W Szwecji coraz więcej ofiar koronawirusa. Rząd w końcu zmieni podejście?

asz
Jak Szwecja radzi sobie z koronawirusem?
Jak Szwecja radzi sobie z koronawirusem? pixabay.com
Szwecja inaczej podchodzi do pandemii koronawirusa niż pozostałe kraje Europy. Szwedzki rząd stawia na zalecenia zamiast nakazów i wierzy w odpowiedzialność mieszkańców kraju. Liczba potwierdzonych zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa wciąż jednak rośnie.

Koronawirus w Szwecji. Rekomendacje zamiast zakazów

W Szwecji zakazów w związku z koronawirusem wciąż jest niewiele. Dopiero od niedzieli 29 marca zabronione są zgromadzenia powyżej 50 osób. Wciąż jednak otwarte pozostają żłobki, przedszkola i szkoły. Jedynie studenci uczą się zdalnie. Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego opracowuje też wytyczne, które mają uzupełnić zakaz zgromadzeń o wytyczne dotyczące wydarzeń prywatnych, takich jak wesela i pogrzeby.

Zamiast serii nakazów i zakazów, szwedzki rząd po prostu wydaje rekomendacje, zalecając swoim obywatelom:

  • zachowanie dystansu społecznego
  • pozostanie w domu w przypadku objawów choroby lub przeziębienia
  • pracę zdalną
  • izolację starszych osób
  • zrezygnowanie z wyjazdów zagranicę i do innych regionów kraju

Rząd szwedzki wierzy w odpowiedzialność mieszkańców

Takie postępowanie opiera się na wierze w to, że mieszkańcy zachowają się odpowiedzialnie.

Jesteśmy dorosłymi ludźmi i musimy zachowywać się jak dorośli ludzie, a nie rozsiewać panikę lub plotki. Nikt z nas nie jest sam w tym kryzysie, ale każdy z nas ponosi dużą odpowiedzialność – mówił Stefan Lofven, premier Szwecji.

Zalecono także ograniczenie kontaktów z innymi oraz unikanie komunikacji miejskiej w godzinach szczytu. Lena Hallengren, minister zdrowia i spraw społecznych, zachęca też do zaniechania wielkanocnych wyjazdów.

Najważniejsze, co możesz teraz zrobić, to poważnie potraktować sytuację. Zostań w domu na Wielkanoc. Nawet jeśli czujesz się dobrze i jesteś zdrowy, nie powinieneś podróżować do innego regionu, ryzykując w ten sposób obciążenie opieki zdrowotnej – mówiła Hallengren na wczorajszej konferencji prasowej.

Lena Hallengren zapowiedziała także wprowadzenie ograniczeń dot. zakupu leków – możliwe będzie kupienie zapasu leków na receptę na maksymalnie trzy miesiące.

W Szwecji do tej pory potwierdzono 4435 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 180 osób. Przeprowadzono ponad 36 tys. testów – od połowy marca wykonuje się je jedynie osobom hospitalizowanym oraz personelowi medycznemu. Rząd Szwecji chce zwiększyć liczbę testów do 20-30 tys. tygodniowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szwecja rzeczywiście inaczej podchodzi do pandemii. Choć i tak na pewno wpłynie ona na całą gospodarkę wszystkich dotkniętych krajów. Tu na przykład mowa o transporcie https://www.eu-transport.pl/1760-2/. Oby sytuacja poprawiła się szybko, póki co pozostańmy w domu.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia