Spis treści
Rak piersi. Jakie zmiany w piersiach powinny niepokoić?
Rak piersi to nowotwór złośliwy, który rozpoczyna się w komórkach piersi. Może zaatakować otaczające tkanki, rozprzestrzeniać się lub dać przerzuty do innych, nawet obszarów ciała. Rak piersi występuje głównie u kobiet, choć mogą zachorować także mężczyźni.
Nowotwór piersi może mieć wiele objawów. Jednym z najczęstszych jest pojawienie się guzka lub zgrubienia w tkance piersi. Inne typowe objawy to:
- deformacja,
- owrzodzenia,
- wydzielina z brodawki sutkowej.
Bardzo ważna jest profilaktyka, w tym samobadanie piersi, badanie USG piersi, mammografia i zdrowy styl życia.
Niezwykłe odkrycie fińskich badaczy. Czy to przełom w leczeniu raka piersi?
Naukowcy z Turku Bioscience Centre, InFLAMES Flagship Uniwersytetu w Turku i Szpitala Uniwersyteckiego w Turku w Finlandii przeprowadzili innowacyjne badanie, które doprowadziło ich do niezwykłego odkrycia. Badacze znaleźli możliwe wyjaśnienie, dlaczego większa gęstość piersi i starszy wiek zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. Odkrycia, których dokonali, pokazują, że zdrowe komórki tłuszczowe w piersi (znane jako adipocyty) wydzielają silny czynnik (zwany IGFBP2), który działa jako bariera przed rozwojem inwazyjnego raka piersi.
– Adipocyty generalnie są źle postrzegane za promowanie progresji raka, ale to badanie pokazuje, że zdrowa tkanka tłuszczowa piersi może odgrywać rolę ochronną w utrzymaniu homeostazy tkanek i powstrzymywaniu raka. Nadszedł czas, aby ponownie ocenić nasze założenia i uznać ważną rolę tych niedocenianych bohaterów – mówi dr Emilia Peuhu, główna współpracowniczka badania.
Naukowcy tłumaczą, że pacjentki z rakiem piersi, które doświadczają przejścia od przednowotworowego raka przewodowego in situ (DCIS) do inwazyjnego raka przewodowego (IDC), mają znacznie gorsze rokowanie i zwiększone ryzyko przerzutów. Badacze koncentrują się na identyfikacji czynników, które utrudniają ten inwazyjny rozwój. IGFBP2 wyłania się jako kluczowy czynnik wydzielany przez zdrowe adipocyty.
Ryzyko raka piersi rośnie z wiekiem pacjentki
Badanie wykazało, że poza utratą adipocytów, która występuje wraz z wiekiem kobiet, starsze kobiety miały zmniejszoną ekspresję IGFBP2. Sugeruje to, że aktywność przeciwnowotworowa adipocytów piersi także może się zmniejszać wraz z wiekiem.
Profesor Johanna Ivaska, liderka grupy InFLAMES i główna badaczka w projekcie, jest zdziwiona tymi odkryciami.
– Rosnący wiek i większa gęstość piersi, z mniejszą liczbą adipocytów, to dwa dobrze znane czynniki ryzyka rozwoju raka piersi. Nasze badania dostarczają możliwego wyjaśnienia tego zwiększonego ryzyka, ponieważ odkryliśmy, że poziomy IGFBP2 są również obniżone u osób starszych i że zdrowe adipocyty piersi mogą wydzielać czynniki, takie jak IGFBP2, w celu zahamowania progresji guza – podkreśliła prof. Ivaska.
Konsekwencje tego odkrycia rozciągają się na zrozumienie gęstości gruczołu sutkowego i jego związku z gorszym rokowaniem.
– Podczas gdy przywrócenie IGFBP2 do środowiska sutka może nie być możliwe, zastosowanie opartych na przeciwciałach inhibitorów IGF-II może pomóc w powstrzymaniu nieinwazyjnych zmian w piersi poprzez działanie w podobny sposób jak sam IGFBP2, co już zaobserwowaliśmy w naszych systemach modelowych – powiedział dr James Conway, główny badacz zespołu.
Zespół naukowców bada teraz możliwości terapeutyczne, jakie pojawiły się w wyniku tych ostatnich odkryć.
Źródło:
The Power of Healthy Breast Adipocytes in the Fight Against Breast Cancer University of Turku