Objawy długiego COVID-19 u dzieci i nastolatków – problemy, które trwają miesiącami i występują nawet po bezobjawowej infekcji

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Nowe mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiają, że objawy wywoływanej przez nie infekcji są częściej obserwowane wśród dzieci
Nowe mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiają, że objawy wywoływanej przez nie infekcji są częściej obserwowane wśród dzieci famveldman/123RF
Długi covid to infekcja koronawirusem, której objawy trwają dłużej niż cztery tygodnie, a nierzadko przez wiele miesięcy. Problem dotyczy również najmłodszych – nawet tych, którzy nie mieli wcześniej symptomów infekcji. Cennych informacji na temat objawów długiego COVID-19 u dzieci i nastolatków dostarczyło badanie włoskie.

Długi COVID-19 to infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 trwająca dłużej niż miesiąc. O ile zjawisko to jest od pewnego czasu przedmiotem dociekań naukowców, mniej uwagi poświęca się dzieciom. Wiele doniesień na temat choroby u najmłodszych zawdzięczamy już jednak pediatrom z Italii.

Jak ostrzegają włoscy lekarze, długi covid to problem również w przypadku dzieci, które obecnie chorują częściej niż na początku pandemii. Uważa się, że ma to związek z dominacją nowych, zmutowanych wariantów koronawirusa.

Sprawdź też:

W ramach niewielkiego badania specjaliści ocenili stan zdrowia blisko 130 dzieci i nastolatków zarażonych koronawirusem, które oprócz tego były ogólnie zdrowe. Niestety, po upływie pięciu miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa ok. 42 proc. uczestników nie wróciło całkowicie do stanu sprzed choroby.

Po 5 miesiącach od diagnozy ok. 1 na 3 młodych ludzi wciąż odczuwał jeden lub dwa objawy infekcji koronawirusem, a więcej niż 1 na 5 uczestników badania cierpiał z powodu co najmniej trzech rodzajów dolegliwości.

Do najczęstszych symptomów długiego COVID-19 u dzieci i młodzieży należały:

  • bezsenność – u 18,6 proc. dzieci,
  • objawy oddechowe, m.in. ból w klatce piersiowej – 14,7 proc.
  • zatkany nos – 12,4 proc.
  • zmęczenie – 10,8 proc.
  • zaburzenia koncentracji – 10,1 proc.
  • ból mięśni – 10,1 proc.
  • ból stawów – 6,9 proc.

Problemy te były częstsze u młodych ludzi, u których infekcji towarzyszyły objawy, rozwinęły się też jednak u tych, które wcześniej miały niewiele dolegliwości lub przechodziły chorobę asymptomatycznie.

Przeczytaj więcej na temat:

Jak pokazują wyniki badań prowadzonych na całym świecie, najmłodsi muszą też stawiać obecnie czoła problemom natury psychicznej, jakie wywołuje społeczna izolacja, konieczność porzucenia dotychczasowego życia i niepewność przyszłości.

Dzieci i młodzież to na pewno grupa, która powinna otrzymać więcej opieki i wsparcia w obu sferach. Wobec rzadszego zakażania się dzieci koronawirusem – a może raczej dlatego, że COVID-19 wywołuje u nich skąpe objawy, przez długi czas były zaniedbywane zarówno w kwestii profilaktyki, jak i możliwych skutków bezobjawowego zakażenia. Najmłodsi często nie umieją informować o dolegliwościach fizycznych i psychicznych, nie wiedzą też, jak bronić się przed smutkiem i stresem. Obecnie wymagają zdecydowanie więcej uwagi ze strony dorosłych.

Źródło:
Some lingering COVID-19 issues seen in children Reuters

Wyniki badań pochodzą z serwera medRxiv, gdzie publikowane są prace oczekujące na recenzję i z tego powodu nie powinien stanowić podstawy do ustalania wytycznych dot. leczenia dzieci. Ponieważ jednak bazują na danych statystycznych, stanowią cenną wskazówkę dla pediatrów, rodziców i opiekunów.

Sprawdź w naszej, jakie dolegliwości to możliwe objawy długiego COVID-19 u dorosłych:

Gdy symptomy zakażenia koronawirusem nie ustępują przez wiele tygodni od początku choroby nawet pomimo leczenia, nawracają lub ulegają nasileniu, mogą wskazywać na wciąż trwającą infekcję – również w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu z wymazu!Pewne dolegliwości bardziej niż inne wskazują na tzw. długi COVID-19. Sprawdź, po czym można rozpoznać, że jest się wciąż chorym!

Te objawy wskazują na długi COVID-19! 10 symptomów wciąż trw...

ZOBACZ: Czym jest długi COVID-19?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia