Chirurg naczyniowy – czym się zajmuje się lekarz tej specjalizacji? Z jakimi przypadłościami, należy zgłosić się do chirurga naczyniowego?

Kinga Wójtowicz
Wizyta u chirurga naczyniowego może jest finansowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia
Wizyta u chirurga naczyniowego może jest finansowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia Dmitry Kalinovsky /123RF
Chirurg naczyniowy to specjalista, który zajmuje się przeprowadzaniem zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych zabiegów na naczyniach krwionośnych i limfatycznych. Oprócz tego lekarz posiadający tę specjalizację jest przygotowany do diagnozowania oraz leczenia dysfunkcji naczyń krwionośnych. Jakimi jednostkami chorobowymi zajmuje się chirurg naczyniowy?

Kiedy należy odwiedzić gabinet chirurga naczyniowego?

Z wiedzy, jaką dysponuje chirurg naczyniowy, korzysta coraz większy odsetek Polaków. Jest to powiązane z powszechnie występującym siedzącym trybem życia, a także nieprawidłową dietą czy życiem w ciągłym stresie. Wymienione czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia schorzeń układu krwionośnego oraz limfatycznego. Osoba, która zauważyła u siebie objawy chorobowe ze strony wymienionych struktur organizmu, powinna skierować swoje kroki do gabinetu chirurga naczyniowego. Specjalista przeprowadzi wówczas wywiad medyczny wraz z badaniem przedmiotowym. Takie działanie pozwoli określić przyczynę występowania dolegliwości i podjąć stosowne leczenie.

Do chirurga naczyniowe najczęściej zgłaszają się pacjencji, skarżący się na bolesne kurcze łydek, uczucie ciężkości nóg oraz zatrzymywanie wody w kończynach dolnych. Ponadto osoby, które zaobserwowały na swoich nogach żylaki, pajączki, doświadczają nietypowych mrowień nóg oraz braku czucia w kończynie. Wymienione symptomy mogą być pierwszymi objawami świadczącymi o problemach z krążeniem.

Jakimi chorobami zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem następujących schorzeń:

 • przewlekła niewydolność żylna,
 • miażdżyca kończyn dolnych i tętnic szyjnych, a także choroby zapalne naczyń krwionośnych,
 • ostre i przewlekłe choroby żył, takie jak niewydolność żył głębokich, choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki kończyn dolnych,
 • tętniaki,
 • przewlekłe owrzodzenia żylne,
 • nowotwory układu krwionośnego i limfatycznego,
 • zespół stopy cukrzycowej,
 • zator tętnicy płucnej,
 • stany zapalne naczyń krwionośnych.

Dowiedz się więcej na temat:

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej przez chirurga naczyniowego

Przewlekłą niewydolność żylną można śmiało określić mianem choroby cywilizacyjnej. Cierpią na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Płeć piękna zmaga się z objawami tego schorzenia znacznie częściej, gdyż schorzenie to dotyka średnio co drugą kobietę.

Pierwsze objawy są niemal niezauważalne. Obejmują nasilające się wieczorem obrzęki wokół kostek. Opuchnięciom mogą towarzyszyć bolesne skurcze mięśni łydek, a także uczucie mrowienia i drętwienia kończyn. Z czasem pojawiają się tzw. pajączki oraz widoczne, rozszerzone żyły, które może objąć stan zapalny.

Przewlekła niewydolność żylna jest schorzeniem, które diagnozuje i leczy chirurg naczyniowy. Specjalista może zalecić przede wszystkim większą aktywność fizyczną oraz przyjmowanie doustnych środków uszczelniających naczynia. Jeśli choroba jest zaawansowana, wówczas konieczne jest podjęcie leczenia zabiegowego. Chirurg naczyniowy może zaproponować ostrzykiwanie rozszerzonych żył bądź laseroterapię.

Przeczytaj także poradniki na temat:

Leczenie zespołu stopy cukrzycowej przez chirurga naczyniowego

Chirurg naczyniowy zajmuje się również profilaktyką i leczeniem zespołu stopy cukrzycowej, będącej powikłaniem choroby. Schorzenie to dotyka ok. 5 proc. osób zmagających się z cukrzycą.

Leczenie zespołu stopy cukrzycowej jest wielopłaszczyznowe, gdyż obejmuje nie tylko wizyty u chirurga naczyniowego, ale również u dermatologa, ortopedy i neurologa. Chirurg naczyniowy wykonuje zwykle badanie dopplerowskie, dzięki któremu może ocenić kondycję żył oraz tętnic kończyn dolnych.

Około 40 proc. pacjentów cierpiących na zespół stopy cukrzycowej dotyka przypadłość zwana stopą naczyniową. To właśnie ta jednostka chorobowa jest najczęstszą przyczyną amputacji kończyn u cukrzyków. Z tego względu ważne jest, aby osoby cierpiące na cukrzycę regularnie odwiedzały poradnię chirurgii naczyniowej.

Choć tak wiele osób leczy się w Polsce z powodu cukrzycy, prawda jest taka, że wciąż wiemy zbyt mało o tej chorobie. Często bagatelizujemy jej sygnały, przez co leczenie zaczyna się, gdy cukrzyca wyrządzi już spore szkody w organizmie. Czasem to zwykła ignorancja, ale bywa że jest to wynik wiary w nieprawdziwe stwierdzenia. Obalamy mity i podajemy fakty na temat cukrzycy.Przesuwaj zdjęcia w prawo przez naciśnięcie strzałkę lub przycisku NASTĘPNE.

10 najczęstszych faktów i mitów na temat cukrzycy

Na czym polega choroba Buergera?

Choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, to kolejna jednostka chorobowa, którą zajmuje się lekarz naczyniowiec. Schorzenie dotyczy najczęściej osób palących papierosy. Specjalista stawia diagnozę na podstawie zebranego wywiadu medycznego oraz przeprowadzonych badań. Chirurg naczyniowy może skierować pacjenta na arteriografię, czyli badanie radiologiczne umożliwiające zobrazowanie układu naczyniowego. W celu postawienia właściwej diagnozy naczyniowiec może przeprowadzić test Allena pozwalający ocenić stopień zaawansowania choroby.

Miażdżyca kończyn dolnych i tętnic szyjnych

Procesy miażdżycowe nie dotyczą wyłącznie naczyń wieńcowych, które doprowadzają natlenowaną krew do serca. Blaszki miażdżycowe mogą równie dobrze odkładać się w okolicy kończyn dolnych oraz tętnic szyjnych.

Miażdżyca kończyn dolnych jest dość rzadką przypadłością, z którą mierzy się chirurg naczyniowy. Jednak jeśli występuje, może wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

 • obrzęki stóp i nóg,
 • bolesne kurcze mięśni nasilające się w nocy,
 • specyficzne uczucie mrowienia.

Lekarz może wówczas przeprowadzić zabieg udrożnienia naczyń objętych procesem chorobowym. Wprowadza również farmakoterapię i zaleca zmianę trybu życia.

Chirurg naczyniowy zajmuje się także diagnostyką i leczeniem miażdżycy tętnic szyjnych, co powoduje ich przewężenie. Niestety, choroba przebiega często bezobjawowo. Pierwsze symptomy są zauważalne dopiero wtedy, gdy miażdżyca jest już w zaawansowanym stadium. Wśród objawów można wymienić silne bóle głowy, problemy z mówieniem, upośledzenie czucia i widzenia. Nieleczona miażdżyca tętnic szyjnych może prowadzić do udaru mózgu.

Zatkane tętnice to wynik rozwoju miażdżycy. Objawy tej choroby można zauważyć wcześnie i przeciwdziałać jej śmiertelnym powikłaniom. Zobacz, na jakie dolegliwości należy szczególnie zwrócić uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Czym są zatkane tętnice i jak je rozpoznać? Te symptomy wska...

Chirurg plastyczny wyjaśnia, czym jest polaktacyjny znik piersi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia