Te objawy wskazują na długi COVID-19! 10 symptomów wciąż trwającej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Gdy symptomy zakażenia koronawirusem nie ustępują przez wiele tygodni od początku choroby nawet pomimo leczenia, nawracają lub ulegają nasileniu, mogą wskazywać na wciąż trwającą infekcję – również w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu z wymazu!Pewne dolegliwości bardziej niż inne wskazują na tzw. długi COVID-19. Sprawdź, po czym można rozpoznać, że jest się wciąż chorym!
Gdy symptomy zakażenia koronawirusem nie ustępują przez wiele tygodni od początku choroby nawet pomimo leczenia, nawracają lub ulegają nasileniu, mogą wskazywać na wciąż trwającą infekcję – również w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu z wymazu!Pewne dolegliwości bardziej niż inne wskazują na tzw. długi COVID-19. Sprawdź, po czym można rozpoznać, że jest się wciąż chorym! lightfieldstudios/123RF
Nie każdy, kto zachoruje na COVID-19, wraca do zdrowia w standardowym czasie 2-6 tygodni. Część osób walczy z infekcją miesiącami, a dolegliwości nie ustępują. Sprawdź, jakie objawy mogą oznaczać, że organizm wciąż nie zwalczył koronawirusa, czyli wskazywać na tzw. długi covid.

Długotrwałe symptomy zakażenia koronawirusem występują aż u 1/5 chorych objawowych. O tzw. długim covid mówimy w sytuacji, gdy dolegliwości trwają dłużej niż 4 tygodnie.

Natomiast po upływie 12 tygodni symptomy określa się jako zespół pocovidowy (PCS, post-COVID-19 syndrome), przy czym wciąż mogą one wynikać z aktywnej infekcji.

Dolegliwości związane z długiem covidem dotyczą układu oddechowego, krążeniowego, nerwowego, mięśniowo-szkieletowego, a także są ogólne. Ustalono, że w największym stopniu sprzyja im astma oskrzelowa, zwłaszcza w połączeniu z nadmierną masą ciała.

Czytaj także: Uszkodzenie narządów jeszcze rok po COVID-19. Trzy na pięć osób z długim COVID-19 ma uszkodzony przynajmniej jeden organ

Długoterminowy COVID-19 występuje częściej wraz z wiekiem – w jednym z badań po 28 dniach choroby jej symptomy odczuwało ok. 10 proc. dorosłych do 49. roku życia, a już 22 proc. chorych powyżej siedemdziesiątki.

Na długi covid wskazują pewne charakterystyczne objawy, a także sposób ich pojawiania się. Po czym więc rozpoznać, że infekcja koronawirusem wciąż trwa? Sprawdź w naszej galerii!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia