Dlaczego po jedzeniu jest mi niedobrze? 7 możliwych przyczyn mdłości po jedzeniu

Marta Siesicka-Osiak
Przyczyny mdłości po jedzeniu mogą mieć różne podłoże. Zobacz na kolejnych zdjęciach, co może powodować nudności po posiłkach.
Przyczyny mdłości po jedzeniu mogą mieć różne podłoże. Zobacz na kolejnych zdjęciach, co może powodować nudności po posiłkach. Goran13/GettyImages
Mdłości po jedzeniu mogą być objawem wielu różnych schorzeń, a także wynikiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Jeśli po jedzeniu jest ci niedobrze, koniecznie prowadź dziennik objawów i tego, co jadłeś. Pomoże to w szybszej diagnostyce i zaradzeniu tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Spis treści

Nudności po posiłku. Poznaj możliwe przyczyny

Mdłości lub wymioty pojawiające się nagle po zjedzeniu posiłku, mogą być wynikiem zatrucia pokarmowego, spowodowanego spożyciem pokarmów o niskiej jakości lub zepsutych, które mogą powodować problemy żołądkowe. Częstą przyczyną złego samopoczucia po jedzeniu jest również obecność w posiłkach bakterii, takich jak Salmonella, Escherichia coli (E. coli), Campylobacter czy Listeria.

Jeśli jednak mdłości pojawiają się po posiłku regularnie mogą być wynikiem konkretnego schorzenia, bądź nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Zajrzyj do naszej galerii i poznaj 7 możliwych przyczyn mdłości po jedzeniu.

Mdłości po jedzeniu a alergia pokarmowa

Nudności pojawiające się po zjedzeniu konkretnego pokarmu mogą z kolei wskazywać na alergię lub nietolerancję pokarmową. W przypadku uczulenia mogą pojawić się nie tylko mdłości, ale także inne objawy ze strony układu pokarmowego – wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, a także zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, obrzęki) oraz kichanie, kaszel, katar, trudności z oddychaniem.

W skrajnych przypadkach może dojść do problemów z układem krążenia oraz oddechowym i wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej, ponieważ jest stanem zagrażającym życiu.

Nietolerancja pokarmowa a nudności po posiłku

Mdłości po jedzeniu mogą wynikać również nietolerancji pokarmowej, która wynika m.in. z braku odpowiednich enzymów umożliwiających trawienie poszczególnych składników pokarmowych. Do najczęstszych nietolerancji zalicza się nietolerancję laktozy i glutenu, a także problemy z trawieniem fruktozy, histaminy i sorbitolu.

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię lub nietolerancję pokarmową, powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje je na badania lub do specjalisty. Leczenie może obejmować unikanie poszczególnych pokarmów oraz przyjmowanie leków przeciwalergicznych lub suplementację poszczególnych enzymów trawiennych.

Co na mdłości po jedzeniu?

Chcąc wyeliminować problem nudności po zjedzeniu posiłku, trzeba przede wszystkim znaleźć przyczynę tych dolegliwości. Doraźnie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Ewentualnie można sięgnąć po napar z imbiru, mięty lub rumianku. Jeśli nudności się nasilają, utrzymują lub powtarzają po jedzeniu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia