Jak często powinno się zmieniać skarpetki? Eksperci mówią, ile dni można nosić skarpetki. Co się dzieje, gdy nosisz brudne skarpetki?

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Co się dzieje, kiedy nosisz brudne skarpetki? Poznaj 4 nieprzyjemne skutki noszenia nieświeżych skarpet Kyryl Gorlov/Getty Images
Skarpetki – z pewnymi wyjątkami – nosimy niemal przez cały rok. Niezależnie od tego, czy jest wiosna, lato, jesień czy zima, skarpetki towarzyszą nam prawie tak często jak majtki. Ale czy skarpetki też powinniśmy zmieniać codziennie? Eksperci odpowiadają na pytanie, jak często powinno się zmieniać skarpetki. Czy noszenie brudnych skarpetek jest niezdrowe?

Spis treści

Ile dni można nosić skarpetki?

Dla jednych codzienna zmiana majtek i skarpetek to oczywista sprawa, inni nie widzą problemu, żeby w jednej parze skarpetek chodzić przez dwa (lub więcej) dni. Co na to eksperci?

O częstotliwości zmieniania skarpet wypowiedzieli się specjaliści od stóp – Wenjay Sung, lekarz medycyny podiatrycznej oraz Yolanda Ragland, podiatra i chirurg stóp.

Jak mówią, wystarczy, że skarpetki zmieniamy raz dziennie, choć wiele zależy od danego organizmu. Wzmożone pocenie się, podatność na infekcje lub duża aktywność fizyczna mogą być powodem do tego, by skarpetki zmieniać częściej.

– Jeśli robisz cokolwiek, co powoduje nadmierne pocenie się, może być konieczna zmiana skarpet częściej niż raz dziennie, aby utrzymać czystość i zapobiec dyskomfortowi – mówi dr Sung.

W przypadku dużej potliwości stóp dr Sung zaleca zakup specjalnych odprowadzających wilgoć skarpet sportowych, które są zaprojektowane tak, aby utrzymać stopy w suchości.

Brudne dziecięce skarpetki
Co się dzieje, kiedy nosisz brudne skarpetki? Poznaj 4 nieprzyjemne skutki noszenia nieświeżych skarpet Kyryl Gorlov/Getty Images

Osoby, które walczą ze stopą sportowca, powinny zmieniać skarpetki dwa razy dziennie. Stopa sportowca charakteryzuje się pękaniem i suchością między palcami i może wystąpić u wszystkich, niezależnie od poziomu aktywności. W dowolnym momencie cierpi na nią od 15 do 25 proc. ludzi.

– Jeśli cierpisz na infekcję grzybiczą stóp, prawdopodobnie cierpisz również na pocenie się stóp – mówi dr Ragland. – Zaleca się zmianę skarpet dwa razy dziennie. Jednak sama zmiana skarpet nie zapobiegnie grzybicy stóp, ponieważ organizm grzyba jest niezwykle odporny.

Lekarka zaleca, aby przy każdej zmianie skarpet nałożyć na suche stopy krem przeciwgrzybiczy, aby powstrzymać namnażanie się drobnoustrojów.

Jak często prać biustonosz? Dermatolodzy podają dokładną liczbę. Ile można chodzić w jednym staniku?

Co się dzieje, gdy nosisz brudne skarpetki? 4 nieprzyjemne skutki noszenia nieświeżych skarpet

David Petrillo, chemik dermatologiczny, specjalizujący się w kosmetykach do pielęgnacji skóry

Nosząc czyste skarpetki, utrzymujemy higienę stóp, zapobiegamy infekcjom grzybiczym i bakteryjnym oraz zapewniamy stopom świeżość i wygodę. Niezmienianie skarpet może spowodować wiele problemów. Co się dzieje, kiedy nosisz brudne skarpetki?

Czy brudne skarpetki można z powrotem założyć na czyste stopy?

Prysznic w ciągu dnia lub kąpiel wieczorem i „wciąż czyste skarpetki” – czy można je założyć na czyste stopy? Dr Sung mówi, że ponowne zakładanie lekko znoszonych skarpet nie powinno stanowić wielkiego problemu, o ile zdarza się to od czasu do czasu. Nie zaleca się jednak ponownego zakładania brudnych skarpet, jeśli można tego uniknąć i założyć czyste.

– Ponowne zakładanie brudnych skarpet może zaostrzyć problemy ze stopami i pogorszyć je, zwiększając ryzyko infekcji stóp lub podrażnień skóry – wyjaśnia dr Sung.

Jak jest tępa, zardzewiała czy po jednym użyciu? Sprawdź, jak często należy wymieniać maszynkę do golenia

Jaki najlepszy materiał skarpetek? Wybierz ten, który jest przyjazny dla twoich stóp

Jaki skład powinny mieć skarpetki, żeby stopy były zdrowe? Pierwszym wyborem, jaki przychodzi na myśl, jest bawełna. Skarpetki z bawełną i elastanem (z tego min. 80 proc. składu musi stanowić bawełna) to najczęstszy wybór. Są miękkie, dopasowują się do stopy i nie ześlizgują się, przez co nie powinny grozić nam odciski.

Dr Ragland zwraca jednak uwagę, że bawełna nie odprowadza wilgoci tak dobrze, jak materiały syntetyczne.

– Pomyśl o tym – cała twoja odzież treningowa jest wykonana z materiałów syntetycznych, a nie z bawełny – mówi – syntetyki mają tendencję do szybszego wchłaniania wilgoci i powrotu do regularnego harmonogramu suszenia. To samo dotyczy skarpet. Szukaj skarpet termicznych specjalizujących się we wchłanianiu potu i utrzymywaniu suchych stóp.

Ekspertka od zdrowia stóp poleca też skarpetki z wełny merynosów.

– To [jest] naturalne włókno, co oznacza, że jest oddychające i może mechanicznie transportować wilgoć i parę wodną z obszaru o wyższej wilgotności przy skórze do obszaru o niższej wilgotności z dala od skóry.

Zadbaj o swoje stopy

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia