Dr Berdej-Szczot: Szczepimy dzieci, aby uniknąć ciężkiego przebiegu COVID. Jakie są przeciwwskazania do szczepienia dzieci?

Monika Chruścińska-Dragan
Szczepienia dzieci dla dzieci 12+ już są dostępne.
Szczepienia dzieci dla dzieci 12+ już są dostępne. Karolina Misztal
Nie mając skutecznego leku przeciw COVID-19, którym moglibyśmy leczyć niezaszczepionych, nie damy sobie rady z pandemią. Musimy przyjąć na siebie odpowiedzialność społeczną i ochronić przed zachorowaniem swoje dzieci – mówi dr n. med. Elżbieta Berdej-Szczot, specjalistka pediatrii i immunologii klinicznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Od poniedziałku, 7 czerwca, trwają szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 12. roku życia. O ile oswoiliśmy się z myślą, że szczepią się nastolatki powyżej 16 lat, tak szczepienia młodszych roczników wciąż budzą wątpliwości – zwłaszcza rodziców. Dlaczego warto zabezpieczyć swoje dziecko przed covid? Jakie są przeciwwskazania do podania preparatu i czy powinniśmy szczepić małych alergików? Na te i inne pytania odpowiedziała nam dr n. med. Elżbieta Berdej-Szczot, specjalistka pediatrii i immunologii klinicznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Szczepienia dzieci na koronawirusa

Niezdecydowani rodzice podnoszą często argument, że dzieci rzadko chorują na covid, albo łagodnie przechodzą zakażenie koronawirusem, więc po co je w ogóle szczepić?

Nie znamy do końca skali zachorowań u dzieci, ponieważ są one rzadko poddawane testom na obecność koronawirusa. Być może należałoby przeprowadzić badania przesiewowe wśród dzieci, kiedy wrócą do szkół, aby uniknąć ognisk infekcji i ograniczyć ryzyko zwiększonej transmisji wirusa. Faktycznie większość dzieci choruje bezobjawowo bądź choroba przebiega u nich łagodnie. Jednak zdecydowanie więcej dzieci hospitalizowaliśmy z powodu COVID-19 w czasie trzeciej fali koronawirusa, co być może mieć związek z tym, że zimą więcej przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych. Mogły wpłynąć na to także inne infekcje, choć nie mieliśmy pacjentów zakażonych wirusem grypy czy RSV. Przebieg zachorowań na covid był też cięższy, szczególnie u nastolatków, u których rozpoznawano zapalenie płuc o ciężkim przebiegu wymagającym stosowania tlenoterapii biernej.

Dzieci zatem też mogą ciężko przechodzić chorobę…

W związku z tym, że wciąż nie mamy skutecznego leku przeciw COVID-19, którym moglibyśmy leczyć niezaszczepionych, nie damy sobie rady z pandemią bez profilaktyki. Wirus sam nie zniknie, tylko będzie mutował. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że aby wytworzyć odporność stadną, należy zaszczepić ok. 80 proc. społeczeństwa. Jeśli dzieci i młodzież do 18. roku życia stanowi około 20 proc., a dorosłe społeczeństwo w całości się nie zaszczepi, to bez zabezpieczenia grupy młodych ludzi, nie ochronimy słabszych jednostek. Musimy przyjąć na siebie odpowiedzialność społeczną i ochronić przed zachorowaniem swoje dzieci. Szczepimy po to, aby nie zachorować, a w razie zakażenia uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i powikłań z nią związanych. A powikłania w przypadku COVID-19 mogą być poważne tak u dorosłych, jak i dzieci. Na wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem SARS-CoV-2 (PIMS) zapadają także dzieci po bezobjawowym przechorowaniu COVID-19. Objawy, które towarzyszą wieloukładowemu zespołowi, są najczęściej na tyle ciężkie, że nie ma możliwości leczenia w domu. Wymaga ono bowiem podawania leków dożylnie. Tacy pacjenci trafiają do nas po każdej fali zachorowań. Miesiąc po ostatnim szczycie ponad 50 proc. oddziału, na którym pracuję, stanowiły dzieci z PIMS.

Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach.W Polsce szczepienia już rozpoczęły się po świętach Bożego Narodzenia. Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służby zdrowia, sanepidu i Domów Pomocy Społecznej. Co wiemy o szczepionce przeciwko COVID-19?Czy szczepionka jest bezpieczna dla dzieci, dla kobiet w ciąży? Kto nie powinien się szczepić?Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało Dialog Obywatelski online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem, ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – unijnej agencji odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, takimi jak np. SARS, ptasia grypa, grypa lub COVID-19.Rozmowę poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego "Crazy Nauka".Jakie są wskazania i jakie są przeciwwskazania do szczepiania? Poznaj szczegóły. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szczepionka na COVID-19: odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazan...

Przeciwwskazania do szczepienia dzieci

Dużo rodziców pyta o przeciwwskazania. Jakie mogą występować u dzieci przeciwwskazania do szczepień?

Przeciwwskazania do szczepień przeciw COVID są takie same, jak w przypadku innych szczepionek inaktywowanych. O zaszczepieniu decyduje zawsze lekarz, na iniekcję należy przyjść z dzieckiem zdrowym. Nie szczepimy dziecka, jeśli ma ostrą infekcję gorączkową lub jest w trakcie leczenia. W przypadku szczepień przeciw COVID-19 zalecane jest zachowanie co najmniej dwutygodniowego odstępu między innymi szczepionkami. Oznacza to, że na dwa tygodnie przed iniekcją nie powinniśmy szczepić dziecka na jakąkolwiek inną chorobę. Nie jest to bezwzględne zalecenie, ale po to, aby prawidłowo odnotować wystąpienie ewentualnych objawów niepożądanych.

A co z dziećmi, u których występowały wcześniej reakcje anafilaktyczne?

Wystąpienie reakcji anafilaktycznej na składnik szczepionki Pfizera jest przeciwwskazaniem do podania drugiej dawki szczepionki. Jeśli dziecko jest silnym alergikiem i występują u niego reakcje anafilaktyczne na niektóre produkty, to mimo to należy rozważyć zaszczepienie w zabezpieczeniu lekowym i lekarskim. Nie jest to bowiem bezwzględne przeciwwskazanie do szczepienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rodzic

Skutki uboczne tych szczepionek możemy poznać dopiero za kilka lat. Chrońmy nasze dzieci przed głupotą włodarzy.

J
Jorja Grills

I am making $89/hour telecommuting. I never imagined that it was honest to goodness yet my closest companion is acquiring $10 thousand a month by working on the web, that was truly shocking for me, she prescribed me to attempt it. simply give FDer it a shot on the accompanying

Site Copy and paste Link _________P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

P
ProPublicoBono

Nie przekonała mnie p. doktor. Ja jestem zaszczepiony (z pełną świadomością, że szczepionka jest w fazie testów!) , dziecka nie zaszczepię - za mało przebadana szczepionka.

P
Pj

No Pani doktor pojechała Pani. Lekarze nie znają skutków przechorowania covid przez dzieci, ale na pewno są... Lepiej profilaktycznie podać szczepionkę, której skutki uboczne nie są znane ale szczepionka na pewno pomoże. Niezła bzdura

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia