Zioła na ból głowy. Naturalne napary na migrenę, ból napięciowy i stres. Te herbatki zapobiegają bólom głowy i łagodzą ich objawy

Marta Siesicka-Osiak
Naturalne preparaty mogą być wsparciem dla farmakologicznego leczenia pierwotnych bólów głowy. Zobacz na kolejnych slajdach, jakie zioła mogą pomóc na migreny i bóle napięciowe, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Naturalne preparaty mogą być wsparciem dla farmakologicznego leczenia pierwotnych bólów głowy. Zobacz na kolejnych slajdach, jakie zioła mogą pomóc na migreny i bóle napięciowe, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE victoriasennikova/123RF/thelivephotos/123RF(małe)
Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych, które dotykają nas na co dzień. W wielu przypadkach ustalenie jednej przyczyny powodującej migreny czy napięciowe bóle głowy jest trudne, bądź niemożliwe. W ich łagodzeniu pomocne mogą być zioła, z których przygotowuje się napary, odwary i nalewki. Regularne piecie naturalnych herbatek może pomóc także w zapobieganiu niektórym rodzajom bólów głowy. Zobacz, po które zioła warto sięgać.

Spis treści

Zioła na ból głowy. Napary z nich mogą przynieść ulgę i zapobiegać nawrotom migren

Wśród naturalnych produktów pomocnych w leczeniu bólów głowy wymienia się m.in. imbir, który dzięki zwartości olejków eterycznych zmniejsza ból i jednocześnie łagodzi mdłości często towarzyszące migrenom. Na liście produktów, które mogą pomóc w redukcji chronicznych bólów głowy, znajdują się także wiśnie! Swoją skuteczność zawdzięczają znajdującym się w nich barwnikom antocyjanowych. Już 20 szt. mrożonych wiśni jedzonych regularnie, każdego dnia, może pomóc w ustąpieniu bólów.

Także nasze łąki i ogrody są źródłem naturalnych preparatów, które mogą pomóc w łagodzeniu i profilaktyce pierwotnych bólów głowy. Na ich bazie można przygotować napary i nalewki. Należy jednak pamiętać, że każde zioło może wywoływać reakcje alergiczne i wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Te zioła mogą pomóc na ból głowy

Skąd biorą się bóle głowy? Podstawowy podział

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy wyróżniamy dwa rodzaje tego typu dolegliwości. Pierwsze z nich, pierwotne (samoistne) to takie, których przyczyny nie da się zdiagnozować. Dzielimy je na:

  • migrenowy ból głowy – pulsujący, napadowy ból głowy, który zlokalizowany jest zazwyczaj po jednej stronie głowy,
  • napięciowy ból głowy (NBG) – obustronny ból, o niewielkim lub umiarkowanym natężeniu, który ma charakter rozpierający lub uciskowy;
  • klasterowy ból głowy – silny lub bardzo silny, jednostronny, umiejscowiony w okolicy skroniowej, nadoczodołowej lub oczodołu, któremu często towarzyszą łzawienia oczu, wyciek z nosa, pojawia się o nad ranem lub w nocy i trwa do trzech godzin.
  • inne bóle samoistne spowodowane wykonaniem konkretnej czynności, np. wysiłkiem fizycznym, aktywnością seksualną lub kaszlem.

Wśród wtórnych, czyli objawowych bólów głowy, można wyróżnić te spowodowane m.in. przez:

  • urazy,
  • guzy mózgu,
  • nadciśnienie,
  • zakrzepicę,
  • zapalenia i krwawienia w obrębie mózgu.

Każdy ból głowy powinien być rozpoznany przez specjalistę. Jeśli zajdzie taka konieczność, zleci on wykonanie odpowiednich badań, a następnie leczenie. W przypadku bólów pierwotnych można skonsultować z lekarzem wprowadzenie do leczenia środków ziołowych.

Przy bólach samoistnych istotną rolę odgrywa higieniczny tryb życia, na który składają się m.in.: odpowiednia dieta, wystraczająca ilość snu, aktywność fizyczna i reedukacja stresu.

Źródła:

  • Wielka Księga Ziół, Lesley Bremness, Encyklopedia „Wiedzy i Życia”
  • Medycyna dawna i współczesna Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaaa
Ja długo szukałam produktów, które pomogą opanować mi moje migreny. Wiem, że jestem na nie skazana już do końca życia, ale szukałam produktów, które choć trochę pomogą mi w migrenie. Pewnego dnia koleżanka pokazała mi ulotkę konopnej farmacji z Poznania. Był tam artykuł na temat tego, jak pokonać ból dzięki produktom konopnym i ziołom. Zaciekawiłam się i tak naprawdę nie miałam nic do stracenia, aby wypróbować produkty z ulotki: olej CBD 10% RAW , olej CBG 9%, złocień maruna i amfor konopny do nacierania skroni i szyji

Zamówiłam przez internet, bo do miasta było mi nie po drodze. Zaczęłam stosować zgodnie z rozpiską, jaka została mi wręczona w przesyłce. Po 3 tygodniach stosowania tych produktów migreny zmniejszyły się o 20% i ten efekt utrzymywał się dość długo. W 9 tygodniu stosowania migreny zmniejszyły się o 60%. Jestem zadowolona z tego wyniku. Żadne środki naturalne nigdy nawet w 1% mi tak nie pomogły.

Działanie produktów: opisze po krotce resztę znajdziesz w internecie

Olej CBD: Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco, co pomaga złagodzić ból i napięcie związane z migreną.

Olej CBG: Blokuje receptory bólowe w mózgu, co zmniejsza intensywność migreny.

Złocień maruna: Zawiera parthenolid, który hamuje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z bólem, co łagodzi objawy migreny.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia