Długotrwałe symptomy zakażenia koronawirusem występują aż u 1/5 chorych objawowych. O tzw. długim covid mówimy w sytuacji, gdy dolegliwości trwają dłużej niż 4 tygodnie.
Natomiast po upływie 12 tygodni symptomy określa się jako zespół pocovidowy (PCS, post-COVID-19 syndrome), przy czym wciąż mogą one wynikać z aktywnej infekcji.
Dolegliwości związane z długiem covidem dotyczą układu oddechowego, krążeniowego, nerwowego, mięśniowo-szkieletowego, a także są ogólne. Ustalono, że w największym stopniu sprzyja im astma oskrzelowa, zwłaszcza w połączeniu z nadmierną masą ciała.
Czytaj także: Uszkodzenie narządów jeszcze rok po COVID-19. Trzy na pięć osób z długim COVID-19 ma uszkodzony przynajmniej jeden organ
Długoterminowy COVID-19 występuje częściej wraz z wiekiem – w jednym z badań po 28 dniach choroby jej symptomy odczuwało ok. 10 proc. dorosłych do 49. roku życia, a już 22 proc. chorych powyżej siedemdziesiątki.
Na długi covid wskazują pewne charakterystyczne objawy, a także sposób ich pojawiania się. Po czym więc rozpoznać, że infekcja koronawirusem wciąż trwa? Sprawdź w naszej galerii!
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?