Epidemia koronawirusa wywołuje przewlekły lęk
Od marca br. epidemia koronawirusa wywołała szereg zmian, na które nie byliśmy przygotowani. Życie wielu osób dosłownie wywróciło się do góry nogami. Wiele osób straciło stałą pracę lub splajtowało, a ci, którzy nie zostali zwolnieni wykonują swoje obowiązki z domu – często pracując w obniżonym wymiarze etatu i w samotności. Brak kontaktów społecznych sprawia, że wiele osób czuje się zamknięta, odosobniona i niepotrzebna. Ujawniają się wówczas problemy osobiste i rodzinne, tuszowane dotąd nadmiarem obowiązków i „szybkim” trybem życia.
Dużym problemem powodującym lęk jest utrudniony dostęp do lekarzy rodzinnych, specjalistów i szpitali. O swoje zdrowie martwią się jednak nie tylko osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, lecz także ci, którzy do czasu wybuchu pandemii byli pod fachową opieką lub mieli zaplanowaną operację.
Co więcej, każdego dnia dowiadujemy się o nowych przypadkach zakażeń wirusem SARS-CoV-2, zgonach spowodowanych COVID-19 lub powikłaniami, a także zmianach, jakie w związku z epidemią wprowadza rząd. Obostrzenia stają się coraz bardziej rygorystyczne, zabierając poczucie bezpieczeństwa.
Życie z lękiem jest trudne, dlatego warto za wszelką ceną spróbować sobie pomóc. Przedstawiamy, aż 12 porad polecanych przez psychologów i psychoterapeutów
Jakie są objawy lęku?
Wiele osób dosyć dobrze radzi sobie z obecną sytuacją. Jednak nie wszyscy są w stanie samodzielnie uporać się z licznymi zmianami. W efekcie pojawiają się problemy ze snem, depresyjny nastrój, trudności w skupieniu się, napięciowe bóle głowy, napięcie mięśniowe i zamartwianie się.
Stopniowo narastający lęk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, a z czasem przeradza się w silne ataki paniki.
Ataki paniki pojawiają się nagle, z różną częstotliwością i bez wyraźnego powodu. Uczucia, jakie im towarzyszą, są bardzo nieprzyjemne i mogą utrzymywać się od kilku minut do nawet kilku godzin. Objawiają się przyspieszonym i gwałtownym biciem serca, uderzeniami gorąca, poceniem się, drżeniem rąk, trudnościami w złapaniu oddechu, uczuciem uścisku w klatce piersiowej i żołądku, mdłościami oraz bólami i zawrotami głowy.