Francuscy specjaliści badają nowy wariant koronawirusa, który został wykryty w Bretanii. Informacje o tym odkryciu podało francuskie ministerstwo zdrowia, dodając, że wstępna analiza nie wykazała jeszcze, czy ten nowy wariant jest groźniejszy lub szybciej rozprzestrzenia się od tych już znanych.
Pracownicy francuskiego resortu zdrowia podali, że nowy wariant został wykryty u ośmiu pacjentów w ośrodku szpitalnym w Lannion, z których kilka nie zostało wykrytych za pomocą testów PCR. Testy reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) służą do wykrywania obecności antygenu, a nie odpowiedzi immunologicznej organizmu lub przeciwciał.
Naukowcy z Instytutu Pasteura badali, czy modyfikacje genetyczne spowodowały, że nowy wariant był znacznie trudniejszy do wykrycia. - Zostaną przeprowadzone badania aby ustalić, jak ten wariant reaguje na szczepienia i przeciwciała wytworzone podczas wcześniejszych zakażeń COVID-19 - podał w oświadczeniu urząd ds. Zdrowia w Bretanii.
Międzynarodowe agencje zdrowia zostały już powiadomione o odkryciu nowego wariantu. Powstawanie nowych wariantów jest naturalnym procesem, ponieważ wirusy ewoluują w czasie, aby przetrwać. Obecnie tylko trzy warianty nowego koronawirusa uważa się za najgroźniejsze: brytyjski, południowoafrykański i brazylijski.
Francja, podobnie jak wiele innych krajów naszego kontynentu zmaga się z kolejną falą pandemii. Jednak francuski rząd oparł się apelom o ponowne zamknięcie kraju w obliczu rosnącej liczby przypadków zakażeń, gdy codzienne infekcje przekraczają już 20 tysięcy.