Spis treści
Jak naturalnie zregenerować trzustkę? Sięgnij po ziołowe napary
W fitoterapii najczęściej sięga się po rośliny, które mogą pomóc w leczeniu niewydolności lub przewlekłego zapalenia trzustki, skutkującego wydzielaniem zbyt małej ilości enzymów trawiennych. Zalecane zioła mają za zadanie nie tylko łagodzić dolegliwości chorobowe, ale także ułatwić trawienie i pomóc łagodnie obniżać poziom cukru we krwi.
Chcąc wspomóc podrażnioną trzustkę warto sięgać po zioła zawierając gorycze. Te substancje czynne oddziałując na receptory w kubkach smakowych, pobudzają wydzielanie soków trawiennych i wspomagają wydolność dróg żółciowych. Warto pić filiżankę gorzkiego naparu przed posiłkiem, używając różnych ziół naprzemiennie.
Przykłady ziół, po które warto sięgać przy problemach z trzustką, znajdziesz w naszej w galerii
Jedną z roślin leczniczych, której liście i kora pomagają pobudzić funkcje wydzielnicze trzustki, jest haronga (Harungana madagascariensis) występująca na Madagaskarze, powszechnie znana jako drzewo smoczej krwi. Na rynku dostępna jest m.in. cięta kora z harongi, z której przygotowuje się napar. Haronga polecana jest także na trawienie, przy biegunkach lub zaparciach oraz na pobudzenie funkcji wydzielniczej wątroby.
Należy pamiętać, że zioła na trzustkę są w stanie złagodzić objawy jej niewydolności, ale nie zastąpią leczenia enzymami, a ostre zapalenie trzustki może być leczone jedynie przez specjalistów.
Jakie są objawy jak jest chora trzustka?
Wiele osób nie wie, za co jest odpowiedzialna trzustka, więc ciężko im połączyć objawy konkretnych schorzeń właśnie z tym organem. A trzustka pełni dwie bardzo ważne funkcje – wydziela hormony takie jak: insulina, glukagon i somatostatyna oraz wytwarza sok trzustkowy, który zawiera enzymy trawienne.
Większość chorób trzustki przebiega na początku bezobjawowo, a symptomy występują dopiero w zaawansowanych stadiach. To, co powinno zwrócić naszą uwagę na pracę trzustki to m.in.:
- wzrost stężenia glukozy we krwi,
- brak apetytu,
- uczucie pełności,
- burczenie w brzuchu,
- przewlekłe wzdęcia,
- utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
- nawracające biegunki i wymioty,
- tłuste, maziste, pieniste stolce,
- ból brzucha zlokalizowany najczęściej w nadbrzuszu lub lewym górnym kwadrancie brzucha,
- obniżenie nastroju.
Nieleczone choroby trzustki mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 1 i 2. Nagły, ostry i rozlany ból w jamie brzusznej może oznaczać ostre zapalenie trzustki i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.