Spis treści
Drożdże na włosy – jakie korzyści osiągniesz stosując drożdże w pielęgnacji włosów?
Drożdże dzieli się ze względu na ich zastosowanie, na przykład na najbardziej znane – drożdże piekarskie, ale też drożdże piwowarskie czy winne. Bez względu na ten podział każde z nich zawierają te same mikroorganizmy należące do rodziny drożdżakowatych (Saccharomycetaceae cerevisiae). Grzyby te mają właściwości probiotyczne i tworzą w organizmie korzystną dla zdrowia florę bakteryjną.
Czytaj także: Darmowe kosmetyki na twarz i ciało z kawy. Odmłodzą, wygładzą zmarszczki i cellulit. Zrób peeling i maseczkę z fusów z kawy
Drożdże zawierają również duże ilości witamin z grupy B, a wśród nich biotynę (witamina B7 lub H), która szczególnie korzystnie wpływa na kondycję włosów, a także skóry i paznokci. Są również bogate w witaminy D, E, F, PP, cynk, żelazo, potas, magnez, selen i mangan oraz aminokwasy i lipidy.
Dzięki temu drożdże stymulują tworzenie keratyny, czyli białka, które jest podstawowym budulcem włosów. Białko to przyspiesza wzrost włosów, zapobiega ich wypadaniu, a także pomaga w leczeniu różnych chorób skóry głowy takich jak łupież, suchość, swędzenie i podrażnienia.
Zobacz także: Te witaminy to „eliksir młodości”. Kapsułki stosuj na skórę
Drożdże stosowane na włosy:
- wspomagają wzrost włosów – włosy składają się głównie z białek zwanych keratyną, które tworzą ich strukturę, wpływają na ich budowę oraz chronią je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska czy warunki atmosferyczne (woda, wiatr, słońce). Witaminy z grupy B, a szczególnie biotyna zawarta w drożdżach jest niezbędna do syntezy keratyny. Niedobory witamin z grupy B spowodowane nieprawidłową dietą np. u osób odchudzających się lub wegetarian widoczne są na włosach, które stają się matowe, łamliwe i wypadają. Dlatego warto zastosować drożdże na włosy, aby uzupełnić dietę w składniki odżywcze, wzmocnić cebulki włosów oraz wesprzeć odbudowę i prawidłowy wzrost włosów, a także paznokci.
- zapobiegają wypadaniu włosów – oprócz poprawy wzrostu włosów drożdże dbają także o kondycję już wyrośniętych włosów. Uzupełniają braki biotyny, której niedobór w organizmie jest główną przyczyną wypadania włosów. Witaminy zawarte w drożdżach zwiększają również przepływ krwi do mieszków włosowych, dostarczając im tym samym składników odżywczych. Dzięki temu wzmacniają one cebulki włosowe i zapobiegają wypadaniu włosów, które stają się silne i gładkie.
Drożdże na włosy możesz stosować na dwa sposoby:
- zewnętrznie – w postaci maseczek do włosów,
- wewnętrznie – pijąc napój drożdżowy.
Maseczka do włosów z drożdży przeciw wypadaniu włosów
Maska z drożdży do włosów odżywi je, wzmocni i zapobiegnie wypadaniu. Przedstawiamy dwie wersje tego naturalnego kosmetyku, który jest tani, a także łatwy w przygotowaniu i zastosowaniu. Pierwsza wersja jest bardziej czasochłonna, ale przynosi niesamowite efekty. Jeśli jednak nie masz na nią czasu możesz skorzystać z ekspresowej wersji.
Do przygotowania pierwszej maski do włosów z drożdży potrzebujesz następujących składników:
- 2 łyżeczki drożdży w kostce lub suszonych,
- 1 łyżka jogurtu naturalnego,
- 1 łyżka mleka krowiego.
Jak przygotować maskę do włosów z drożdży?
- Drożdże rozpuść w lekko podgrzanym, ale nie ugotowanym mleku i pozostaw na godzinę, aby się aktywowały.
- Po tym czasie dodaj do nich jogurt i taką mieszankę pozostaw na kolejną godzinę.
- Nałóż maseczkę na włosy i skórę głowy. Przykryj folią lub czepkiem, aby były w cieple i pozostaw na 1 godzinę.
- Spłucz ciepłą wodą. Następnie umyj włosy szamponem i zastosuj odżywkę.
- Maskę stosuj 1 raz w tygodniu.
Sprawdź także: Włosy lśnią jak tafla wody i to za grosze. Domowa laminacja włosów lepsza niż z salonu
Ekspresowa maseczka z drożdży do włosów – przepis
Składniki:
- 2 łyżeczki drożdży,
- 1 łyżka kefiru.
Sposób przygotowania:
- Wymieszaj składniki i nałóż maseczkę na włosy.
- Pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą i umyj włosy jak zawsze.
- Jeśli podana ilość maseczki jest niewystarczająca na twoje włosy zwiększ ilość składników według podanych proporcji.
Napój z drożdży do picia na mocne włosy i paznokcie oraz gładką cerę
Drożdże stosowane wewnętrznie w postaci napoju lub tabletek wzmocnią nie tylko włosy, ale również paznokcie i skórę. Skutecznie wspierają leczenie cery trądzikowej, odbudowują płytkę paznokci, a także działają na cały organizm: wzmacniają odporność, usprawniają trawienie, dodają energii i poprawiają nastrój. Jeśli potrzebujesz dogłębnego odżywienia i przywrócenia kondycji nie tylko włosom, ale także całemu ciału wypróbuj przepis na prosty i tani napój, który przygotujesz z tych składników:
- 30 g świeżych drożdży (ok. 1/3 kostki),
- 250 ml wrzącej wody,
- 1 łyżeczka miodu lub cukru (opcjonalnie do smaku).
Przygotowanie drożdży do picia:
- Drożdże zalej wrzącą wodą lub zagotuj w podanej ilości wody. Dzięki temu procesowi nie będą one fermentować w jelitach.
- Rozpuszczony napój z drożdżami ostudź i ewentualnie dodaj do niego miód.
- Pij raz dziennie, najlepiej rano, przed posiłkiem. Stosuj kurację przez miesiąc, a następnie zrób 1-2 tygodnie przerwy.
Czytaj także: Ta maseczka działa jak botoks na włosy. Tani kosmetyk znajdziesz w lodówce
Drożdże w tej postaci nie każdemu będą smakowały. Aby polepszyć ich smak można je rozpuścić w 2 łyżkach wrzącej wody i zalać szklanką mleka, a po ostudzeniu dosłodzić miodem lub cukrem. Można również zastosować tabletki drożdżowe jednak ich działanie może nie być nieco słabsze od świeżo przygotowanego napoju z drożdży.
Przeciwwskazania do stosowania drożdży
Mimo wielu zalet nie każdy może skorzysta z kuracji za pomocą drożdży, ponieważ u niektórych osób mogą one wywołać skutki uboczne w postaci zaburzeń żołądkowych takich jak bóle brzucha, wzdęcia i gazy, a także bóle głowy. Nie mogą ich spożywać osoby z chorobami zapalnymi jelit np. chorobą Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącym zapaleniem jelit. Drożdże mogą także uczulać i powodować wystąpienie reakcji alergicznej w postaci wysypki, duszności czy bólu w klatce piersiowej. Dlatego szczególnie powinni na nie uważać alergicy.
Drożdży powinny się wystrzegać osoby zmagające się z nawracającymi infekcjami grzybiczymi wywoływanymi przez drożdżaki Candida albicans. Nie są one również zalecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Maski do włosów stosowane zewnętrznie są zwykle bezpieczne w użyciu, jednak mimo to warto wcześniej porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem ich w czasie ciąży lub laktacji.
Bądź zawsze w formie
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?