Ciśnienie rozkurczowe a ciśnienie skurczowe
Ciśnienie rozkurczowe, ciśnienie skurczowe oraz ciśnienia tętna są na równi ważne. U ludzi młodych można zauważyć niewielką różnicę pomiędzy ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym. Wynika to z większej elastyczności naczyń krwionośnych. Wraz z wiekiem różnica ta się powiększa, ponieważ naczynia krwionośne tracą swoją sprężystość. Wtedy wartość ciśnienia rozkurczowego jest niższa.
Różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym nazywana jest ciśnieniem tętna. Prawidłowy jej wynik wynosi od 30 do 50 mmHg. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego wskazują, że nadciśnienie tętnicze rozpoznawalne jest na podstawie wielokrotnych pomiarów ciśnienia tętniczego, gdy średnie wartości ciśnienia z przynajmniej 2 pomiarów są równe lub wyższe od 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. W sytuacji, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe jest niższe niż od 90 mmHg, mówi się o izolowanym skurczowym nadciśnieniu tętniczym. Tego typu nadciśnienie tętnicze pojawia się najczęściej u osób starszych oraz u osób chorujących na cukrzycę typu 2.
Jak zmierzyć ciśnienie rozkurczowe?
Przed dokonaniem pomiaru ciśnienia rozkurczowego pacjent powinien przez kilka minut pozostać w pozycji siedzącej. Bardzo ważne jest to, aby mankiet był właściwie dobrany i założony. Można to poznać po tym, że obejmuje cały obwód ramienia. Krawędź dolna mankietu powinna znajdować się na mniej więcej 3 centymetry od zgięcia łokciowego. Ręka, na której dokonuje się pomiaru, powinna być oparta, a ramię powinno znajdować się na poziomie serca. Pierwszy pomiar ciśnienia powinien być wykonany na obu ramionach. Następne pomiary wykonuje się na ramieniu, na którym ciśnienie tętnicze było wyższe. Na ciśnieniomierzu elektronicznym można od razu zobaczyć wyniki pomiaru. Można je też zakładać na nadgarstkach. Standardowy pomiar wykonuje się natomiast przy użyciu stetoskopu. Stetoskop przykłada się nad zgięciem łokciowym w miejscu, gdzie tętno jest najlepiej wyczuwalne. W trakcie napełniania mankietu przez powietrze stetoskop musi być ciągle przyłożony. Zanikanie tętna sprawia, że kończy się etap napełniania mankietu.Wtedy powietrze z mankietu jest stopniowo wypuszczane. Pierwszy usłyszany podczas pomiaru ton to wyznacznik ciśnienia skurczowego, a jego zanik to miara ciśnienia rozkurczowego.
Wysokie ciśnienie rozkurczowe
Wysokie ciśnienie rozkurczowe, a dokładniej podwyższony wynik ciśnienia rozkurczowego jest kryterium dla rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Często zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe należą do różnych przedziałów, lecz bierze się pod uwagę wynik wyższy. Optymalne ciśnienie tętnicze to takie, kiedy ciśnienie skurczowe jest niższe niż 120 mmHg, a rozkurczowe nie przekracza 80 mmHg. Lekarze przyjmują, że prawidłowe ciśnienie mieści się w zakresie 120 do 129 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 80 do 84 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego.
Przyczyny wysokiego ciśnienia to zazwyczaj:
- Otyłość.
- Brak aktywności fizycznej.
- Dieta, w której znajduje się dużo soli.
- Stres.
- Palenie papierosów.
- Nadużywanie alkoholu.
Dieta DASH to 6 prostych kroków do zdrowia. Poznaj najlepsze...
Dlatego, poza leczeniem farmakologicznym bardzo ważne jest to, aby osoba zmagająca się z wysokim ciśnieniem rozkurczowym zmieniła dotychczasowy, nieprawidłowy tryb życia. Zmiany powinny obejmować:
- Zaprzestanie palenia papierosów.
- Dążenie do spadku masy ciała.
- Ograniczenie spożywania alkoholu.
- Zwiększenie aktywności fizycznej.
- Ograniczenie spożycia soli i tłuszczów na rzecz większego spożywania warzyw i owoców.
Niskie ciśnienie rozkurczowe
Niskie ciśnienie rozkurczowe nie jest tak często spotykane, jak nadciśnienie tętnicze, dlatego też często jest bagatelizowane. Może to być objaw fizjologiczny, jak i może informować o pojawieniu się konkretnego schorzenia. Wartości ciśnienia nie należy określać po jednorazowym pomiarze. Najlepszy wgląd co do tego, jaki jest typ ciśnienia uzyskuje się. mierząc je codziennie, o takiej samej porze.
Przyczyny niskiego ciśnienia rozkurczowego zaliczane do najczęściej wskazywanych to: