Nie daj się lękom! 12 sposobów, by zredukować napięcie i wygrać z atakami paniki

Martyna Jaros
Lęków nie da się pozbyć w jeden dzień, tydzień lub miesiąc. To długa praca, która wymaga czasu. Jednak są pewne skuteczne metody, które mogą pomóc opanować lęk i polepszyć jakość życia. Znajdziesz je na kolejnych slajdach.
Lęków nie da się pozbyć w jeden dzień, tydzień lub miesiąc. To długa praca, która wymaga czasu. Jednak są pewne skuteczne metody, które mogą pomóc opanować lęk i polepszyć jakość życia. Znajdziesz je na kolejnych slajdach. María Prieto z Pixabay
Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym pojawiającym się w życiu codziennym. To normalna reakcja organizmu na stresujące wydarzenia, która pełni funkcje motywujące, skłania do oceny ryzyka i przekraczania własnych granic. Jednak przewlekły lęk, jaki towarzyszy wielu osobom z powodu zmian w codzienności wywołanych epidemią koronawirusa, ma niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Powoduje napięcie i niepokój, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie zwykłych czynności. Dlatego podpowiadamy, jak sobie z nim radzić i jak oswoić ataki paniki!

Epidemia koronawirusa wywołuje przewlekły lęk

Od marca br. epidemia koronawirusa wywołała szereg zmian, na które nie byliśmy przygotowani. Życie wielu osób dosłownie wywróciło się do góry nogami. Wiele osób straciło stałą pracę lub splajtowało, a ci, którzy nie zostali zwolnieni wykonują swoje obowiązki z domu – często pracując w obniżonym wymiarze etatu i w samotności. Brak kontaktów społecznych sprawia, że wiele osób czuje się zamknięta, odosobniona i niepotrzebna. Ujawniają się wówczas problemy osobiste i rodzinne, tuszowane dotąd nadmiarem obowiązków i „szybkim” trybem życia.

Dużym problemem powodującym lęk jest utrudniony dostęp do lekarzy rodzinnych, specjalistów i szpitali. O swoje zdrowie martwią się jednak nie tylko osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, lecz także ci, którzy do czasu wybuchu pandemii byli pod fachową opieką lub mieli zaplanowaną operację.

Co więcej, każdego dnia dowiadujemy się o nowych przypadkach zakażeń wirusem SARS-CoV-2, zgonach spowodowanych COVID-19 lub powikłaniami, a także zmianach, jakie w związku z epidemią wprowadza rząd. Obostrzenia stają się coraz bardziej rygorystyczne, zabierając poczucie bezpieczeństwa.

Życie z lękiem jest trudne, dlatego warto za wszelką ceną spróbować sobie pomóc. Przedstawiamy, aż 12 porad polecanych przez psychologów i psychoterapeutów

Jakie są objawy lęku?

Wiele osób dosyć dobrze radzi sobie z obecną sytuacją. Jednak nie wszyscy są w stanie samodzielnie uporać się z licznymi zmianami. W efekcie pojawiają się problemy ze snem, depresyjny nastrój, trudności w skupieniu się, napięciowe bóle głowy, napięcie mięśniowe i zamartwianie się.

Stopniowo narastający lęk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, a z czasem przeradza się w silne ataki paniki.

Ataki paniki pojawiają się nagle, z różną częstotliwością i bez wyraźnego powodu. Uczucia, jakie im towarzyszą, są bardzo nieprzyjemne i mogą utrzymywać się od kilku minut do nawet kilku godzin. Objawiają się przyspieszonym i gwałtownym biciem serca, uderzeniami gorąca, poceniem się, drżeniem rąk, trudnościami w złapaniu oddechu, uczuciem uścisku w klatce piersiowej i żołądku, mdłościami oraz bólami i zawrotami głowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

Nie jest łatwo przyznać się samemu sobie, że to co nam się dzieje, to naprawdę jest atak paniki, ale kiedy nie możesz zasnąć, zaczynasz oddychać coraz szybciej i czujesz jakiś nietypowe napięcie w mięśniach, mimo że nic się nie dzieje, zaczynasz się zastanawiać, czy rzeczywiście wszystko jest ok. Ja miałem 25 lat, kiedy zgłosiłem się do terapeuty po pomoc (ja korzystałem z usług specjalisty w poradni Psychologgia na Chmielnej w Warszawie). W moim przypadku skupienie się na innej sprawie niż objawach paniki pomagało najszybciej. Na konkretnej sprawie. Oczywiście uspokajanie się podczas ataku, to tylko sposób na radzenie sobie z nim, gdy się przydarzy, a trzeba też poświęcić czas, na permanentne rozwiązanie problemu.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia