Spis treści
Wycofane zioła na uspokojenie. GIF zakazuje wprowadzania ich do obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy o nazwie:
Korzeń Kozłka (Valerianae radix), zioła do zaparzania, opakowanie 50 g, GTIN 05909994335516, w zakresie następujących serii:
numer serii 516.2024, termin ważności 06.2025,
numer serii 602.2024, termin ważności 07.2025,
numer serii 813.2024, termin ważności 10.2025.
Podmiot odpowiedzialny: Zakład Zielarski "KAWON-HURT" Nowak Sp.J. z siedzibą w Gostyniu.
GIF zakazuje także wprowadzania do obrotu wskazanych powyżej serii produktu. Zioła do zaparzania zostały wycofane ze względu na wykrycie w czasie badań „niższej zawartości kwasów seskwiterpenowych w przeliczeniu na kwas walerenowy”. Równocześnie GIF informuje, że:
stwierdzona niezgodność nie stanowiła zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta, z uwagi na fakt, iż za niska zawartość kwasów seskwiterpenowych w produkcie, ale równocześnie zgodna z określoną w Specyfikacji Wyrobu normą zawartość olejku eterycznego powoduje, że produkt był bezpieczny dla pacjenta i jego stosowanie nadal miało efekt terapeutyczny – czytamy w uzasadnieniu decyzji GIF.
Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że „w toku działań wyjaśniających potwierdzono, że przyczyną powstania niezgodności była niejednorodność substancji czynnej 10/23/Z, z której wytworzono ww. serię produktu leczniczego spowodowana niewłaściwym wykonaniem procesu produkcyjnego, związanego z jej ujednoliceniem.”
Na co pomaga korzeń kozłka lekarskiego?
Korzeń kozłka lekarskiego (Valerianae radix), znany również jako waleriana, jest powszechnie stosowany w ziołolecznictwie ze względu na swoje wszechstronne właściwości. Najbardziej znany jest z działania uspokajającego i wyciszającego, co sprawia, że jest często wykorzystywany w łagodzeniu napięcia nerwowego i stresu oraz w przypadku problemów ze snem i stanów lękowych.
Pomaga zmniejszyć uczucie lęku, niepokoju i nadmiernego pobudzenia emocjonalnego. Obniża aktywność układu nerwowego, co prowadzi do odprężenia. Ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu i zmniejsza częstotliwość nocnych przebudzeń.
Poza wpływem na układ nerwowy, korzeń kozłka ma również inne zastosowania:
łagodzi dolegliwości bólowe – wykazuje działanie rozkurczowe, co jest pomocne w łagodzeniu bólów miesiączkowych, objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), bólów brzucha i napięciowych bólów głowy,
wspomaga trawienie – może poprawiać apetyt i wspomagać trawienie, zwiększając wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Działa również wiatropędnie,
usprawnia krążenie krwi – badania wskazują na pozytywny wpływ na układ krążenia, m.in. zwiększa przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, obniża ciśnienie i spowalnia akcję serca. Może być stosowany wspomagająco w leczeniu arytmii,
działa moczopędnie – co może być pomocne w wypłukiwaniu piasku z nerek i w przypadku niektórych zakażeń pęcherza.
Kozłek lekarski, jak większość ziół i naturalnych produktów wymaga regularnego stosowania, aby efekty były widoczne. Preparaty z kozłka są dostępne w formie tabletek, kapsułek, kropli czy suszonego korzenia do zaparzania. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji, zwłaszcza w przypadku przyjmowania innych leków.
Źródło: Decyzja o zakazie wprowadzenia nr 16/WC/ZW/2025 Rejestr Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego