Co się dzieje w trakcie przytulania? Korzystają na nim umysł i ciało. Kiedy obchodzimy w Polsce Dzień Przytulania?

21 stycznia przypada nie tylko Dzień Babci, ale także Międzynarodowy Dzień Przytulania. W Polsce obchodzimy dodatkowo Dzień Przytulania latem, 24 czerwca.
21 stycznia przypada nie tylko Dzień Babci, ale także Międzynarodowy Dzień Przytulania. W Polsce obchodzimy dodatkowo Dzień Przytulania latem, 24 czerwca. Andrea Piacquadio / Pexels
Dotyk to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Poczucie bliskości jest szczególnie ważne we wczesnym dzieciństwie, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga budować więź i umacniać relacje. Ale szczery uścisk przynosi wiele dobrego ludziom w każdym wieku. Zobacz, kiedy jest Dzień Przytulania i jakie korzyści może dać nam obchodzenie tego nietypowego święta.

Spis treści

Dlaczego warto się przytulać? Poznaj 8 dobrych powodów do codziennych uścisków

Fizyczny kontakt z bliskimi osobami jest dla nas tak naturalny, że często nie zastanawiamy się nad tym, co dzięki niemu zyskujemy. A zwykły poranny uścisk „na dzień dobry” czy przytulanie się przed snem mogę przynieść wiele korzyści zdrowotnych niezależnie od naszego wieku.

Choć zazwyczaj przytulanie kojarzy nam się z dziećmi lub relacja partnerską, to uścisk z każdą osobą, do której żywimy ciepłe uczucia, powoduje prawdziwy wyrzut hormonów szczęścia. Dzięki temu może wpłynąć na nasze samopoczucie, jakość snu i… ciśnienie krwi.

Sprawdź w naszej galerii, jak codzienny uścisk może wpłynąć na zdrowie i poznaj 8 powodów do przytulania.

Co się dzieje z organizmem podczas przytulania?

W jakich sytuacjach i z kim warto się przytulać?

Dotyk to naturalna potrzeba ludzka, która jeśli nie jest zaspokajana może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Ucisk partnera, dziecka, rodzica czy przyjaciela nie tylko poprawia nastrój, ale także może zmniejszyć odczuwanie bólu. A co jeśli nie mamy nikogo bliskiego kto mógłby wziąć nas w ramiona? Możemy przytulić się sami!

Zobacz też: Łagodzi stres i ból, zmniejsza objawy depresji. Ten „lek” masz w zasięgu ręki. Nic nie kosztuje, a skutecznie leczy

Samoprzytulanie, choć może na początku wydawać się dość dziwne, dla wielu osób może okazać się kojące. To jeden ze sposobów praktykowania samowspółczucia i życzliwości wobec siebie. Wystarczy podążać za swoją intuicją i objąć się za brzuch, pod klatką piersiową lub za barki. Moc uścisku zależy od naszych upodobań i potrzeb. Możemy dołączyć do niego lekkie kołysanie i np. gładzenie się po ramionach.

A co z przytulaniem zwierząt? Wiele badań potwierdziło, że bliska obecność psa czy kota w naszym otoczeniu – spanie z nimi, przytulanie i głaskanie, ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki bliskości z pupilem jesteśmy bardziej zrelaksowani, zwiększa się nasze poczucie komfortu i zażyłości.

Są także osoby, które praktykują dendroterapię, czyli przytulanie drzew. Zostało udowodnione naukowo, że spędzanie czasu w wśród drzew i tzw. leśne kąpiele obniżają poziom odczuwanego stresu, wzmacniają odporność i obniżają ciśnienie krwi. Przytulanie drzew jest coraz bardziej popularne na świecie, a w niektórych krajach odbywają się nawet mistrzostwa w tej „dyscyplinie”.

Dzień Przytulania. Kiedy wypada i dlaczego go obchodzimy?

Międzynarodowy Dzień Przytulania został ustanowiony w 1986 r. w Stanach Zjednoczonych. Jego pomysłodawcą był Kevin Zaborney, który stwierdził, że okres między światami a walentynkami może być przygnębiający dla wielu osób i chciał w ten sposób podnieść je na duchu. Data została wyznaczona na 21 stycznia.

Jak obchodzić Dzień Przytulania? Rozdając jak najwięcej szczerych uścisków i dobrych słów wszystkim, którzy będą zainteresowani. Co ciekawe w naszym kraju okazji do przytulania jest więcej, kolejna przypada bowiem na 24 czerwca, kiedy od 2009 r. obchodzimy Polski Dzień Przytulania.

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia