5 sposobów na wywołanie okresu – tabletki, luteina czy zioła? Jak wywołać spóźniający się okres?

Swietłana Rudowicz, Monika Góralska
Gdy okres się spóźnia warto najpierw zrobić test ciążowy. Dopiero po wykluczeniu ewentualnej ciąży można sięgnąć po sposoby na przyspieszenie miesiączki. Zobacz jak wywołać okres tabletkami, luteiną lub ziołami i który z tych sposobów jest najskuteczniejszy.
Gdy okres się spóźnia warto najpierw zrobić test ciążowy. Dopiero po wykluczeniu ewentualnej ciąży można sięgnąć po sposoby na przyspieszenie miesiączki. Zobacz jak wywołać okres tabletkami, luteiną lub ziołami i który z tych sposobów jest najskuteczniejszy. silviarita/pixabay.com
Niektórym kobietom mającym regularne cykle miesiączkowe zależy czasem na wywołaniu okresu lub jego przesunięciu. Może się to wiązać z udziałem w ważnych uroczystościach takich jak ślub czy wesele albo wyjazdem na wyczekiwany urlop. Menstruacja może być również wywołana farmakologicznie u kobiet cierpiących na zaburzenia miesiączkowania. Metody, które mogą ją wywołać, obejmują głównie przyjmowanie leków wypisanych przez ginekologa. Istnieją również naturalne i domowe sposoby na przyspieszenie okresu. Dowiedz się, jak przyspieszyć lub wywołać spóźniający się okres.

Czemu okres się spóźnia?

Krwawienie miesiączkowe stanowi naturalną część życia zdrowej kobiety w wieku rozrodczym, czyli będącej po pokwitaniu, ale przed menopauzą. Ważne jest, aby kontrolować swój cykl menstruacyjny. Warto zapisywać w kalendarzyku miesiączkowym termin wystąpienia krwawienia, liczbę dni oraz intensywność krwawienia, a także długość całego cyklu. Jeśli miesiączki występowały regularnie, a pojawiło się odstępstwo od dotychczasowych norm, należy skonsultowane to z lekarzem.

Zwykle nie pojawienie się miesiączki w oczekiwanym terminie świadczy o zajściu w ciążę, dlatego w pierwszej kolejności kobieta powinna wykonać test ciążowy. Gdy wynik testu jest negatywny, a mimo to okres nadal się nie pojawia, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Zanik miesiączki może być skutkiem nadmiernego stresu, zaburzeń hormonalnych, infekcji intymnych, ale także poważnych chorób takich jak cukrzyca, bulimia, PCOS (czyli zespół policystycznych jajników), choroby tarczycy, torbiele, endometrioza czy zrosty wewnątrzmaciczne.

Zdarza się jednak, że również zdrowej kobiecie miesiączkującej regularnie zależy na przesunięciu terminu okresu. Może to być spowodowane np. wyjazdem czy zaplanowaną uroczystością. Istnieją pewne sposoby na to, jak wywołać okres, żeby o kilka dni przyspieszyć wystąpienie krwawienia. Metody te należy jednak stosować bardzo ostrożnie i sporadycznie, tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zbyt częste ingerowanie w cykl menstruacyjny może bowiem zaburzyć funkcjonowanie układu hormonalnego.

Sprawdź także:

Przesunięcie okresu tabletkami antykoncepcyjnymi

Stosowanie antykoncepcji doustnej przepisanej przez lekarza umożliwia kontrolowane przesunięcie terminu okresu. Wystarczy pomiędzy jednym opakowaniem tabletek, a drugim nie robić 7-dniowej przerwy, czyli zacząć zażywać tabletki z kolejnego blistra zaraz po zakończeniu brania tych z poprzedniego opakowania. Wtedy można o kilka dni przesunąć okres i zrobić przerwę w stosowaniu tabletek w dogodnym czasie, aby miesiączka mogła się pojawić później. Ta metoda działa jednak tylko w przypadku stosowania tabletek jednofazowych, czyli jednej tabletki zawierającej estrogen i progestageny. Nie będzie skuteczna przy tabletkach dwufazowych.

Tabletki antykoncepcyjne są jedynym sprawdzonym sposobem, który wpływa na przesunięcie okresu, jednak nie można stosować go zbyt często. Manipulacja miesiączką z pomocą tabletek powinna być sporadyczna i skonsultowana z lekarzem. Nierozważne działanie na własną rękę może skutkować rozregulowaniem się organizmu i zaburzeniami hormonalnymi.

Zobacz również:

Jak wywołać okres luteiną?

Luteina stanowi syntetycznie otrzymany odpowiednik progesteronu, czyli jednego z najważniejszych żeńskich hormonów. Jego rolą jest umożliwienie owulacji, odpowiada również za zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w śluzówce macicy i utrzymanie ciąży. Najczęściej leki z luteiną stosuje się w celu wywołania zatrzymanej miesiączki m.in. z powodu zaburzonego cyklu menstruacyjnego w wyniku niedoboru progesteronu. Przyjmuje się ją również w przypadkach wystąpienia wtórnego braku miesiączki i nadmiernego rozrostu endometrium. Innymi wskazaniami są PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), cykle bezowulacyjne, niewydolność ciałka żółtego. Dodatkowo luteinę stosuje się wspomagająco podczas leczenia niepłodności.

O przepisaniu luteiny decyduje ginekolog po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i wykonaniu odpowiednich badań takich jak badanie piersi i cytologia. Istnieją bowiem przeciwwskazania co do jej stosowania. Wśród nich wymienia się krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, żółtaczkę cholestatyczną, ciężkie zaburzenia związane z funkcjonowaniem wątroby, nowotwory narządu rodnego i piersi, choroby zakrzepowo-zatorowe. Na rynku farmakologicznym luteina występuje w formie globulek dopochwowych lub doustnych. Jej dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Innym farmaceutykiem, który może wywołać miesiączkę, jest lek zawierający dydrogesteron, syntetyczny progestagen wykazujący działanie zbliżone do luteiny.

Nie należy mylić luteiny przepisywanej przez lekarza z tabletkami z luteiną dostępnymi bez recepty, które służą wyłącznie do stosowania w celu wspierania zdrowia oczu i nie są lekiem, a suplementem diety. Luteina w nich zawarta nie jest hormonem, a żółtym barwnikiem ksantofilowym należącym do grupy karotenoidów. Jej niedobór wpływa na pogorszenie funkcjonowania plamki żółtej.

Przeczytaj też:

Jak wywołać okres aspiryną?

Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który oprócz działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego, rozrzedza krew. Jednak nie można stosować zbyt dużej dawki, bo może to wywołać krwotok lub spowodować krwawienie z nosa.

W celu wywołania okresu w ten sposób trzeba przyjąć maksymalnie 2 tabletki aspiryny. Jednak przyspieszanie okresu tą metodą często bywa nieskuteczne, a skutki przyjęcia zbyt dużej dawki są na tyle groźne, że lepiej jej nie stosować.

Polecamy:

Jak wywołać spóźniający się okres za pomocą ciepłej kąpieli?

Bezpieczniejszym, choć zwykle niewiele bardziej skutecznym, sposobem na wywołanie okresu jest ciepła kąpiel.
Jednak zrelaksowanie się w ciepłej kąpieli na pewno nie zaszkodzi, a za to, jeśli nawet nie wywoła okresu, pomoże złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, rozluźni i odstresuje.
Należy pamiętać, że woda nie może być jednak zbyt gorąca, bo może to doprowadzić do poparzenia lub omdlenia, a nawet krwotoku. Kąpiele można powtarzać przez kilka dni aż do skutku. Zamiast kąpieli można też zastosować ciepłe okłady (np. termoforem) na brzuch. Ciepło rozluźnia i rozszerza naczynia krwionośne, co zwiększa ciśnienie i ułatwia przepływ krwi.

Szkodliwe mogą być nie tylko pojedyncze zioła, zwłaszcza stosowane w nadmiarze, ale także ich niewłaściwe kombinacje. Zaleca się więc m.in., by łączyć ze sobą głównie rośliny o podobnym działaniu.

Te zioła mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży i nie ty...

Jak wywołać okres ziołami?

Rośliną mającą właściwości estrogenne i rozkurczające jest kwiat czarnej malwy. Picie naparu z tej rośliny nie tylko reguluje cykl miesiączkowy, ale łagodzi dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym (PMS). Nie istnieją dowody naukowe na to, że wpływa na przyspieszenie miesiączki, natomiast wiele kobiet twierdzi, że picie naparu tydzień przed planowanym terminem okresu przynosi oczekiwane skutki.

Podobne właściwości wykazują również inne zioła takie jak: krwawnik, nagietek, dziurawiec, natka pietruszki czy imbir. Dodatkowo korzystnie wpływają one na pracę jajników i regulują cykl miesiączkowy. Jednak takie właściwości wykazują po dłuższym i regularnym stosowaniu. Ziół należy jednak używać ostrożnie i świadomie, biorąc pod uwagę wszystkie ich właściwości, np. stosując dziurawiec trzeba wiedzieć, że jest to zioło fotouczulające i nie należy się w tym czasie opalać. Trzeba też wziąć je pod uwagę szczególnie wtedy, gdy stosujemy również leki, ponieważ mogą one wchodzić z nimi w interakcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia