Bezpłatna mammografia i cytologia dla szerszej grupy kobiet. Zmiany już od 1 listopada 2023 r., obejmują także badania receptorów guza

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Mammografia i cytologia to dwa kobiece badania profilaktyczne, które należą do najważniejszych. Pozwalają wykryć wcześnie raka piersi oraz raka szyjki macicy, by rozpocząć skuteczne leczenie. Od 1 listopada 2023 r. z bezpłatnych badań, które są refundowane przez NFZ, będą mogły korzystać panie starsze nich dotychczas, a mammografia będzie przysługiwać też wcześniej. Są ponadto inne zmiany – zobacz szczegóły.

Spis treści

Komu przysługuje bezpłatna mammografia? Od 1 listopada to kobiety po 45 r.ż.

Bezpłatna mammografia jako badanie profilaktyczne w kierunku raka piersi do tej pory przysługiwała kobietom w wieku od 50 do 69 lat. Projekt rozporządzenia został skierowany do konsultacji publicznych.

Kobieta na mammografii z lekrzem
Badanie mammograficzne zaleca się wykonywać co 2 lata Povozniuk/Getty Images

Jak poinformowała Minister Zdrowia Katarzyna Sójka, od 1 listopada 2023 r. będą mogły korzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Badanie można wykonać za darmo i bez skierowania raz na dwa lata.

– Rozwiązania, które chcemy zaprezentować, to przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania – od 50. roku życia do 69. roku życia bezpłatnych badań mammograficznych – poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę – powiedziała Sójka.

Jak poinformowała szefowa resortu, od 2025 r. będą też obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe.

Sprawdź też: Nowoczesne leczenie raka piersi rozszerzone już od 18 września 2023 r.

Są też zmiany umożliwiające postawienie dokładnej diagnozy w przypadku pacjentek onkologicznych, zapowiedziano bowiem zwiększenie możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi.

– Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co – mam nadzieję – na pewno skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek – wyjaśniła Katarzyna Sójka.

Rozszerzenie programu profilaktyki raka piersi poprzedziły szerokie konsultacje z gronem m.in. lekarzy i organizacjami pacjentów. Jak przekazała Sójka, od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą włączone również kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.

Cytologia refundowana przez NFZ dla starszych kobiet

Obok zmian dotyczących badania mammograficznego przyjęto także te dotyczące cytologii. Jest to podstawowy test diagnostyczny w kierunki raka szyjki macicy. Dotąd mogły wykonać ją bez skierowania panie w wieku 25-59 lat, które w ciągu 3 ostatnich lat nie robiły tego badania.

Jak przekazała szefowa MZ, od listopada do bezpłatnej cytologii są uprawnione kobiety w wieku od 25 do 64 lat, jest więc ona dostępna 5 lat dłużej.

Czytaj też: Cytologia – ginekolodzy zalecają dokładniejsze badanie na podłożu płynnym

Rozszerzenie programów badań profilaktycznych ma zwiększyć liczbę korzystających z nich osób i umożliwiać jak najwcześniejsze diagnozowanie nowotworów.

– Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu zwiększenie liczby osób, które przystępują do badań profilaktycznych. Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa odsetek wyleczeń i umożliwia zastosowanie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego. Zachęcamy Polki do korzystania z badań! – apeluje min. Katarzyna Sójka.

Minister Zdrowia podała także, że panie z historią choroby w rodzinie „będą przekierowane do szczególnej opieki dla osób z grupy ryzyka, by rozpoznanie nastąpiło jak najwcześniej”. (PAP)

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg
agz/ ktl/ joz/ arz

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie