Spis treści
Co zawiera Evusheld i jak działa?
Evusheld to lek firmy AstraZeneca, którego stosowanie w walce z pandemią zostało zarekomendowane przez Europejską Agencję Leków 24 marca 2022 r. O dopuszczeniu go do obrotu poinformowano natomiast 28 marca.
Preparat noszący roboczą nazwę AZD7442 zawiera dwa długo działające przeciwciała (ang. long-acting antibody, LAAB), znane wcześniej jako AZD8895 i AZD1061.
Lek Evusheld stanowi połączenie tiksagewimabu i cilgawimabu – ludzkich przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Są to przeciwciała opracowane w oparciu o immunoglobuliny z limfocytów B pobranych od pacjentów podczas ich rekonwalescencji po COVID-19.
Przeciwciała w leku Evusheld mają zdolność wiązania się z białkiem „S” kolca koronawirusa SARS-CoV-2 w 2 różnych jego miejscach. Dzięki modyfikacjom mają przy tym trzykrotnie wydłużony okres półtrwania, a jednocześnie zmniejszone jest ryzyko nasilenia choroby zależnego od przeciwciał.
Evusheld przeznaczony jest do stosowania w profilaktyce przedekspozycyjnej COVID-19, co oznacza zapobieganie zakażeniu. W III fazie poświęconych mu badań PROVENT okres ochrony wynosił minimum 6 miesięcy, jednak uważa się, że ochrona może utrzymywać się przez rok po jednorazowym podaniu.
Lek jest podawany domięśniowo (jako zastrzyk) w dwóch osobnych, wykonywanych kolejno po sobie wstrzyknięciach dawki 150 mg tiksagewimabu i 150 mg cilgawimabu.
Zobacz także:
Dla kogo przeznaczony jest Evusheld?
Evusheld dopuszczono do stosowania dla osób od 12. roku życia przy masie ciała wynoszącej co najmniej 40 kg.
Jako środek zmniejszający ryzyko zakażenia lek jest przeznaczonych dla najbardziej wrażliwych pacjentów. Należą do nich grupy o zwiększonym ryzyku wystąpienia niewystarczającej odpowiedzi odpornościowej na szczepionki przeciw COVID-19 lub ich nietolerancji. To również osoby, u których zwiększone jest ryzyko infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.
Przeczytaj także:
Skuteczność leku Evusheld w profilaktyce COVID-19
Evusheld służy zapobieganiu infekcjom koronawirusem SARS-CoV-2, a wyniki badań jego skuteczności wykazały istotne korzyści.
Działanie leku wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju objawowej infekcji o 77 procent w porównaniu do placebo (analiza pierwotna) i o 83 proc. w analizie 6 miesiącach.
Zdolność neutralizowania koronawirusa, w tym również wariantu Omikron koronawirusa oraz jego podwariantu BA.2, przez długo działające przeciwciała zawarte w preparacie Evusheld wykazano w pierwszym badaniu in vivo (tu w organizmach myszy), przeprowadzonym przez Szkołę Medyczną Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis.
W przypadku zarażenia wszystkimi trzema analizowanymi wersjami Omikrona potwierdzono znacząco zmniejszony ładunek koronawirusa i stan zapalny w płucach. Oba te czynniki wpływają na nasilenie infekcji, śmiertelność pacjentów i powikłania związane z długim covid.
W badaniach potwierdzono także ogólnie dobrą tolerancję leku. Chociaż po podaniu możliwe są reakcje nadwrażliwości, korzyści z jego stosowania przewyższają potencjalne ryzyko.