Rak to kobieca choroba zawodowa? Te zawody są najbardziej narażone na nowotwór. Naukowcy opublikowali wyniki badań

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Rak to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci na całym świecie. Mogą go wywołać różne czynniki. Okazuje się, że kobiety, które wykonują pewne zawody, mogą być na niego bardziej narażone. Jaka praca może przyczynić się do zachorowania na raka? Naukowcy wymienili stanowiska pracy związane z większym ryzykiem choroby nowotworowej.

Spis treści

Lekarka i pacjentka onkologiczna
Kanadyjscy badacze pod kierownictwem naukowców z Uniwersytetu w Montrealu powiązali pewne zawody z ryzykiem zachorowania na raka jajnika. freepik

Praca w tych zawodach jest zagrożona zachorowaniem na raka

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Occupational and Environmental Medicine, wymienia zawody, które są obarczone większym ryzykiem zachorowania na raka jajnika. Wśród nich są:

  • fryzjerka,
  • barberka,
  • kosmetyczka,
  • księgowa,
  • sprzedawczyni lub pracownica handlu detalicznego,
  • pracownica budowlana,
  • hafciarka,
  • pracownica przemysłu odzieżowego.

Jak podkreślili autorzy badania, wnioski z wyników są ograniczone. Wzywają też do dalszych prac, które pomogą zbadać powiązania między ryzykiem raka jajnika a różnymi zawodami.

Fryzjerki i kosmetyczki chorują na raka jajnika trzy razy częściej

Badacze pod kierownictwem naukowców z Uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie, powiązali zawody z ryzykiem zachorowania na raka jajnika. Analizowali dane dotyczące 491 kanadyjskich kobiet z rakiem jajnika w wieku od 18 do 79 lat, porównując je z 897 kobietami bez tej choroby. Porównali je z kanadyjską matrycą ryzyka zawodowego, aby zbadać wszelkie potencjalne zagrożenia w miejscu pracy (np. większe prawdopodobieństwo kontaktu z określoną substancją chemiczną podczas pracy).

Czytaj: Alarmujące dane o epidemii raka przed 50. były błędne. Zobacz sprostowanie

Od uczestniczek badania zebrano informacje na temat pochodzenia socjodemograficznego, historii medycznej, zażywanych leków, historii reprodukcyjnej, wagi i wzrostu, stylu życia oraz historii zatrudnienia w ciągu całego życia. Na raka jajnika częściej chorowały kobiety z niższym poziomem wykształcenia, które krócej stosowały doustne środki antykoncepcyjne i nie miały dzieci lub miały ich mniej niż kobiety z grupy porównawczej. To wszystko to potencjalne czynniki ryzyka choroby.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Jak się okazało, również niektóre zawody mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania. Osoby, które pracowały jako fryzjerki, barberki czy kosmetyczki, aż trzy razy bardziej były narażone na raka jajnika.

Kobiety, które pracowały w księgowości przez dekadę, były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby, a pracownice budowlane – prawie trzykrotnie.

U pracownic sklepów i sprzedawczyń ryzyko raka jajnika było większe o 45 proc., podczas gdy osoby szyjące lub przerabiające ubrania miały aż 85 proc. zwiększone ryzyko zachorowania.

Te czynniki podczas pracy mogą wpływać na zachorowanie na raka jajnika

Naukowcy stwierdzili, że osoby, u których ryzyko zachorowania na raka jajnika jest wyższe, były też bardziej narażone na czynniki, które mogą się przyczyniać do choroby. Są to m.in.:

  • talk kosmetyczny,
  • pigmenty,
  • rozjaśniacze,
  • amoniak,
  • nadtlenek wodoru,
  • pył z włosów,
  • włókna syntetyczne,
  • włókna poliestrowe,
  • barwniki organiczne,
  • benzyna,
  • wybielacze.

– Zaobserwowaliśmy powiązania sugerujące, że księgowość, fryzjerstwo, sprzedaż, szycie i pokrewne zawody mogą być powiązane z nadmiernym ryzykiem – napisali autorzy badania.

Podkreślili też, że potrzebne są dalsze badania, które pomogą ocenić możliwe zagrożenia dla pracujących kobiet oraz zawodów powszechnie wykonywanych przez kobiety.

Badania nad rakiem zawodowym dyskryminują kobiety

Naukowcy z National Cancer Institute w Maryland w USA w swoim artykule wskazują, że kobiety są niedostatecznie reprezentowane w „badaniach nad rakiem zawodowym” i należy to jak najszybciej poprawić.

Wykluczając kobiety, tracimy możliwość zidentyfikowania czynników ryzyka dla nowotworów specyficznych dla kobiet, oceny, czy występują różnice w ryzyku związane z płcią oraz zbadania narażenia występującego w zawodach wykonywanych głównie przez kobiety – piszą dr Melissa Friesen i Laura Beane z National Cancer Institute.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mznx
Trzeba być niespełna rozumu aby zgodzić się na chemioterapię i radioterapię a także leki na raka.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia