Spis treści
Jak pozbyć się wody w uchu? Lekarze zdradzają łatwy domowy sposób na wodę w uchu
Woda w uchu może skutecznie zepsuć czas spędzany nad wodą. Uczucia dyskomfortu staramy się pozbyć dostępnymi środkami – palcem, patyczkiem do uszu lub skacząc na jednej nodze. Lekarze z Mayo Clinic – dr Jesse Bracamonte, lekarz medycyny rodzinnej, oraz dr Nicholas Deep, specjalista od uszu, nosa i gardła – na łamach USA Today podzielili się sprytną sztuczką, która pomoże usunąć wodę z ucha. Potrzebne są tylko ręcznik, spirytus salicylowy i ocet.
Aby usunąć wodę z ucha, należy:
- Osuszyć obszar ucha ręcznikiem.
- Wymieszać łyżkę spirytusu salicylowego z łyżką octu.
- Kilka kropli przygotowanej mieszanki wkropić do ucha (można użyć zakraplacza).
Jak mówi dr Bracamonte, połączenie alkoholu i octu może pomóc w odparowaniu wody, a także zapobiec rozwojowi bakterii lub grzybów. Dr Deep dodał, że może ona też zmienić pH przewodu słuchowego, co pomaga w procesie parowania.
– Tej metody należy unikać, jeśli istnieje ryzyko perforacji błony bębenkowej, przewodów słuchowych lub poważnej infekcji – powiedział dr Deep.
Lekarz zwrócił też uwagę, że używanie patyczków do uszu może uszkodzić wrażliwą skórę przewodu słuchowego i potencjalnie doprowadzić do infekcji.
Dlaczego musisz zmieniać kostium po każdej kąpieli w basenie lub w morzu?
Wychodzisz z basenu lub morza i wyciągasz się na ręczniku, żeby wyschnąć? Popełniasz duży błąd. Takie zachowanie może cię kosztować niechcianą „pamiątkę” z wakacji. Noszenie wilgotnej bielizny sprzyja...
Inne sposoby na usunięcie wody z ucha
Lekarze z Mayo Clinic polecają odparowywanie wody z ucha za pomocą octu i alkoholu, ale istnieją też inne sposoby.
- Grawitacja – wystarczy położyć się na boku z głową na ręczniku i pozwolić działać grawitacji. Woda powoli wypłynie z ucha.
- Poruszanie płatkiem ucha – delikatne pociągnięcia lub potrząśnięcia płatkiem ucha, przy jednoczesnym pochyleniu głowy w dół w kierunku ramienia pomoże usunąć wodę z ucha.
- Stworzenie próżni – należy przechylić głowę na bok i oprzeć ucho na dłoni, tworząc szczelne zamknięcie. Delikatnie popychając dłoń w przód i w tył w kierunku ucha szybkim ruchem, spłaszczamy je dłonią podczas popychania i obejmujemy podczas odciągania. Przechylamy głowę na bok w dół, aby woda mogła spłynąć.
- Przechylanie głowy i podskakiwanie na jednej nodze – przechylając głowę na bok ucha, w którym jest woda, tworzy się nachylenie, które umożliwi łatwiejsze odpływanie wody. Podskakiwanie na jednej nodze wytwarza wibracje, które mogą pomóc wodzie opuścić kanał słuchowy. Należy unikać zbyt energicznego podskakiwania, ponieważ może to spowodować zawroty głowy, utratę równowagi i poważne obrażenia. Ta metoda nie jest też odpowiednia dla osób z problemami z równowagą, osób starszych lub kobiet w ciąży.
Tym możesz zarazić się na basenie i kąpielisku. Jak tego uniknąć?
Bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty – wszystkie te patogeny możemy spotkać w zbiornikach wodnych. Odpowiadają za infekcje, które mogą pojawiać się po kąpieli w niewystarczająco czystym basenie lub po ...
Co to jest ucho pływaka?
Ucho pływaka to infekcja ucha zewnętrznego (zwana także zapaleniem ucha zewnętrznego), która jest spowodowana wilgocią. Kiedy woda pozostaje w uchu (np. po pływaniu), może stworzyć wilgotne środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii.
Łagodne objawy ucha pływaka mogą się pogorszyć, jeżeli infekcja nie jest leczona.
Objawy ucha pływaka mogą obejmować:
- ból ucha,
- zaczerwienienie,
- swędzenie w przewodzie słuchowym,
- ciepło,
- wyciek płynu lub ropy z ucha,
- dyskomfort (nasilający się po dotknięciu obszaru w pobliżu kanału słuchowego)
- stłumiony słuch.
Ból może być intensywny, promieniując na twarz, głowę i szyję. Może wystąpić gorączka. W razie wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy udać się do lekarza.
Lekarz z Mayo Clinic podpowiedział też, jak można zapobiegać temu schorzeniu.
– Utrzymuj ucho w suchości, a jeśli pływasz w wodzie o potencjalnie wysokiej zawartości bakterii, takiej jak jezioro, użyj preparatu alkoholowego z białym octem, aby pomóc wodzie wyschnąć nierównomiernie i zapobiec rozwojowi bakterii – radzi dr Bracamonte.
Legionella w Polsce. Kolejne przypadki choroby legionistów. Są zgony
Choroba legionistów na Podkarpaciu zabiła już 21 osób, a u ponad 160 potwierdzono zachorowanie. Na legionellozę zachorowały też osoby z Małopolski, Lubelszczyzny i Wielkopolski. Bakterie Legionella wy...
Źródła:
- Water stuck in your ear? How to get rid of this summer nuisance. USA Today
- Swimmer's Ear (Otitis Externa) American Speech-Language-Hearing Association