Na zapalenie stawów cierpi coraz więcej osób. Będzie program pilotażowy, który przyspieszy wykrywanie i leczenie chorób reumatycznych

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Objawy wczesnego zapalenia stawów występują już u młodych osób. Wykrycie ich na początkowym etapie choroby może zapobiec rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów i nieodwracalnych zmian w stawach.
Objawy wczesnego zapalenia stawów występują już u młodych osób. Wykrycie ich na początkowym etapie choroby może zapobiec rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów i nieodwracalnych zmian w stawach. wavebreakmediamicro/123rf.com
Przeprowadzenie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Pilotaż będzie przeprowadzany w 11 województwach. Jego celem jest wczesne rozpoznanie choroby reumatycznej i leczenie.

Spis treści

Coraz więcej osób choruje na reumatyzm. Zapalenie stawów wykrywane jest zbyt późno

W Polsce liczba osób z objawami zapalenia stawów stale rośnie. Około 400 tys. Polaków choruje na schorzenia stawów o podłożu zapalnym.

Aktualnie jednym z najważniejszych aspektów decydujących o skuteczności leczenia chorego na zapalne choroby reumatyczne i możliwości całkowitego zahamowania postępu choroby w czasie, kiedy nie dokonała ona jeszcze zmian, jest wczesne rozpoznanie i włączenie leczenia choroby – wskazano w uzasadnieniu projektu.

Rekomendacje Europejskiej Ligii Reumatologicznej (EULAR), dotyczące wczesnego zapalenia stawów, wyznaczają czas sześciu tygodni od pojawienia się pierwszych objawów (chociażby obrzęku pojedynczego stawu) do dotarcia do reumatologa i rozpoczęcia leczenia. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów pacjent powinien mieć postawione rozpoznanie i włączone leczenie w terminie nieprzekraczającym 12 tygodni od pierwszych objawów tej choroby.

W Polsce w przypadku chorób zapalnych stawów występuje wydłużony proces diagnostyczny, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów wynosi on 35 tygodni, przy rekomendowanym przez EULAR czasie maksymalnym do 12 tygodni, a w przypadku np. łuszczycowego zapalenia stawów 7–8 lat, przy rekomendowanym przez EULAR, nieprzekraczalnym czasie maksymalnie 6 miesięcy.

Najczęściej rozpoznanie choroby następuje dopiero w momencie, gdy jest ona w zaawansowanym stadium. Oznacza to istotne pogorszenie perspektyw chorego oraz wyższe koszty leczenia, przy jednoczesnym zmniejszeniu szansy uzyskania remisji – wskazano w uzasadnieniu.

Wczesne zapalenie stawów pojawia się już w młodym wieku

Szacuje się, że w Polsce około 400 tys. osób choruje na schorzenia stawów o podłożu zapalnym. W ciągu pierwszych tygodni trwania objawów zapalenia stawów znaczna część świadczeniobiorców nie spełnia jednak kryteriów kwalifikacyjnych i diagnostycznych dla konkretnej choroby reumatycznej. Zapalenie takie określa się jako wczesne zapalenie stawów, które może rozwinąć się w reumatoidalne zapalenie stawów lub inne zapalenie stawów, może ustąpić samoistnie, może też pozostać niezróżnicowane przez nieokreślony przedział czasu.

Objawem wczesnego zapalenia stawów jest ból i obrzęk przynajmniej jednego stawu, niebędący wynikiem urazu, z bólem i sztywnością stawu, o krótkim czasie trwania od 6 do 12 miesięcy.

Ludzie młodzi, którzy często chorują na zapalne choroby reumatyczne, łączą pierwsze takie objawy choroby z niewielkim urazem związanym z ich normalną aktywnością fizyczną, a zapalne bóle kręgosłupa z jego przeciążeniem. Objawy takie wymagają jednak jak najszybszej diagnostyki i włączenia leczenia na początkowym etapie choroby, zanim dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń stawów i ewentualnie innych narządów. Czas, jaki upływa od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoczęcia właściwego leczenia, jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na dalsze perspektywy chorego.

Program pilotażowy w wybranych województwach

Program pilotażowy obejmuje 11 województw. Realizowany będzie przez 36 miesięcy i składać się będzie z trzech etapów:

  • organizacyjnego, który trwa 6 miesięcy,
  • realizacji, który trwa 26 miesięcy,
  • ewaluacji, który trwa 4 miesiące.

Projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów jest na etapie konsultacji publicznych. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg
agz/ joz/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

kup najtaniej

Domowa Apteczka

Domowa Apteczka Apetyt Stop 30 tabletek

7,80 zł
Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie