Palenie tytoniu z dużym prawdopodobieństwem pogarsza przebieg COVID-19 i zwiększa ryzyko zgonu wskutek infekcji – wywnioskował zespół naukowców z wiodących brytyjskich uniwersytetów na podstawie danych uzyskanych z bazy Biobank.
To pierwsze badania, które wykorzystuje dane obserwacyjne oraz genetyczne dotyczące palenia i infekcji koronawirusem. Pozwoliło to na uzyskanie pewniejszych wyników analiz – do tej pory dowody na ten siłę tego związku nie były dość spójne. Omówiono je na łamach pisma „Thorax”.
Sprawdź też:
Zastosowana metoda analityczna zwana randomizacją mendlowską wykorzystuje dane na temat zmienności genów w celu oceny ich przyczynowego wpływu na badane zagadnienie. W tym przypadku umożliwiło uzyskanie dowodów na związek między obecnością wariantów genetycznych zwiększających podatność na nałóg tytoniowy lub wypalanie dużej liczby papierosów dziennie a złymi prognozami związanymi z COVID-19.
Zebrane dane dotyczyły prawie 421,5 tys. pacjentów leczonych z powodu koronawirusa od stycznia do sierpnia 2020 r., których informacje genetyczne zgromadzono w chętnie wykorzystywanej do badań bazie danych UK Biobank.
Większość uczestników, bo 59 procent, nigdy nie paliła, ponad 1/3 stanowili byli palacze, a 4 proc. aktualnie sięgało po tytoń. Wśród nich 71 proc. osób wypalało 1–19 papierosów dziennie, a 29 proc. potrzebowało więcej niż 20 sztuk na dobę.
W porównaniu z osobami, które zawsze omijały wyroby tytoniowe, palacze byli przyjmowani do szpitala z powodu COVID-19 o 80 proc. częściej. Zdecydowanie częściej umierali też z powodu infekcji. Gdy naukowcy przyjrzeli się danym osób z genetycznymi predyspozycjami do uzależnienia od nikotyny, okazały się zwiększać ryzyko zarażenia COVID-19 o 45 procent, a leczenia szpitalnego – o 60 procent.
Skłonność do wypalania wielu paczek dziennie wiązała się z ponaddwukrotnie większym zagrożeniem infekcją, hospitalizacja była pięciokrotnie częstsza, natomiast prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej COVID-19 rosło aż 10 razy.
Pomimo obserwacyjnego charakteru danych opisana korelacja jest silna, a wyniki badania pokazują skalę już wcześniej stwierdzonej zależności.
Przeczytaj także:
Źródło: Study shows link between smoking and COVID-19 severity, death News Medical
ZOBACZ: Przestroga przed paleniem na każdym papierosie? Jest taki pomysł