Genialny sposób lekarzy na wodę w uchu. Potrzebujesz tylko 3 rzeczy. Czym jest ucho pływaka?

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Wypoczynek nad wodą czasami wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest woda w uchu. Chcąc szybko się jej pozbyć, wkładamy do uszu palce czy patyczki do uszu. Te metody nie przyniosą nam ulgi, a prawdopodobnie jeszcze pogorszą sprawę – do ucha wprowadzone zostaną bakterie, a woda zostanie wepchana głębiej. Lekarze z Mayo Clinic podzielili się prostym sposobem na wodę w uchu. Sprawdź, na czym on polega.

Spis treści

Mężczyzna pływający w basenie
Lekarze z Mayo Clinic podzielili się sprytną sztuczką, która pomoże usunąć wodę z ucha. freepik

Jak pozbyć się wody w uchu? Lekarze zdradzają łatwy domowy sposób na wodę w uchu

Woda w uchu może skutecznie zepsuć czas spędzany nad wodą. Uczucia dyskomfortu staramy się pozbyć dostępnymi środkami – palcem, patyczkiem do uszu lub skacząc na jednej nodze. Lekarze z Mayo Clinic – dr Jesse Bracamonte, lekarz medycyny rodzinnej, oraz dr Nicholas Deep, specjalista od uszu, nosa i gardła – na łamach USA Today podzielili się sprytną sztuczką, która pomoże usunąć wodę z ucha. Potrzebne są tylko ręcznik, spirytus salicylowy i ocet.

Aby usunąć wodę z ucha, należy:

  1. Osuszyć obszar ucha ręcznikiem.
  2. Wymieszać łyżkę spirytusu salicylowego z łyżką octu.
  3. Kilka kropli przygotowanej mieszanki wkropić do ucha (można użyć zakraplacza).

Jak mówi dr Bracamonte, połączenie alkoholu i octu może pomóc w odparowaniu wody, a także zapobiec rozwojowi bakterii lub grzybów. Dr Deep dodał, że może ona też zmienić pH przewodu słuchowego, co pomaga w procesie parowania.

– Tej metody należy unikać, jeśli istnieje ryzyko perforacji błony bębenkowej, przewodów słuchowych lub poważnej infekcji – powiedział dr Deep.

Lekarz zwrócił też uwagę, że używanie patyczków do uszu może uszkodzić wrażliwą skórę przewodu słuchowego i potencjalnie doprowadzić do infekcji.

Inne sposoby na usunięcie wody z ucha

Lekarze z Mayo Clinic polecają odparowywanie wody z ucha za pomocą octu i alkoholu, ale istnieją też inne sposoby.

  • Grawitacja – wystarczy położyć się na boku z głową na ręczniku i pozwolić działać grawitacji. Woda powoli wypłynie z ucha.
  • Poruszanie płatkiem ucha – delikatne pociągnięcia lub potrząśnięcia płatkiem ucha, przy jednoczesnym pochyleniu głowy w dół w kierunku ramienia pomoże usunąć wodę z ucha.
  • Stworzenie próżni – należy przechylić głowę na bok i oprzeć ucho na dłoni, tworząc szczelne zamknięcie. Delikatnie popychając dłoń w przód i w tył w kierunku ucha szybkim ruchem, spłaszczamy je dłonią podczas popychania i obejmujemy podczas odciągania. Przechylamy głowę na bok w dół, aby woda mogła spłynąć.
  • Przechylanie głowy i podskakiwanie na jednej nodze – przechylając głowę na bok ucha, w którym jest woda, tworzy się nachylenie, które umożliwi łatwiejsze odpływanie wody. Podskakiwanie na jednej nodze wytwarza wibracje, które mogą pomóc wodzie opuścić kanał słuchowy. Należy unikać zbyt energicznego podskakiwania, ponieważ może to spowodować zawroty głowy, utratę równowagi i poważne obrażenia. Ta metoda nie jest też odpowiednia dla osób z problemami z równowagą, osób starszych lub kobiet w ciąży.

Co to jest ucho pływaka?

Ucho pływaka to infekcja ucha zewnętrznego (zwana także zapaleniem ucha zewnętrznego), która jest spowodowana wilgocią. Kiedy woda pozostaje w uchu (np. po pływaniu), może stworzyć wilgotne środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii.

Łagodne objawy ucha pływaka mogą się pogorszyć, jeżeli infekcja nie jest leczona.

Objawy ucha pływaka mogą obejmować:

  • ból ucha,
  • zaczerwienienie,
  • swędzenie w przewodzie słuchowym,
  • ciepło,
  • wyciek płynu lub ropy z ucha,
  • dyskomfort (nasilający się po dotknięciu obszaru w pobliżu kanału słuchowego)
  • stłumiony słuch.

Ból może być intensywny, promieniując na twarz, głowę i szyję. Może wystąpić gorączka. W razie wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy udać się do lekarza.

Lekarz z Mayo Clinic podpowiedział też, jak można zapobiegać temu schorzeniu.

– Utrzymuj ucho w suchości, a jeśli pływasz w wodzie o potencjalnie wysokiej zawartości bakterii, takiej jak jezioro, użyj preparatu alkoholowego z białym octem, aby pomóc wodzie wyschnąć nierównomiernie i zapobiec rozwojowi bakterii – radzi dr Bracamonte.

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia