Czy koronawirus przenosi się przez powietrze? WHO twierdzi, że nie ma na to dowodów

asz
Czy koronawirus przenosi się przez powietrze i można się nim zarazić oddychając? WHO twierdzi, że nie ma na to dowodów. By się nie zakazić, trzeba pamiętać o zachowaniu zasad higieny.
Czy koronawirus przenosi się przez powietrze i można się nim zarazić oddychając? WHO twierdzi, że nie ma na to dowodów. By się nie zakazić, trzeba pamiętać o zachowaniu zasad higieny. 123rf.com
W Narodowym Instytucie Zdrowia w Hamilton przeprowadzono ostatnio badania dotyczące tego, ile czasu koronawirus jest w stanie przetrwać na różnych powierzchniach oraz w powietrzu. Wyniki badań szybko zostały podchwycone przed media. Teraz WHO oświadcza: eksperyment nie dowodzi, że koronawirus przenosi się drogą aerozolową. Nie zarazimy się przez samo oddychanie.

Ile przetrwa koronawirus? Zależy od powierzchni

Badania naukowców wykazały, że koronawirus może przetrwać:

  • do 3 godzin w powietrzu,
  • do 4 godzin na powierzchniach z miedzi,
  • do 24 godzin na tekturze,
  • do 2-3 dni na plastiku i stali nierdzewnej.

Do rozpylenia próbki koronawirusa używano nebulizatora – miało to imitować kaszel osoby zakażonej. WHO zaznacza jednak, że sprzęt laboratoryjny ma dużą moc, której nie sposób porównywać z tym, jak rzeczywiście kaszlemy czy kichamy. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia wyniki badań nie są dowodem na to, że koronawirus przenosi się przez powietrze. O tym, że cząsteczki zawierające koronawirusa mogą rozprzestrzeniać się, gdy generowane są aerozole, wiadomo było już wcześniej.

Koronawirus nie przenosi się przez powietrze

WHO przypomina, że koronawirusem można zakazić się drogą kropelkową – kiedy np. ktoś blisko nas kichnie lub kaszlnie, a jest zakażony. Cząsteczki koronawirusa osiadają też na powierzchniach. Możemy się zarazić, jeśli dotkniemy zanieczyszczonej powierzchni, a następnie – bez mycia czy dezynfekcji rąk – twarzy.

Nie ma natomiast dowodów na to, że możemy zakazić się koronawirusem „z powietrza”, czyli po prostu oddychając w pomieszczeniu, w którym wcześniej przebywał ktoś zakażony, kto kichał lub kaszlał. Z tego powodu też nie jest konieczne noszenie maseczek ochronnych przez wszystkich – powinien to natomiast robić personel medyczny, który ma kontakt z zakażonymi koronawirusem.

Jak się chronić przed koronawirusem?

Pozostali powinni często myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkami z wysokim stężeniem alkoholu oraz unikać dotykania twarzy. Dezynfekowane lub myte wodą z mydłem powinny być też często dotykane przedmioty i powierzchnie, np.:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia