choroby. Najczęściej bolą nas stawy kolanowe, biodrowe, barkowe, nadgarstki i stawy dłoni, a może im także towarzyszyć ból kości i mięśni.

Ból stawów może być spowodowany niedoborem witamin. Z kolei dostarczenie większej dawki tych witamin może złagodzić także ból stawów towarzyszący chorobie.
Ból stawów może być spowodowany niedoborem witamin. Z kolei dostarczenie większej dawki tych witamin może złagodzić także ból stawów towarzyszący chorobie.
krakenimages.com/freepik.com

Ból stawów często pojawia się na skutek urazów podczas pracy fizycznej czy uprawiania sportów, a także upadku czy skręcenia. Jest on także następstwem zmian zapalnych w obrębie stawów i występuje w przebiegu chorób reumatycznych m.in. choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, czy dny moczanowej.

Bóle stawów często pojawiają się u osób starszych na skutek zużycia stawów wraz z wiekiem. Jednak mogą one towarzyszyć także młodszym osobom i wynikać z nieodpowiedniego trybu życia, a przede wszystkim z niskiej aktywności fizycznej, niezdrowej diety, nadwagi i otyłości. Dieta odgrywa więc ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu ruchu, a niedobory witamin i składników mineralnych wynikające ze złego odżywiania mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu kosto-stawowego i skutkować bólami stawów.

Jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy? Dodaj do diety te 5 witamin

Niedobory witamin mogą doprowadzić do wystąpienia bólu i ich sztywności, co prowadzi do ograniczenia ruchomości stawów. Warto więc udać się do lekarza i sprawdzić ich poziom, a w przypadku stwierdzenia niedoboru zastosować odpowiednie leki czy suplementy.

Na co dzień możesz jednak zadbać o prawidłową dietę, która pomoże ci utrzymać odpowiedni poziom witamin i mikroelementów w organizmie. Dzięki temu złagodzi ból stawów. Sięgaj więc szczególnie po te witaminy:

  • witamina C – bierze ona udział w produkcji kolagenu, czyli białka, które jest głównym budulcem tkanki łącznej występującym w stawach, mięśniach i kościach. Witamina C jest też silnym antyoksydantem, który działa przeciwzapalnie. Zwalcza więc wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu, w tym za zużywanie się stawów i wysychanie mazi stawowej. Witamina ta zmniejsza także stan zapalny towarzyszący chorobom stawów takim jak reumatoidalne zapalenie stawów. Duże ilości witaminy C znajdziesz głównie w warzywach i i owocach takich jak natka pietruszki, brokuły, brukselka, czarna porzeczka, papryka, cebula, kiwi, owoce cytrusowe,

  • witamina E – to także silny przeciwutleniacz, który opóźnia procesy starzenia i degeneracji tkanek w tym również stawów, ścięgien i mięśni. Jest ona nazywana witaminą młodości, ponieważ odmładza komórki i uelastycznia włókna kolagenowe. Znajdziesz ją w oleju słonecznikowym, oliwie z oliwek, orzechach, ziarnach i kiełkach zbóż, a także brukselce, pomidorach, brokułach, szpinaku i czarnej porzeczce,

  • witamina D – wspomaga przyswajanie wapnia, dzięki czemu wzmacnia kości i stawy. Zwalcza także stan zapalny, który towarzyszy chorobom stawów takim jak reumatoidalne zapalenie stawów. Badania wykazały, że u osób cierpiących na te schorzenia występuje obniżony poziom witaminy D. Z kolei niedobór witaminy D powoduje lub nasila już istniejące bóle i sztywność stawów. Witamina D wytwarzana jest w organizmie pod wpływem promieni słonecznych, dlatego ważne dla jej syntezy jest przebywanie na słońcu. Gdy nie ma takiej możliwości lub jest ono ograniczone np. zimą ważne jest, aby uzupełnić niedobory witaminy D za pomocą suplementów w odpowiedniej dawce oraz sięgając po tłuste ryby morskie takie jak węgorz, dorsz, łosoś, śledź, makrela,

  • witaminy z grupy B – szczególnie witaminy B1 (tiamina), B3 i B6. Działają one przeciwzapalnie i niwelują degradację stawów. Badania wykazują, że witamina B3 na stawy zmniejsza ból stawów towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej. Niski poziom witamin z grupy B uzupełnisz jedząc nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste zboża, orzechy i podroby,

  • witamina K - jest ona szczególnie ważna u osób starszych, ponieważ spowalnia degradację stawów wraz z wiekiem. Odgrywa też bardzo ważną rolę w mineralizacji kości. Najlepiej przyswajalną formą witaminy K jest K2MK7 (czyli w postaci menachinonu-7 – MK7), która ułatwia przyswajanie wapnia i tym samym pozytywnie działa na kości i stawy. Naturalne źródła witaminy K to m.in. szpinak, jarmuż, brokuły, mięso, sery, jaja i produkty fermentowane.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia