Cierpisz na miażdżycę lub jesteś po zawale serca? Tych produktów lepiej unikaj. Mogą zwiększyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi

Agata Siemiaszko
Nieleczony i późno zdiagnozowany wysoki cholesterol we krwi może skrócić życie nawet o 20-30 lat! Sprawdź, których produktów należy unikać przy miażdżycy lub po zawale serca. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Nieleczony i późno zdiagnozowany wysoki cholesterol we krwi może skrócić życie nawet o 20-30 lat! Sprawdź, których produktów należy unikać przy miażdżycy lub po zawale serca. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. kasipat/123RF
Hipercholesterolemia jest bardzo częstym schorzeniem. Szacuje się, że ponad połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi! Natomiast stosowanie zbilansowanej diety, która będzie źródłem kwasów omega-3 i antyoksydantów może zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca, a nawet udaru mózgu. Podpowiadamy, których produktów lepiej unikać przy miażdżycy i po zawale serca.

Spis treści

Czego nie jeść przy miażdżycy i po zawale serca?

Dieta przy wysokim stężenia cholesterolu we krwi jest bardzo ważna, ponieważ zmniejsza ryzyko, ponieważ poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, w tym udaru mózgu. W galerii przedstawiamy, których produktów lepiej unikać przy hipercholesterolemii.

Chcesz zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy? Ogranicz te produkty:

Wysokie stężenie cholesterolu we krwi – hipercholesterolemia

Wysokie stężenie cholesterolu, inaczej nazywane hipercholesterolemią to zaburzenie lipidowe, polegające na długotrwałym utrzymywaniu się podwyższonego stężenia cholesterolu w osoczu krwi.

Cholesterol można podzielić na „dobry” (HDL) i „zły” (LDL). Podwyższenie cholesterolu frakcji LDL przyczynia się do zmian miażdżycowych i w następstwie może prowadzić do poważnych problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Szacuje się, że prawie 60 proc. Polaków może mieć podwyższony cholesterol LDL, z czego większość jest tego nieświadoma.

Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi wynosi, gdy:

  • cholesterol całkowity ≥ 190 mg/dl,
  • cholesterol LDL ≥ 115 mg/dl,
  • cholesterol HDL u kobiet <45 mg/dl,
  • cholesterol HDL u mężczyzn <40 mg/dl.

Leczenie wysokiego stężenia cholesterolu we krwi polega na wprowadzeniu farmakoterapii oraz zastosowaniu odpowiedniej diety, a zamiana sposobu odżywiania może obniżyć wysokie stężenie cholesterolu nawet o 20-30 proc.

Dodaj firmę Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia