Spis treści
Zioła na ból głowy. Napary z nich mogą przynieść ulgę i zapobiegać nawrotom migren
Wśród naturalnych produktów pomocnych w leczeniu bólów głowy wymienia się m.in. imbir, który dzięki zwartości olejków eterycznych zmniejsza ból i jednocześnie łagodzi mdłości często towarzyszące migrenom. Na liście produktów, które mogą pomóc w redukcji chronicznych bólów głowy, znajdują się także wiśnie! Swoją skuteczność zawdzięczają znajdującym się w nich barwnikom antocyjanowych. Już 20 szt. mrożonych wiśni jedzonych regularnie, każdego dnia, może pomóc w ustąpieniu bólów.
Także nasze łąki i ogrody są źródłem naturalnych preparatów, które mogą pomóc w łagodzeniu i profilaktyce pierwotnych bólów głowy. Na ich bazie można przygotować napary i nalewki. Należy jednak pamiętać, że każde zioło może wywoływać reakcje alergiczne i wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Te zioła mogą pomóc na ból głowy
Skąd biorą się bóle głowy? Podstawowy podział
Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy wyróżniamy dwa rodzaje tego typu dolegliwości. Pierwsze z nich, pierwotne (samoistne) to takie, których przyczyny nie da się zdiagnozować. Dzielimy je na:
- migrenowy ból głowy – pulsujący, napadowy ból głowy, który zlokalizowany jest zazwyczaj po jednej stronie głowy,
- napięciowy ból głowy (NBG) – obustronny ból, o niewielkim lub umiarkowanym natężeniu, który ma charakter rozpierający lub uciskowy;
- klasterowy ból głowy – silny lub bardzo silny, jednostronny, umiejscowiony w okolicy skroniowej, nadoczodołowej lub oczodołu, któremu często towarzyszą łzawienia oczu, wyciek z nosa, pojawia się o nad ranem lub w nocy i trwa do trzech godzin.
- inne bóle samoistne spowodowane wykonaniem konkretnej czynności, np. wysiłkiem fizycznym, aktywnością seksualną lub kaszlem.
Wśród wtórnych, czyli objawowych bólów głowy, można wyróżnić te spowodowane m.in. przez:
- urazy,
- guzy mózgu,
- nadciśnienie,
- zakrzepicę,
- zapalenia i krwawienia w obrębie mózgu.
Każdy ból głowy powinien być rozpoznany przez specjalistę. Jeśli zajdzie taka konieczność, zleci on wykonanie odpowiednich badań, a następnie leczenie. W przypadku bólów pierwotnych można skonsultować z lekarzem wprowadzenie do leczenia środków ziołowych.
Przy bólach samoistnych istotną rolę odgrywa higieniczny tryb życia, na który składają się m.in.: odpowiednia dieta, wystraczająca ilość snu, aktywność fizyczna i reedukacja stresu.
Źródła:
- Wielka Księga Ziół, Lesley Bremness, Encyklopedia „Wiedzy i Życia”
- Medycyna dawna i współczesna Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…