Spis treści
Nowoczesne leczenie raka piersi na NFZ już od listopada 2023 r.
Rak piersi to choroba onkologiczna, która będzie lepiej diagnozowana i leczona w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podjęło już decyzję o rozszerzeniu grupy kobiet upoważnionych do bezpłatnych badań profilaktycznych – mammografii i cytologii, a także badań statusu receptora (immunohistochemicznych) w przypadku stwierdzenia guza. Drugim elementem zmian jest wprowadzanie bezpłatnego leczenia dla chorych. Skala problemu jest ogromna.
Czytaj także: Co dziesiąta z nas zachoruje na raka piersi. Panowie też nie mogą czuć się bezpiecznie
– Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet – przypomniała Minister Zdrowia Katarzyna Sójka. – Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie.
Zobacz: Bezpłatna mammografia i cytologia dla szerszej grupy kobiet od 1 listopada 2023 r.
Co więcej, od 1 listopada 2023 r. objęte refundacją będą kolejne leki w ramach programu lekowego B.9.FM – leczenie chorych na raka piersi. Są to:
- lek Enhertu (trastuzumab derukstekan) – terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.
- lek Lynparza (olaparyb) – terapia w zakresie pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2; zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2; zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Program Wczesnego Dostępu rusza już we wrześniu
Dla pacjentów z HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi, którzy wymagają leczenia już teraz i nie mogą czekać do 1 listopada, uruchomiony zostanie program pomostowy przez firmę AstraZeneca. W celu przyspieszenia terapii lekiem trastuzumab derukstekan od 18 września do 31 października 2023 r. mogą oni skorzystać z Programu Wczesnego Dostępu finansowanego przez firmę AstraZeneca.
Natomiast począwszy od 1 listopada 2023 r. wszyscy pacjenci spełniający kryteria i włączeni do Programu Wczesnego Dostępu w podanych wyżej dniach będą mogli kontynuować terapię trastuzumabem derukstekanem już refundowaną przez MZ.
– To były wieloletnie starania o rozszerzenie wieku kobiet, które mogą bezpłatnie wykonywać mammografię. Jako pacjentka czuję się partnerką w tym dialogu – skomentowała zmiany Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.
Jak natomiast stwiedził prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii ds. lecznictwa, zmiany systemowe odczuje każdy potencjalny pacjent. „Została pokonana ostatnia bariera jaką był dostęp do terapii” – przekonuje specjalista.
Resortowi zdrowia podziękowała także prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszweld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.
– Zespół Ministerstwa zdrowia wykazywał duże zrozumienie w rozmowach. To niezwykle ważne, że my, lekarze, znajdujemy w ministerstwie partnerów do rozmów i możemy znaleźć rozwiązanie ważnych dla nas wszystkich spraw – podkreśla onkolog.
(PAP)
kom/ ktl/ arz
Źródło: