Spis treści
Czym jest Deltakron i co mówi o nim WHO?
Delta-Omikron to nowy wariant koronawirusa, nazywany też Deltakronem, który po raz pierwszy wykryto w próbce pobranej na Cyprze w styczniu 2022 r. Od tego czasu przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mającym geny jego dwóch cyrkulujących ostatnio wariantów odnotowano m.in. w kilku europejskich krajach i Stanach Zjednoczonych, o czym dyskutowano na wirtualnej konferencji WHO 9 marca 2022 r.
Jak powiedziała wtedy dyrektor techniczna WHO ds. COVID-19, epidemiolog dr Maria Van Kerkhove, dla Światowej Organizacji Zdrowia, pojawienie się rekombinantu koronawirusa jest czymś spodziewanym biorąc pod uwagę ogromne rozpowszechnienie zarówno wariantu Omikron, jak i Delta.
Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 stanowi kombinację wcześniejszych wariantów – Delta AY.4 i Omikron BA.1. W Europie wykryto go m.in. we Francji, Holandii i Danii, wciąż jednak u niskiego odsetka osób.
Wraz z pojawieniem się Omikrona w niektórych państwach fala zarażeń Deltą już przeszła i nie było tak wielu przypadków infekcji tą wersją koronawirusa. W innych jednak wciąż stwierdzano ich całkiem sporo. Ułatwiło to rekombinację genów wirusa, ale dzięki prowadzonemu sekwencjonowaniu i znajomości licznych zmian i mutacji w obrębie wariantu Omikron naukowcom było łatwiej wykryć najnowsze wersje patogenu.
Jak zauważyła przedstawicielka WHO, jak dotąd nie odnotowano zmian dotyczących epidemiologii COVID-19 wywołanego nową wersją koronawirusa, w tym zmian dotyczących nasilenia objawów, ale badania są w toku. Dodała, że powstawanie rekombinantów jest nieodłączną cechą wirusów, które z czasem ulegają zmianom.
Dyrektor techniczna WHO ds. COVID-19 przestrzegła też przed ograniczaniem testowania i podkreśliła konieczność kontynuowania wykonywania badań ludności w kierunku COVID-19 wraz z sekwencjonowaniem próbek, co pozwala określać warianty koronawirusa.
Zakończenie programu masowego testowania na COVID-19 w Wielkiej Brytanii jest planowane od 1 kwietnia 2022 r. Tymczasem to właśnie z tego kraju na Europę i resztę świata rozpowszechniły się wcześniejsze warianty koronawirusa SARS-CoV-2. Na Wyspach Brytyjskich przestaje też obowiązywać izolacja chorych i noszenie maseczek ochronnych. Podobne zmiany są planowane w najbliższym czasie również w Szkocji i Walii.
Przeczytaj także:
Czy Deltakron jest groźniejszy niż koronawirus Delta i Omikron? Jakie wywołuje objawy?
Deltakron ma geny zarówno z wariantu Delta, jak i Omikron. Taki rekombinant może powstać, gdy więcej niż jeden wariant zainfekuje w jednym czasie te same komórki w ciele. Ulegają wtedy wspólnie replikacji w tych komórkach, w wyniku której powstają nowe kopie wirusa.
Taka sytuacja przydarzyła się w styczniu 2022 r. Brytyjczykowi, który według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia (UKHSA) zaraził się zarówno Deltą, jak i Omikronem. Według informacji z laboratorium Helix, które testuje próbki pod kątem COVID-19 dla amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), dwa przypadki zakażenia Deltakronem w USA były zupełnie inne. To też może świadczyć o zainfekowaniu dwoma wariantami, a nie zakażeniu wariantem łączonym.
Dowiedz się więcej na temat:
Więcej na temat Deltakronu mogą powiedzieć wirusologowie z paryskiego Instytutu Pasteura, którzy zsekwencjonowali genom prawdziwego wariantu Deltakron. Jak twierdzą, jego „kręgosłup” pochodzi z wariantu Delta, natomiast kolec – z Omikrona.
Ponieważ Delta powodował cięższe powikłania u pacjentów, a Omikron był bardziej zaraźliwy w porównaniu z poprzednio krążącymi wariantami koronawirusa, budzi to obawy o działanie takiego połączenia. Badacze utrzymują jednak, że w populacji jest już znaczący poziom odporności na oba te warianty i nie ma powodu, by obawiać się o skuteczność stosowanych szczepionek.
Należy jednak pamiętać, że rekombinant Deltakron zawiera część ostatniego „ukrytego” podwariantu Omikron BA.2, który w stosunku do wcześniejszego BA.1 ma jeszcze większa zakaźność. W Szkocji BA.2 odpowiada już za ponad 80 proc. przypadków COVID-19.
Pod względem zaraźliwości Omikron BA.2 jest porównywany przez epidemiologów do ospy. Takie cechy może mieć też Delta-Omikron. Nie ma jednak jasności co do objawów wywoływanych przez nowego mutanta.
Podczas gdy typowe objawy koronawirusa to wysoka temperatura, nagłe napady kaszlu w 3 lub więcej epizodach na dobę oraz utrata lub zmiana węchu i/lub smaku, do pięciu najczęstszych symptomów Omikrona należą katar, ból głowy, zmęczenie i ból gardła. Jednak Delta częściej powoduje ból gardła oraz utratę węchu i smaku. Zakażenie rekombinantem może więc wywołać dowolną kombinację wszystkich wymienionych dolegliwości.
Polecamy ponadto:
- COVID-19 and Ukraine Virtual Press conference transcript - 9 March 2022 WHO.int
- Deltacron Covid-19 variant identified as World Health Organization issues warning over scaling back of testing Cambridge Independent
- Covid: Scientists identify two more hybrid variants alongside ‘Deltacron’ – but in low numbers inews.co.uk
- Deltacron, Omicron and Stealth Omicron Covid symptoms as cases skyrocket Daily Record