Nie każdy rak piersi jest taki sam. Jego leczenie zależy od stadium rozwoju i podtypu. Sprawdź, o co zapytać lekarza i gdzie szukać pomocy

Monika Góralska
Monika Góralska
Wiele kobiet z zaawansowanym rakiem piersi nie wie na jaki typ nowotworu choruje oraz na jakim etapie leczenia się znajduje. Warto wiedzieć, o co zapytać lekarza, aby uzyskać od niego jak najwięcej informacji na temat swojej choroby i możliwości leczenia.
Wiele kobiet z zaawansowanym rakiem piersi nie wie na jaki typ nowotworu choruje oraz na jakim etapie leczenia się znajduje. Warto wiedzieć, o co zapytać lekarza, aby uzyskać od niego jak najwięcej informacji na temat swojej choroby i możliwości leczenia. serhiibobyk/123rf.com
Zaawansowany rak piersi to choroba zróżnicowana, a jego leczenie zależy od postaci i podtypu. Nie każda pacjentka jest tego świadoma, a niektóre nie wiedzą nawet na jakim etapie leczenia się znajdują. W celu dostarczenia pacjentkom z rakiem piersi rzetelnych informacji na temat ich choroby prowadzona jest kampania „Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej”. Sprawdź, o co zapytać lekarza, gdy usłyszysz taką diagnozę u siebie lub kogoś bliskiego, gdzie szukać pomocy i jakie są możliwości leczenia zaawansowanej postaci raka piersi.

Spis treści

Nie każdy rak piersi jest taki sam. Jakie typy wyróżniamy?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet, bo stanowi aż 23 proc. wszystkich przypadków nowotworów. Według opracowanych przez European Cancer Information System (ECIS) na zlecenie Komisji Europejskiej w naszym kraju na raka piersi choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet, a u 5-10 proc. z nich nowotwór rozpoznawany jest od razu w stopniu zaawansowanym. Wiele kobiet mierząc się z taką diagnozą, nie ma odpowiedniej wiedzy na temat swojej choroby, a często również nie wie, że ich nowotwór ma różne typy, od których zależy sposób leczenia.

Zobacz także: Innowacyjna metoda wykrywa genetyczne predyspozycje do agresywnego raka piersi. Wynalazek poznańskich naukowców ułatwi leczenie nowotworu

„Rak piersi” to pojęcie bardzo ogólne, bo jest to choroba bardzo zróżnicowana o różnym przebiegu, rokowaniu i odpowiedzi na leczenie. Aby określić dokładny typ nowotworu potrzebne jest określenie stadium zaawansowania nowotworu oraz analiza stanu receptorów hormonalnych i ekspresji receptora HER2. W tym celu w diagnostyce stosuje się tzw. skalę TNM, która określa:

 • wielkość pierwotnego guza w piersi (Tumor),
 • obecność przerzutów nowotworu w węzłach chłonnych (Nodes),
 • możliwość wystąpienia przerzutów nowotworu w innych narządach (metastasis).

Czytaj także: Wypróbuj ten wiosenny napar. Wspomaga odchudzanie, regeneruje wątrobę, zwalcza alergię. Herbatka z kory brzozy zregeneruje organizm po zimie

Na podstawie tej skali występują więc dwie postaci zaawansowanego raka piersi:

 • miejscowo zaawansowany raka piersi (III stadium rozwoju),
 • uogólniony raka piersi, czyli rozsiany z przerzutami do innych organów lub kości (IV stadium rozwoju).

Zobacz również: Badanie krwi wykryje raka piersi nawet 2 lata przed zachorowaniem? To szansa na wczesną diagnozę i wyleczenie tego groźnego nowotworu

Określa się również podtyp biologiczny nowotworu, na podstawie badania histopatologicznego wycinka z tkanki nowotworowej w piersi pobranego podczas biopsji gruboigłowej. W badaniu oznaczana jest obecność receptorów hormonalnych (estrogenowych – ER i progesteronowych – PR) oraz ekspresja receptora HER2 i markera Ki67.

Czytaj też: Nowa lista leków refundowanych od 1 marca. Wyższe ceny ponad 600 leków w tym na cukrzycę. Zmiany w leczeniu raka piersi, płuca i prostaty

Na tej podstawie wyróżniane są trzy główne podtypy biologiczne raka piersi:

 • hormonozależny,
 • HER2-dodatni,
 • potrójnie ujemny.

Zobacz również: Chorzy na raka znajdą wsparcie w Centrum Kryzysowym. Skorzystaj z darmowych porad ekspertów oraz infolinii. Nowe działy już uruchomione

Najczęstszym wśród pacjentek z zaawansowanym rakiem jest rak piersi hormonozależny HER2-ujemny.

Zaawansowanego raka piersi można leczyć

Jeszcze do niedawna w leczeniu zaawansowanej postaci raka piersi stosowano jedynie chemioterapię czy radioterapię. Obecnie, dzięki postępom w nauce i odkryciu podtypów raka, można stosować terapie dostosowane do konkretnych pacjentek. Leczenie ma na celu kontrolowanie choroby w taki sposób, aby zapewnić pacjentce jak najdłuższe, ale też jak najlepszej jakości życie.

Czytaj także: Szczepionka na raka piersi coraz bliżej. Preparat stymuluje układ odpornościowy do walki z nowotworem u osób z zaawansowanym rakiem piersi

Chemioterapia powinna być stosowana głównie u pacjentek w 4 stadium choroby, gdy wystąpiły przerzuty i nasilone objawy. W leczeniu zaawansowanych postaci raka piersi stosuje się również m.in. hormonoterapię stosowaną w skojarzeniu z lekami celowanymi (inhibitorami CDK 4/6 w przypadku HR+ HER2-ujemnego zaawansowanego raka piersi lub leczeniem anty-HER2 w przypadku HR+ HER2-dodatniego zaawansowanego raka piersi) czy immunoterapię. Lekarz dostosowuje terapię do swoich pacjentek na podstawie postaci, podtypu i objawów raka piersi.

Czytaj też: Masz „gęste piersi”? Możesz być bardziej narażona na rozwój raka. Budowa piersi ma znaczenie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak przygotować się do wizyty u lekarza i o co go zapytać?

Przed wizytą u lekarza warto przygotować sobie listę pytań, które można zadać specjaliście, aby dowiedzieć się od niego jak najwięcej na temat swojej choroby i możliwości jej leczenia. Niestety wiele pacjentek rozpoczynających leczenie nie jest informowanych przez lekarza o tym, na jaki podtyp nowotworu cierpi. Wiele z nich również nie wie na jakim etapie leczenia się znajdują.

Tymczasem wiedza na temat swojej choroby nie tylko pomaga razem z lekarzem ustalić przebieg leczenia, ale daje również komfort psychiczny i utrzymuje pacjentkę w dobrej kondycji psychicznej, co w trakcie przewlekłej, ciężkiej choroby nie zawsze jest łatwe. Dlatego przed wizytą u lekarza warto przygotować sobie listę pytań takich jak:

 • Jaki mam typ nowotworu?
 • Co oznacza stopień zaawansowania mojego nowotworu?
 • Jakie są wszystkie możliwości leczenia mojego nowotworu, w tym aktualnie refundowane na terenie Polski i dostępne za granicą?
 • W jakim ośrodku/placówce/szpitalu będę leczona?
 • Czy mogę wybrać miejsce, gdzie będę leczona?
 • Czy będę odczuwała ból podczas terapii i jak bardzo będzie on silny?
 • Czy podczas terapii będę odczuwała inne dolegliwości?
 • Jakie emocje mogą towarzyszyć mi podczas leczenia?
 • Jak mogę łagodzić swoje dolegliwości?
 • Czy mogę korzystać z naturalnych metod? Czy nie zakłócą one leczenia?
 • Czy podczas leczenia będę mogła pracować?
 • Czy podczas leczenia mogę ćwiczyć, być aktywna fizycznie?
 • Gdzie spotkam osoby w podobnej do mojej sytuacji?

Należy również pamiętać, że nie ma niewłaściwych pytań i o każdy nawet najmniejszy i najbardziej oczywisty szczegół warto się dopytać. W końcu chodzi o nasze zdrowie i życie.

Zobacz: Diagnoza: rak. Gdzie szukać pomocy? Skorzystaj z tych wydarzeń i możliwości, aby lepiej poradzić sobie z nowotworem

W celu informowania pacjentek z zaawansowaną chorobą oraz ich bliskich powstał również w ramach kampanii edukacyjnej „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”, serwis edukacyjny www.zaawansowanyrakpiersi.pl. Na stronie znajdują się artykuły ekspertów, porady psychoonkologów i dietetyków oraz wszystkie niezbędne informacje na temat dostępnych opcji leczenia. Można tam również pobrać za darmo „Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi”. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest firma Novartis, a partnerami Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Polskie Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie, Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza oraz Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych.

Nie tylko onkolog pomoże w walce z zaawansowanym nowotworem piersi

Należy również pamiętać, że pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi potrzebują opieki holistycznej, ponieważ ich choroba wpływa na całe ich codzienne funkcjonowanie. Nie tylko onkolog jest więc pomocą w czasie leczenia choroby, ale może on również przeprowadzać konsultacje z innymi specjalistami takimi jak kardiolog, neurochirurg czy pulmonolog, w zależności od sytuacji klinicznej danej pacjentki.

Czytaj też: Z tą chorobą żyje milion osób w Polsce, co 4. umiera. Tymczasem brakuje lekarzy, żeby ją leczyć

W czasie leczenia warto również skorzystać z pomocy:

 • pielęgniarza lub pielęgniarki, których wsparcie stanowi niezrównaną pomoc w radzeniu sobie z objawami choroby czy nieprzyjemnymi skutkami terapii. W Polsce zaczyna również funkcjonować pielęgniarstwo senologiczne, które specjalizuje się w opiece nad pacjentkami z chorobami piersi,
 • psychologa, który pomoże poradzić sobie z trudnymi emocjami towarzyszącymi chorobie,
 • psychiatry, który w razie konieczności włączy farmakologiczne metody leczenia problemów psychicznych,
 • dietetyka, który będzie pomocny przy opracowywaniu pełnowartościowej i odżywczej diety dopasowanej do pacjentki, aby osiągnąć jak najlepsze efekty jej terapii.

Warto również utrzymywać kontakty z innymi osobami chorującymi na zaawansowanego raka piersi. Można je spotkać na oddziałach onkologicznych podczas leczenia, ale też nawiązać kontakt poprzez grupy wsparcia i organizacje społeczne, które organizują również warsztaty i spotkania edukacyjne, a nawet pomoc w codziennych trudnościach takich jak transport na wizytę lekarską.

Zobacz również: Dieta roślinna złej jakości może powodować raka piersi. Co sprawia, że staje się szkodliwa? Sprawdź, co powinna jeść kobieta po 50.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stanowi on ok. 23 proc. zachorowań na nowotwory u kobiet, co czyni go najczęstszą, ginekologiczną chorobą nowotworową na całym globie. Co ważne, w ostatnich 25. latach współczynnik zachorowań na raka piersi wzrósł aż o 30 proc., w tym zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Sprawdź, 10 popularnych mitów na temat raka piersi!

Te mity ciągle się pojawiają wokół raka piersi. Czas z nimi ...

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia