Choroba psychiczna a zaburzenie psychiczne
Choroba psychiczna to zaburzenie w obrębie psychiki człowieka oraz jego zachowania. Prawie zawsze wiąże się z zaburzeniem funkcji społecznych oraz cierpieniem chorego. Nie licząc tego, że dotyczy psychiki, nie różni się od innych chorób. Choroby psychiczne są tak samo sklasyfikowane i opisane, mają też określone procedury leczenia.
Równie często spotykanym terminem są „zaburzenia psychiczne”. Jak ma się on do pojęcia choroby psychicznej? Rozróżnienie jest niejednoznaczne. Czasami stosuje się te terminy wymiennie. W niektórych przypadkach jednak choroba psychiczna ma nieco węższe znaczenie od zaburzenia psychicznego, ponieważ oznacza zaburzenie psychiczne, które jest określoną jednostką chorobową. Zaburzenie psychiczne może wystąpić również u osoby zdrowej psychicznie. Natomiast choroba psychiczna jest przewlekła i zwykle nie da się jej w pełni wyleczyć. Rozróżnienie to ma znaczenie na przykład w kwestiach prawnych. W Polsce osoby ze stwierdzonymi chorobami psychicznymi mają między innymi zapewnione odpowiednie świadczenia zdrowotne, a także mogą być poddane leczeniu bez ich zgody.
Zobacz także:
Skąd biorą się choroby psychiczne?
Przyczyny chorób psychicznych to wciąż niezwykle rozległe i niezbadane do końca zagadnienie. W przypadku wielu chorób dokładne czynniki je wywołujące są wciąż nieznane lub istnieją wzajemnie wykluczające się hipotezy. Jest tak z prostego powodu: ludzki mózg, a co za tym idzie także umysł, nie jest do końca zbadany. Nauka wciąż często nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego myślimy i postrzegamy w taki, a nie inny sposób. W związku z tym trudno dziwić się, że niełatwo jest zrozumieć dysfunkcje umysłu.