Deltakron oficjalnym zagrożeniem. Nowy wariant koronawirusa pod obserwacją WHO. Czy jest bardziej groźny niż Delta i Omikron?

Anna Rokicka-Żuk
WHO zaleca, by w związku z pojawianiem się nowych wariantów koronawirusa takich jak Deltakron nie porzucać programów masowego testowania ludności w kierunku COVID-19.
WHO zaleca, by w związku z pojawianiem się nowych wariantów koronawirusa takich jak Deltakron nie porzucać programów masowego testowania ludności w kierunku COVID-19. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
Deltakron to medialna nazwa nowego wariantu koronawirusa, który wykazuje cechy swoich poprzedników – Delta oraz Omikron SARS-CoV-2. A do tego ma już co najmniej dwa hybrydowe podwarianty! Czy najnowsza wersja wirusa jest groźniejsza od innych, jakie powoduje objawy i gdzie już występuje w Europie? Sprawdź, co już wiadomo.

Spis treści

Czym jest Deltakron i co mówi o nim WHO?

Delta-Omikron to nowy wariant koronawirusa, nazywany też Deltakronem, który po raz pierwszy wykryto w próbce pobranej na Cyprze w styczniu 2022 r. Od tego czasu przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mającym geny jego dwóch cyrkulujących ostatnio wariantów odnotowano m.in. w kilku europejskich krajach i Stanach Zjednoczonych, o czym dyskutowano na wirtualnej konferencji WHO 9 marca 2022 r.

Jak powiedziała wtedy dyrektor techniczna WHO ds. COVID-19, epidemiolog dr Maria Van Kerkhove, dla Światowej Organizacji Zdrowia, pojawienie się rekombinantu koronawirusa jest czymś spodziewanym biorąc pod uwagę ogromne rozpowszechnienie zarówno wariantu Omikron, jak i Delta.

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 stanowi kombinację wcześniejszych wariantów – Delta AY.4 i Omikron BA.1. W Europie wykryto go m.in. we Francji, Holandii i Danii, wciąż jednak u niskiego odsetka osób.

Wraz z pojawieniem się Omikrona w niektórych państwach fala zarażeń Deltą już przeszła i nie było tak wielu przypadków infekcji tą wersją koronawirusa. W innych jednak wciąż stwierdzano ich całkiem sporo. Ułatwiło to rekombinację genów wirusa, ale dzięki prowadzonemu sekwencjonowaniu i znajomości licznych zmian i mutacji w obrębie wariantu Omikron naukowcom było łatwiej wykryć najnowsze wersje patogenu.

Jak zauważyła przedstawicielka WHO, jak dotąd nie odnotowano zmian dotyczących epidemiologii COVID-19 wywołanego nową wersją koronawirusa, w tym zmian dotyczących nasilenia objawów, ale badania są w toku. Dodała, że powstawanie rekombinantów jest nieodłączną cechą wirusów, które z czasem ulegają zmianom.

Dyrektor techniczna WHO ds. COVID-19 przestrzegła też przed ograniczaniem testowania i podkreśliła konieczność kontynuowania wykonywania badań ludności w kierunku COVID-19 wraz z sekwencjonowaniem próbek, co pozwala określać warianty koronawirusa.

Zakończenie programu masowego testowania na COVID-19 w Wielkiej Brytanii jest planowane od 1 kwietnia 2022 r. Tymczasem to właśnie z tego kraju na Europę i resztę świata rozpowszechniły się wcześniejsze warianty koronawirusa SARS-CoV-2. Na Wyspach Brytyjskich przestaje też obowiązywać izolacja chorych i noszenie maseczek ochronnych. Podobne zmiany są planowane w najbliższym czasie również w Szkocji i Walii.

Przeczytaj także:

Czy Deltakron jest groźniejszy niż koronawirus Delta i Omikron? Jakie wywołuje objawy?

Deltakron ma geny zarówno z wariantu Delta, jak i Omikron. Taki rekombinant może powstać, gdy więcej niż jeden wariant zainfekuje w jednym czasie te same komórki w ciele. Ulegają wtedy wspólnie replikacji w tych komórkach, w wyniku której powstają nowe kopie wirusa.

Taka sytuacja przydarzyła się w styczniu 2022 r. Brytyjczykowi, który według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia (UKHSA) zaraził się zarówno Deltą, jak i Omikronem. Według informacji z laboratorium Helix, które testuje próbki pod kątem COVID-19 dla amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), dwa przypadki zakażenia Deltakronem w USA były zupełnie inne. To też może świadczyć o zainfekowaniu dwoma wariantami, a nie zakażeniu wariantem łączonym.

Dowiedz się więcej na temat:

Więcej na temat Deltakronu mogą powiedzieć wirusologowie z paryskiego Instytutu Pasteura, którzy zsekwencjonowali genom prawdziwego wariantu Deltakron. Jak twierdzą, jego „kręgosłup” pochodzi z wariantu Delta, natomiast kolec – z Omikrona.

Ponieważ Delta powodował cięższe powikłania u pacjentów, a Omikron był bardziej zaraźliwy w porównaniu z poprzednio krążącymi wariantami koronawirusa, budzi to obawy o działanie takiego połączenia. Badacze utrzymują jednak, że w populacji jest już znaczący poziom odporności na oba te warianty i nie ma powodu, by obawiać się o skuteczność stosowanych szczepionek.

Należy jednak pamiętać, że rekombinant Deltakron zawiera część ostatniego „ukrytego” podwariantu Omikron BA.2, który w stosunku do wcześniejszego BA.1 ma jeszcze większa zakaźność. W Szkocji BA.2 odpowiada już za ponad 80 proc. przypadków COVID-19.

Pod względem zaraźliwości Omikron BA.2 jest porównywany przez epidemiologów do ospy. Takie cechy może mieć też Delta-Omikron. Nie ma jednak jasności co do objawów wywoływanych przez nowego mutanta.

Podczas gdy typowe objawy koronawirusa to wysoka temperatura, nagłe napady kaszlu w 3 lub więcej epizodach na dobę oraz utrata lub zmiana węchu i/lub smaku, do pięciu najczęstszych symptomów Omikrona należą katar, ból głowy, zmęczenie i ból gardła. Jednak Delta częściej powoduje ból gardła oraz utratę węchu i smaku. Zakażenie rekombinantem może więc wywołać dowolną kombinację wszystkich wymienionych dolegliwości.

Polecamy ponadto:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia