Ta choroba pustoszy mózg. Zdiagnozowano ją u wielu znanych osób, w tym aktorów, muzyków i polityków. Cierpiał na nią też papież Jan Paweł II

Anna Rokicka-Żuk
U tych gwiazd zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
U tych gwiazd zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Choroba Parkinsona jest nieuleczalną chorobą układu nerwowego, w której objawy dotyczą m.in. zdolności poruszania się i koordynacji. Parkinson jest częstszy wśród mężczyzn. Miał m.in. papież Jan Paweł II. Aktualnie zmaga się z nią wiele osób na świecie, w tym sławne osobistości ze świata sztuki i polityki. Zobacz, u kogo zdiagnozowano chorobę Parkinsona.

Spis treści

Znane osoby z chorobą Parkinsona

Parkinson dotyka ponad 10 mld osób na świecie. W Polsce ostatnie szacunki mówiły o 100 tys. zdiagnozowanych pacjentów i 8 tysiącach nowych każdego roku. Są wśród nich również sławne osoby – politycy, aktorzy, muzycy, a także przywódcy duchowi.

Polecamy też: Choroba Parkinsona powiązana z niedoborem dwóch kolejnych witamin

Jak długo żyją ludzie z chorobą Parkinsona?

Choroba Parkinsona zaczyna się zwykle ok. 60. roku życia, a pacjenci mogą żyć jeszcze przez 10-20 lat od diagnozy – pokazują dane Fundacji Badań nad Parkinsonem im. Michaela J. Foxa. Założona przez aktora organizacja w ciągu 23 lat swojego istnienia stała się największym na świecie niedochodowym fundatorem badań nad tym schorzeniem.

Na długość życia z parkinsonem wpływa wiek, w którym rozpoznano chorobę, jak i ogólny stan zdrowia pacjenta. Choć pierwsze objawy zwykle pojawiają się po sześćdziesiątce, większość jest diagnozowana po 70. Istnieją też przypadki wczesnego parkinsona, tj. przed 50. rokiem życia – to grupa 10-20 procent chorych.

Sprawdź, jakie są wczesne objawy schorzenia w artykule: Jak zaczyna się choroba Parkinsona?

Na rozwój tej choroby w ciągu swojego życia narażeni są praktycznie wszyscy, jednak badania pokazują, że o 50 proc. częściej są to mężczyźni. U kobiet postępuje ona jednak szybciej i charakteryzuje się większą śmiertelnością.

Dowiedz się także na temat:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
maczek
Chorobę zdiagnozowano u wielu znanych osób bo jak się okazuje jest ona coraz częściej spotykana. Dobrze że są teraz nowe metody jej leczenia. W szpitalu medicover prof Ząbek przeprowadza zabiegi mrgfus, są one małoinwazyjne, bezpieczne, pacjent cały czas jest przytomny
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia