FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
- Obawiamy się, że COVID może zostawić po sobie ślady na wielu narządach. Przede wszystkim na płucach - uważa dr n. med. Anna Prokop-Staszecka z krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II.
Zespół pocovidowy zdaniem pulmonolog dotyka co dziesiątego pacjenta. Jakie skutki COVID-19 mogą utrzymywać się przez długi czas? Kliknij w galerię zdjęć, aby je zobaczyć!
- Są leki, które można by było ewentualnie wdrożyć, ale nikt tego nie robi z dwóch względów: po pierwsze to są bardzo drogie specyfiki, po drugie nie ma żadnych badań klinicznych potwierdzających ich skuteczność. My nie wiemy, jak to będzie przebiegać dalej, bo trzy miesiące obserwacji to za mało. Tak czy inaczej u tych z ozdrowieńców, którzy kilka tygodni po infekcji wciąż kaszlą, mają duszność, odczuwają zmęczenie - zalecamy kontrolę radiologiczną - zaznaczyła dr Prokop-Staszecka.
Na powikłania narażone są w szczególności: osoby starsze oraz osoby z tzw. grup wysokiego ryzyka bez względu na wiek, chorzy na astmę oraz inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego, osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności.
- Nowe zalecenia dotyczące maseczek. Zaskakujące wytyczne!
- Kraków - miasto smogu, gołębi i dzikiej deweloperki! Oto najlepsze MEMY
- Masowe szczepienia Polaków na COVID-19. Znamy szczegóły!
- W najbliższą niedzielę 6 grudnia zrobimy zakupy. Jest podpis prezydenta
- Kraków. Szpital w hali EXPO jednak nie zostanie uruchomiony