Jak radzić sobie z poceniem się stóp i dłoni?
Nadmierne pocenie się skóry stóp i dłoni często wynika nie tylko z panującej temperatury, ale także z naszych nieprawidłowych nawyków. Zdarza się, że nawet niewielka zmiana w sposobie odżywiania czy trybie życia, może mieć znaczący wpływ na kondycję naszej skóry.
Przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach, noszenie odzieży ze sztucznych materiałów, a także jedzenie nieodpowiednich do pory roku potraw, mogą sprawić, że nasz organizm zacznie wydalać nadmierne ilości potu. Istnieją jednak sprawdzone domowe sposoby, które mogą pomóc w zminimalizowaniu problemu. Znajdziesz je w naszej galerii.
Domowe sposoby na spocone dłonie i stopy
Czym jest nadmierna potliwość i co może ją powodować?
Nadmierna potliwość, czyli hiperhydroza to dolegliwość polegająca na za silnej aktywności gruczołów potowych, co powoduje zbyt intensywne wydzielanie potu. Jej przyczyn może być wiele, dzielimy je na wtórne, spowodowane chorobami lub przyjmowaniem niektórych leków oraz pierwotne.
Jeśli organizm wydala zdecydowanie większe ilości potu niż wynika to z zapotrzebowania związanego z termoregulacją, jest to sygnał, że powinniśmy udać się do lekarza. W pierwszej kolejności wykluczy on wtórną przyczynę problemu, a potem sprawdzi czy za hiperhydrozą nie stoją np. zmiany hormonalne lub stres.
Jeśli to właśnie on jest powodem nadmiernej potliwości pomóc pomogą:
- terapia,
- ćwiczenia relaksacyjne,
- łagodne, naturalne środki na uspokojenie.
Po ustaleniu przyczyny schorzenia i stwierdzeniu nieskuteczności używania tradycyjnych sposobów np. antyperspirantów, lekarz może zlecić jedną z nieinwazyjnych metod walki z nadmierną potliwością, takich jak:
- wstrzykiwanie toksyny botulinowej (tzw. botoksu) w miejsca, które nadmiernie się pocą,
- zabieg elektroleczniczy tzw. jonoforeza, polegający na porażeniu kanałów jonowych, obecnych w gruczołach potowych,
- radiofrekwencję mikroigłową, czyli trwałe uszkodzenie gruczołów potowych prądem elektrycznym.