Spis treści
Trzy główne powody ospałości podczas upałów. Nie ignoruj ich!
Kiedy z nieba leje się żar, nasze ciała zmuszone są intensywnej pracy, aby się schłodzić – krew zaczyna mocniej krążyć w naczyniach znajdujących się bliżej skóry, co wpływa na zwiększenie ilości wydzielanego potu.
Czytaj także: Burzowa pogoda może wywołać groźną i niezwykłą chorobę. Astma burzowa dotyczy nie tylko alergików
Ten proces jest dla nas wyczerpujący, dlatego w czasie upału odczuwamy nadmierne zmęczenie, ociężałość i ospałość. Co jeszcze przyczynia się do złego samopoczucia w letnie, gorące dni?
- Odwodnienie to sytuacja, w której poziom wody w organizmie spada poniżej zakładanych wartości. Jest niebezpieczne dla zdrowia i życia – może prowadzić do omdleń, zaburzeń rytmu serca, obrzęków i skoków ciśnienia, więc nie powinno się go lekceważyć. Pierwsze objawy odwodnienia to: pragnienie, skąpomocz i zmiana barwy moczu na ciemnożółty, zmęczenie i senność, rozdrażnienie, bóle głowy, utrata sprężystości skóry.
- Wyczerpanie cieplne to znak, że organizm nie radzi sobie z wysoką temperaturą panująca na zewnątrz i jest narażony na udar cieplny. Dochodzi do utraty wody i soli oraz spadku ciśnienia. Wśród typowych symptomów wyczerpania cieplnego wymienia się: zwiększone pocenie się, brak sił, zimną, bladą i wilgotną skórę, szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno, nudności lub wymioty, zasłabnięcia.
- Niewyspanie to jeden z powodów naszego zmęczenia latem. W nocnym wypoczynku przeszkadzają nam zarówno wysoka temperatura, która jest przeszkodą do schłodzenia ciała przed snem, jak i krótkie, jasne noce. Jeśli problem z zasypianiem i wybudzaniem powtarza się przez kilka nocy z rzędu, z pewnością odbije się to na naszym samopoczuciu.
Ciężka noc? Stosuj te zasady, a wyśpisz się nawet w upały
Najpierw nie możesz zasnąć, a potem ciągle się wybudzasz? Latem to normalne. Gorące i parne powietrze zamienia nasze sypialnie w miejsca, w których naprawdę trudno wytrzymać. Często śpimy wtedy płytko...
Jak reagować, gdy wystąpi wyczerpanie lub udar cieplny?
Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś innego objawy wskazujące na wyczerpanie cieplne powinniśmy natychmiast zareagować:
- przenieść chorego do chłodniejszego miejsca,
- położyć go i rozluźnić ubranie,
- zrobić zimne okłady na całe ciało,
- podawać wodę małymi łykami.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Jeśli pojawiają się: zawroty głowy, zaczerwienie skóry, wymioty, wysoka gorączka, omdlenia lub przyśpieszone tętno, bezzwłocznie zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc – to mogą być udar słoneczny lub udar cieplny. Obydwa wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jej brak może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.
Co należy pić podczas upałów? Dzięki tym napojom nie dopuścisz do odwodnienia
Wysokie temperatury i duża wilgotność powodują zwiększone pocenie się, a co za tym idzie większą utratę wody przez organizm. Może to prowadzić do groźnego odwodnienia oraz wystąpienia zaburzeń elektro...
Jak wygrać ze zmęczeniem w lecie?
Mimo że nasz organizm często trudno radzi sobie z upałem i powodowanym przez nie zmęczeniem, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na spędzenie całego lata w letargu. Są sposoby, które ułatwią nam przetrwanie gorących dni w dobrej formie:
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu – kobiety powinny wypijać codziennie minimum 2,8 litra wody, a mężczyźni 3,8 l.
- Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, noś nakrycie głowy i stosuj kremy z filtrem.
- Dostosuj wysiłek fizyczny do swoich możliwości i temperatury panującej na zewnątrz, zamiast treningu na siłowni wybierz basen.
- Stosuj lekkostrawną dietę, bogatą w warzywa i owoce o dużej zawartości wody i uzupełniaj ją naturalnymi elektrolitami. Unikaj kawy i alkoholu.
- Ubieraj się stosowanie do pogody, wybieraj naturalne, przewiewne tkaniny.
- Dbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni – 18-19 stopni najbardziej sprzyja nocnemu wypoczynkowi. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu i schładzaniu pomieszczeń w ciągu dnia.
Jak przetrwać upał? Z tymi sposobami unikniesz groźnego przegrzania
Upały są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet dla życia. Łatwo dochodzi wtedy do odwodnienia i przegrzania organizmu, a także do udaru cieplnego. Zobacz, jak rozpoznać jego objawy oraz jak chronić się prz...
Źródła:
- Udar słoneczny, udar cieplny, przegrzanie cieplne Ministerstwo Zdrowia
- Why do we get so tired in hot weather? The Indeprndent