Ból głowy przy COVID-19 – objaw lżejszej infekcji? Jakie jeszcze symptomy mogą wskazywać na mniej dotkliwy rozwój choroby od koronawirusa?

Anna Rokicka-Żuk
Ból głowy jest zwykle wczesnym objawem COVID-19. Jego pojawienie się może stanowić jednak dobry znak.
Ból głowy jest zwykle wczesnym objawem COVID-19. Jego pojawienie się może stanowić jednak dobry znak. Olga Yastremska/123RF
Czy po objawach można rozpoznać mniejsze ryzyko powikłań COVID-19? Wygląda na to, że tak! Naukowcom udało się ustalić, że wskaźnikiem takim może być ból głowy, jeśli występuje na początku infekcji. Sprawdź, do jakich jeszcze wniosków doszli badacze!

Liczba rodzajów symptomów odnotowywanych przy COVID-19 sięga już setki, a nowe obserwacje na ich temat wciąż zaskakują lekarzy. Tak jest w przypadku bólu głowy, który z racji swojej powszechności na początku pandemii nie był nawet zauważany. Dziś objaw ten, który według różnych szacunków dotyczy od 13 do prawie 75 proc. pacjentów z COVID-19, może stanowić ważną wskazówkę odnośnie przyszłego przebiegu choroby. Tak wynika z badań opisanych na łamach European Journal of Neurology, które przeprowadzili badacze hiszpańscy z Hospital Universitario de La Princes w Madrycie.

U pacjentów, u których rozwinął się ból głowy jako wczesny objaw zakażenia nowym koronawirusem, nasilenie infekcji było łagodniejsze, a śmiertelność – mniejsza niż u osób z innym postępem symptomów choroby.

Jak wynika z wcześniejszych analiz, ból głowy występuje zwykle na wczesnym etapie infekcji i najczęściej wiąże się to z jednoczesną utratą węchu i smaku.

W nowym badaniu, obejmującym 379 pacjentów z zapaleniem płuc wywołanym przez koronawirusa SARS-COV-2, dokonano dalszych odkryć. W grupie tej bóle głowy wystąpiły u 13 proc. osób, z czego 62 proc. stanowili mężczyźni, a 38 proc. – kobiety. Uczestnicy byli w wieki 47-73 lata (mediana, czyli wartość środkowa, wynosiła 58 lat).

Co stwierdzono?
Na bóle głowy związane z COVID-19 częściej skarżyły się osoby młodsze oraz z mniejszą liczbą chorób współistniejących. W większości przypadków miały one charakter migrenowy lub napięciowy.

Sprawdź także:

Występowanie bólów głowy wiązało się z rzadszymi zgonami pacjentów, a także niższymi poziomami w ich krwi białka C-reaktywnego (wskaźnik stanu zapalnego w organizmie), komplikacjami w postaci łagodnego zespołu niewydolności oddechowej (ARDS) oraz występowaniem objawów w obrębie jamy ustno-gardłowej.

Wraz z bólami głowy u pacjentów najczęściej pojawiały się symptomy takie jak:

  • ból lub zapalenie gardła,
  • utrata smaku,
  • bóle stawów,
  • nudności i wymioty.

Z badania można więc wnioskować, że występowanie bólu głowy wraz z pewnymi dolegliwościami typowymi dla COVID-19 na początku trwania infekcji daje zarażonym nadzieję na lżejsze przejście choroby.

Źródło:
Headache as COVID-19 symptom could indicate milder disease, study finds News Medical

Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

ZOBACZ: Kiedy możesz się zaszczepić? Powstał internetowy kalkulator

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia