Zakaz sprzedaży e-papierosów już od 1 stycznia 2025 r.? Młodzież nie kupi ich nigdzie. Z nikotyną czy bez – szkodzą tak samo

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Już od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów osobom poniżej 18 lat? Minister zdrowia Izabela Leszczyna chce nowelizacji ustawy tytoniowej. Podkreśla, że wkrótce nie będzie sprzedaży elektronicznych papierosów młodym ludziom przez internet czy w automatach. Wszystkie e-papierosy bez względu na to czy zawierają nikotynę czy nie, szkodzą tak samo i są ogromnym zagrożeniem dla młodzieży, a tym samym dla zdrowia publicznego.

Spis treści

Od 1 stycznia 2025 r. zakaz sprzedaży e-papierosów osobom do 18 lat?

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w czwartek w Polsat News, że chciałaby, aby od 1 stycznia 2025 r. obowiązywał zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów osobom poniżej 18 lat.

E-papierosów wkrótce młodzież nie kupi już nigdzie. Z nikotyną czy bez młodym ludziom szkodzą tak samo!
E-papierosów wkrótce młodzież nie kupi już nigdzie. Z nikotyną czy bez młodym ludziom szkodzą tak samo! prostooleh/freepik.com

– Te z nikotyną są oczywiście już zakazane, ale w gruncie rzeczy te papierosy się niczym nie różnią, one wszystkie udają, że są arbuzem czy poziomką – oceniła Leszczyna.

Zobacz też: Szybki koniec alkotubek. Producent reaguje na protesty

Szefowa resortu wskazała, że wszystkie papierosy uzależniają.

– Dlatego mówimy: nie ma sprzedaży w internecie, w żadnych automatach, nie ma żadnej reklamy. Nie sprzedajemy do 18. roku życia, (...) żeby nasze dzieci, nasza młodzież, nie wchodziły w ten fatalny nałóg – podkreśliła minister zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest w konsultacjach. Zakłada on m.in. zakaz sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18 lat, bez względu na to, czy produkt ma w składzie nikotynę.

Projektodawcy podkreślili, że nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tzw. ustawy tytoniowej), jest konieczna ze względu na pilną potrzebę ograniczenia zjawiska używania papierosów elektronicznych przez ludzi młodych.

– Wyroby te stanowią wyraźne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności młodego pokolenia i osób niepalących, co powoduje konieczność wprowadzenia zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny – wyjaśniono.

Wkrótce zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów! „Są złowieszczo fajne”

Wkrótce zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów! „Są złowieszczo fajne”

Całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów jeszcze przed wakacjami? Tak zapowiada wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Przedstawiciele środowisk medycznych i pacjenckich popierają projek...

Monika Góralska
Monika Góralska

Z nikotyną czy bez – wszystkie e-papierosy szkodzą tak samo

Obecnie papierosy elektroniczne i pojemniki zapasowe, które są napełnione płynem niezawierającym nikotyny, nie odpowiadają definicjom papierosa elektronicznego lub pojemnika zapasowego z tzw. ustawy tytoniowej. Przepisy projektu nowelizacji mają za zadanie objęcie przepisami ustawowymi tzw. płynów beznikotynowych.

Spowoduje to wprowadzenie zakazu ich sprzedaży osobom poniżej 18 lat; ograniczenie miejsc, gdzie będzie możliwe ich używanie; wprowadzenie zakazu sprzedaży w automatach i sprzedaży na odległość (w tym przez internet) oraz wprowadzenie zakazu reklamy i promocji. Ponadto projekt noweli zakłada konieczność zgłaszania informacji o tych wyrobach do prezesa Biura ds. Substancji Chemicznych, konieczność dostosowania ich składu do wymogów ustawy (np. zakazu stosowania substancji o właściwościach CMR), a także konieczność odpowiedniego oznakowania ich opakowań.

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że zagrożenie stwarzane przez „płyny beznikotynowe” nie jest istotnie mniejsze od wyrobów zawierających nikotynę.

– Popularność wyrobów bez nikotyny zwiększa ryzyko dostępu młodych ludzi do wyrobów tytoniowych w tym samym stopniu, w jakim czynią to papierosy elektroniczne z nikotyną – oceniono.

Ustawa ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

„17-latek miał tak zniszczone płuca, że musiał mieć transplantację”. To już plaga!

„17-latek miał tak zniszczone płuca, że musiał mieć transplantację”. To już plaga!

Palenie jednorazowych e-papierosów wywołuje groźną chorobę, jaką jest krwawienie do pęcherzyków płucnych, a także inną, potencjalnie śmiertelną: EVALI, czyli zespół ostrego uszkodzenia płuc – powiedzi...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia