Żel antybakteryjny: skład, wskazania do stosowania i skuteczność. Jak zrobić domowy żel antybakteryjny i płyn do dezynfekcji rąk?

Martyna Jaros
Żel antybakteryjny przyda się do zdezynfekowania dłoni podczas spaceru lub po wizycie w sklepie
Żel antybakteryjny przyda się do zdezynfekowania dłoni podczas spaceru lub po wizycie w sklepie Tetiana SHYSHKINA on Unsplash
Żel antybakteryjny do rąk warto mieć zawsze przy sobie, a zwłaszcza teraz, gdy panuje pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Żel antybakteryjny to łatwy w użyciu produkt przeznaczony do dezynfekcji skóry dłoni bez użycia wody i mydła. Sprawdza się podczas podróży, w pracy, w szkole lub na spacerze, do mycia rąk przed konsumpcją posiłku, lub po skorzystaniu z toalety. Skuteczny żel antybakteryjny do rąk powinien mieć określony skład. Podpowiadamy, jak zrobić żel antybakteryjny oraz płyn do dezynfekcji z kilku składników! Z artykułu dowiesz się także, jakich składników szukać w składzie żelu antybateryjnego, aby nie wysuszał dłoni.

Po co i jak stosować żel antybakteryjny?

Żel antybakteryjny pomaga utrzymać higienę dłoni na właściwym poziomie. Nie jest tak skuteczny, jak profesjonalne płyny do dezynfekcji dłoni, stosowane w szpitalach i placówkach zdrowotnych, ponieważ ich skład nie został przebadany. Skuteczne płyny dezynfekujące otrzymują pozwolenie wydawane przez Urząd Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Biobójczych i Produktów Leczniczych. Otrzymane upoważnienie zostaje nadane po przeprowadzeniu wnikliwych badań płynu dezynfekującego, które są ukierunkowane na poznanie właściwości biobójczych w stosunku do konkretnych szczepów chorobotwórczych drobnoustrojów.

Żel antybakteryjny do rąk ma za zadanie zmniejszyć liczbę bakterii i wirusów na powierzchni dłoni, a tym samym uchronić przez zakażeniem

Żel antybakteryjny można stosować samodzielnie, gdy istnieje potrzeba umycia dłoni, ale nie ma dostępu do wody i mydła. Co ważne, nie wymaga spłukiwania i wycierania dłoni w chusteczkę. Żel antybakteryjny do rąk można również użyć po tradycyjnym umyciu rąk, aby mieć większą pewność, że skóra została oczyszczona ze szkodliwych patogenów. Stosując płyn antybakteryjny po użyciu wody z mydłem, należy pamiętać o dokładnym osuszeniu dłoni ręcznikiem papierowym, aby resztkami wody nie rozcieńczyć płynu dezynfekującego. Znacznie obniży to jego skuteczność działania.

Okazje

Zadbaj o zdrowie seniora

Materiały promocyjne partnera

Jak prawidłowo umyć ręce żelem antybakteryjnym?Czas mycia rąk za pomocą żelu antybakteryjnego powinien wynosić min. 30-60 sekund, ponieważ działanie substancji biobójczych nie jest natychmiastowe. Ręce należy umyć dokładnie, aby precyzyjnie dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków jak przestrzenie między palcami, czy opuszki palców. Zdezynfekowane dłonie powinny być suche.

Żel antybakteryjny: jaki powinien mieć skład?

Żel antybakteryjny, aby wykazywał się odpowiednią skutecznością, musi zawierać substancje o działaniu antybakteryjnym w odpowiednim, efektywnym stężeniu. Skład żeli antybakteryjnych dostępnych w drogeriach opiera się o alkohol etylowy (alkohol denat, etanol), który jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym.

Im wyższe stężenie etanolu, tym lepsze działanie żelu antybakteryjnego, ale i silniej drażniące. Za skuteczne i bezpieczne uważa się stężenie 60-70 procent. Takich wartości należy szukać na opakowaniu żelu antybakteryjnego.

Drugim alkoholem występującym w żelach antybakteryjnych do rąk jest izopropyl, czyli alkohol izopropylowy (propan-1-ol lub propan-2-ol). Ma on działanie ukierunkowane na niszczenie bakterii oraz grzybów. Jego dodatek w składzie żelu antybakteryjnego nie musi być duży. Warto jednak, aby się znalazł, ponieważ płyn do dezynfekcji zyskuje wówczas szersze spektrum działania.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Żel antybakteryjny może zawierać substancje, które warunkują odpowiednią konsystencję i trwałość produktu. Lepiej poszukać płynu do dezynfekcji, o jak najkrótszym podstawowym składzie i unikać zbędnych, sztucznych związków, ale są one bezpieczne dla zdrowia w stosowanych dawkach:

  • carbomer – to pochodna kwasu akrylowego i substancja warunkująca lepką, gęstszą formę żelu antybakteryjnego,
  • PPG-26-Buteth-26 – ma podobne działanie do carbomeru. Zmniejsza łuszczenie się skóry i działa odżywczo,
  • triethanolamine i aminomethyl propanol – to substancje warunkujące odpowiednie pH produktu,
  • disodium EDTA – to konserwant.
Czy na pewno wiesz, jak chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2? Mycie i dezynfekcja dłoni, niedotykanie twarzy, unikanie osób z objawami infekcji, dużych skupisk ludzi i podróży w określone rejony świata mogą nie wystarczyć!Sprawdź, jakie źródła zakażenia można łatwo przeoczyć – w tych 10 sytuacjach proponujemy zmianę zachowania na takie, które zwiększa bezpieczeństwo.

Jak nie zarazić się koronawirusem? Sprawdź, kiedy możesz nie...

Czy każdy żel antybakteryjny wysusza dłonie?

Żel antybakteryjny może wysuszać skórę dłoni, ponieważ zawiera wysokie stężenie alkoholu. Aby temu przeciwdziałać, w żel antybakteryjny do rąk zawierać powinien liczne substancje o działaniu pielęgnującym i zapobiegającym odwodnieniu naskórka. Są to m.in.:

  • betaina – pochodna aminokwasu glicyny, która ma działanie nawilżające,
  • gliceryna – to substancja o działaniu nawilżającym,
  • glyceryl cocoate (PEG-7) – substancja emulgująca i natłuszczająca, otrzymywana z oleju kokosowego i gliceryny,
  • panthenol – związek o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia,
  • uwodorniony olej rycynowy (Hydrogenated Castor Oil, PEG-40) – ma działanie pielęgnujące i odżywcze,
  • ekstrakt z liści aloesu (Aloe Barbadensis Leaf Extract) – nawilża i działa delikatnie odkażająco,
  • ekstrakt z bawełny (Gossypium Herbaceum – Cotton – Seed Extract) – o dziadziuniu łagodzącym i odżywczym.

Korzystając regularnie z żelu antybakteryjnego, warto pamiętać o równie częstym stosowaniu kremów odżywczo-nawilżających

W dobie pandemii warto pamiętać także o innych zagrożeniach

Podstępny i zagrażający zdrowiu oraz życiu wirus HCV jest przenoszony za pomocą krwi. O zakażenie więc nie trudno! Na kolejnych zdjęciach znajdują się sytuacje dnia codziennego, które powinny skłonić do wykonania testu na obecność przeciwciał anty-HCV, których wykrycie we krwi świadczy o infekcji. Warto podjąć ten trud, by zadbać o zdrowie swoje i najbliższych.

Wirus HCV groźniejszy niż HIV! Sprawdź, kto powinien się zba...

Żel antybakteryjny a płyn do dezynfekcji

Żel antybakteryjny można nazwać również płynem dezynfekującym, ale odwrotnie ta zasada się nie sprawdzi. Żel antybakteryjny do rąk ma lepką, żelową konsystencję i jest przeznaczony do codziennego stosowania. Oprócz substancji dezynfekujących w składzie ma też różnorodne składniki o działaniu pielęgnującym, które mają zapobiegać wysuszaniu naskórka.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Płyn do dezynfekcji różni się od żelu antybakteryjnego formą, oraz składem. Płyn dezynfekujący to wodny roztwór alkoholu etylowego lub izopropylowego. Płyn do dezynfekcji ma silniejsze działanie antyseptyczne, niż żel antybakteryjny i również silniej wysusza skórę dłoni, ponieważ nie zawiera składników o działaniu ochronnym. Płyn do dezynfekcji jest wykorzystywany w szpitalach, przychodniach lub ubikacjach w centrach handlowych. W sklepach dostępne są również płyny do dezynfekcji w sprayu, które można stosować w alternatywie do żelu antybakteryjnego. Niektóre z dostępnych mogą być badane i uzyskać pozwolenie. Producent z pewnością się nim pochwali.

Dłonie są wysuszone, a skóra nieprzyjemna w dotyku? Powodem może być ich niewłaściwa pielęgnacja.

Sposoby na przesuszone dłonie jesienią i zimą. Zobacz, jak o...

Jak zrobić żel antybakteryjny i płyn do dezynfekcji dłoni?

Żel antybakteryjny o odpowiedniej skuteczności, musi zawierać alkohol (najlepiej spirytus) w odpowiednim stężeniu, lub olejki ziołowe o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym. Dodatek żelu aloesowego zwiększa właściwości pielęgnacyjne i ochronne preparatu dezynfekującego, a także nadaje bardziej lepkiej konsystencji. Dzięki niemu żel antybakteryjny nie spływa z dłoni i nie przecieka przez palce jak woda.

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? To nic trudnego, a daje produkt ekologiczny, o znanym składzie. Oto kilka prostych przepisów:
Żel antybakteryjny z alkoholem:
Składniki:

  • 35 ml spirytusu,
  • 15 żelu aloesowego,
  • opcjonalnie kilkanaście kropel olejku antybakteryjnego np. oleju z lawendowego, pomarańczowego, goździkowego, z oregano, rozmarynowego.

Składniki, należy umieścić w buteleczce o pojemności 50 ml i dokładnie wymieszać, wstrząsając nią. By zwiększyć działanie pielęgnujące, można dodać do mieszanki kilka kropli gliceryny oraz kapsułkę witaminy A i E. Trwałość żelu to ok. 2-3 miesiące.

Żel antybakteryjny bez alkoholu:
Składniki:

Składniki przelać do pojemniczka i dokładnie wymieszać, wstrząsając nim. Można przechowywać ok. 2-3 miesiące.

Płyn do dezynfekcji:
Składniki:

  • 70 ml spirytusu,
  • 30 ml wody przegotowanej.

Składniki umieścić w buteleczce ze spryskiwaczem i wymieszać. Ważne, aby pojemnik z atomizerem był szczelny.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Według danych WHO, aż 70 procent zatruć pokarmowych i zakażeń, wynika z niewłaściwej i nieprawidłowej higieny dłoni. W ciągu dnia dotykamy rękoma mnóstwa rzeczy i powierzchni, które pokryte są niewidzialną warstwą bakterii, wirusów i grzybów oraz innych drobnoustrojów. Są to klamki, poręcze w środkach komunikacji miejskiej, kierownica samochodu, telefon, blaty stołu, drzwi, torba, plecak…

W wyniku kontaktu znajdujące się na nich drobnoustroje przenoszą się na dłonie, a za ich pośrednictwem dostają się w okolice twarzy i ust. To łatwa droga zakażenia. Aby się przed nim uchronić, można ograniczyć kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami (co jest niemożliwe), lub zadbać o lepszą higienę dłoni. To właśnie powinno być priorytetem!

Jak prawidłowo myć ręce?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karo

Ja też zdecydowałam się na gotowy preparat szczególnie,że co raz więcej jest już ich znowu w ofercie do kupienia przez internet, wybrałam taki z 66%alkoholem,ale dodatkowo szukałam czegoś co jednocześnie nawilży mi dłonie wysuszone przez żel, który wcześniej stosowałam. Zakupiłam seboradin clean, który dodatkowo w składzie ma betainę i glicerynę roślinną.

M
Martyna

A ja kupiłam żel w necie. jakoś robienie samemu ... potem się okaże, że mam spaloną skórę, albo wysuszoną. Nie jest pewnie taniej, kupiłam butelke 200ml za 28 zł, ale przynajmniej coś markowego pewnego. Gdyby ktoś chciał adres sklepu ... www gsmstock.pl Troche dziwne, bo to sklep z artykułami do telefonów, ale widac takie czasy, wszyscy sie przebranżawiaja. Żel przyszedł i jest OK. Pozdrawiam, Martyna

G
Gość

Nazwa "żel antybakteryjny" sugeruje, że preparat zabija tylko bakterie.

G
Gość

30ml spiirytusu i 20 żelu aloesowego... jeżeli spirytus ma 96% i objętościowo to traktujemy to w mieszance będzie 57,6% vol alc, a to za mało, żeby wirusa i większość bakterii zabić

G
Gość
9 marca, 22:08, Gość:

Czy osoba pisząca ten artykuł potrafi liczyć?

Pisząc, że roztwór aby był skuteczny powinien zawierać między 60 a 70% etanolu a podaje przepis w którym stężenie wynosi ok. 56.5%. Chyba że do przygotowania zastosowany był etanol 100% ale to i tak daje zaledwie roztwór 60%.

17 marca, 8:02, Gość:

Dziękujemy za wskazanie błędu. Poprawka została naniesiona.

Etanol 100% nie istnieje poza warunkami laboratoryjnymi... nawet jak kupisz i odkręcisz butelkę... szybciutko zrobi się z niego 95,6% :)

G
Gość

Za małe stężenie alkoholu. Powinno być 70-60 % stężenie. Na 100 ml spirytusu tylko 30 ml wody lub innych dodatków. Inaczej nie ma sensu.

G
Gość
20 marca, 19:32, Ja:

Ja stosuję spirytus w jego największym możliwym stężeniu.

A po kilku minutach po prostu myję zwykłym mydłem.

Skóra się tak nie wysusza.

Skuteczny jest alkohol 70 %. Czysty spirytus ponoć może sprzyjać przetrwaniu drobnoustroju, za szybko działa denaturując i dlatego nie przenika w głąb. Tak dzisiaj czytałam. Trzeba rozcieńczyć do 70 - 60 % wodą lub wódką.

J
Ja

Ja stosuję spirytus w jego największym możliwym stężeniu.

A po kilku minutach po prostu myję zwykłym mydłem.

Skóra się tak nie wysusza.

G
Gość

Lista antywirusowych środków dezynfekujących zarejestrowanych w Polsce znajduje się tutaj: https://stronazdrowia.pl/jak-wybrac-plyn-do-dezynfekcji-rak-lub-inny-produkt-odkazajacy-lista-antywirusowych-srodkow-dezynfekujacych-zarejestrowanych-w/ar/c14-14861593

A
Anna

Sądząc po nazwie tamten żel zwalcza głównie bakterie, więc rozumiem, że skutecznego środka antywirusowego brak. Poprawcie mnie jeśli źle rozumuje. A wiecie co zabija wszystkie bakterie i niektóre wirusy? Czosnek. Ale na tego nowego wirusa ponoć nie działa niestety.

A
Anna

Skoro nazywa się antybakteryjny to rozumiem, że odkaża przede wszystkim z bakterii, a skutecznego środka antywirusowego brak.

G
Gość
9 marca, 22:08, Gość:

Czy osoba pisząca ten artykuł potrafi liczyć?

Pisząc, że roztwór aby był skuteczny powinien zawierać między 60 a 70% etanolu a podaje przepis w którym stężenie wynosi ok. 56.5%. Chyba że do przygotowania zastosowany był etanol 100% ale to i tak daje zaledwie roztwór 60%.

Dziękujemy za wskazanie błędu. Poprawka została naniesiona.

G
Gość
9 marca, 22:08, Gość:

Czy osoba pisząca ten artykuł potrafi liczyć?

Pisząc, że roztwór aby był skuteczny powinien zawierać między 60 a 70% etanolu a podaje przepis w którym stężenie wynosi ok. 56.5%. Chyba że do przygotowania zastosowany był etanol 100% ale to i tak daje zaledwie roztwór 60%.

Dokładnie

G
Gość

Czy osoba pisząca ten artykuł potrafi liczyć?

Pisząc, że roztwór aby był skuteczny powinien zawierać między 60 a 70% etanolu a podaje przepis w którym stężenie wynosi ok. 56.5%. Chyba że do przygotowania zastosowany był etanol 100% ale to i tak daje zaledwie roztwór 60%.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia