Spis treści
Boczek, który przenosi poważną chorobę
Do tej pory uważano, że takie przypadki w Stanach Zjednoczonych nie istnieją. Jednak uciążliwe migreny 52-latka pokazały, że mogą się przydarzyć.
Anonimowy mężczyzna, którego przypadek został opisany w American Journal of Case Reports, przez większość swojego życia lubił podjadać „miękki boczek”. Kiedy zaczął odczuwać bóle głowy (szczególnie z tyłu głowy) , które nasiliły się w ciągu czterech miesięcy, trafił do szpitala na Florydzie. To, co ujawniły skany, było szokujące.
W mózgu mężczyzny były widoczne wypełnione płynem worki. Lekarze zdiagnozowali u niego neurocysticerkozę – pasożytniczą chorobę odzwierzęcą ośrodkowego układu nerwowego wywoływaną przez larwę tasiemca uzbrojonego (Taenia solium).
Skąd się biorą larwy w mózgu?
Lekarzy zaskoczyło to, że pacjent nie podróżował do obszarów wysokiego ryzyka i mieszkał w nowoczesnym, czystym domu z żoną i kotem.
– Bardzo rzadko zdarza się, aby pacjenci zarazili się neurocysticerkozą poza klasycznymi ekspozycjami lub podróżami – powiedział dr Eamonn Byrnes z Regionalnego Centrum Medycznego w Orlando. – Uważano, że takie przypadki w Stanach Zjednoczonych nie istnieją.
W przypadku 52-letniego pacjenta wykluczono chorobę genetyczną, a test na wągrzycę dał pozytywny wynik. Podano mu leki steroidowe i przeciwpasożytnicze, dzięki którym zmiany w mózgu zmniejszyły się, a bóle głowy ustąpiły. Lekarze powiązali chorobę z… ulubionym jedzeniem mężczyzny.
– Spożycie niedogotowanej wieprzowiny jest teoretycznym czynnikiem ryzyka neurocysticerkozy poprzez autoinokulację, jak podejrzewaliśmy w tym przypadku. Historycznie bardzo nietypowe jest napotkanie zakażonej wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych, a nasz przypadek może mieć wpływ na zdrowie publiczne – dodał dr Byrnes.
Czym jest neurocysticerkoza?
Neurocysticerkoza to rodzaj wągrzycy. Jest wywołana przez tasiemca uzbrojonego (Taenia solium). Choroba atakuje mózg lub nerwy. Zazwyczaj rozprzestrzenia się poprzez przypadkowe zjedzenie jaj tasiemca, które znajdują się w kupie innych zarażonych osób lub w zakażonej wieprzowinie.
Neurocysticerkoza najczęściej występuje w Azji, Ameryce Południowej i Afryce, na obszarach, gdzie występują złe warunki sanitarne i świnie żyją na wolności.
Typowe objawy neurocysticerkozy to:
- drgawki,
- przewlekłe bóle głowy,
- zwiększone ciśnienie w mózgu.
Inne objawy mogą obejmować problemy neurologiczne, wpływające na funkcjonowanie rdzenia kręgowego, mózgu lub nerwów oraz zmniejszoną zdolność myślenia i zapamiętywania.
Lekarz po ocenie objawów danego pacjenta oraz stopnia zakażenia może zastosować terapię przeciwpasożytniczą i przeciwzapalną. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja usunięcia cyst.
Źródło:
Neurocysticercosis Presenting as Migraine in the United States American Journal of Case Reports
Zadbaj o optymalne trawienie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?