Spis treści
Te plomby nie będą już dostępne. Bezpieczne alternatywy u dentystyczny
Od początku 2025 roku będą obowiązywać nowe zasady u dentysty. W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej 1 stycznia zostanie zakazane stosowanie i eksport plomb z rtęcią, a do 2027 roku również produkcja, import i eksport niektórych lamp z rtęcią. Jest to związane z wejściem w życie nowego unijnego rozporządzenia ws. rtęci.
– Celem nowych przepisów jest zaprzestanie celowego stosowania rtęci w UE i wyeliminowanie tej silnie toksycznej substancji ze środowiska zgodnie z unijnym celem „zero zanieczyszczeń”.
Rtęć przez wiele lat była substancją wykorzystywaną w amalgamatach dentystycznych. W Polsce plomby amalgamatowe od października 2022 roku nie są używane w gabinetach stomatologicznych, które mają kontrakty Narodowym Funduszem Zdrowia.
Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, choć z pewnymi wyjątkami. Niektóre państwa, jak Czechy i Słowacja, potrzebują więcej czasu na dostosowanie się do nowego systemu. Jest to związane z pełną refundacją plomb z rtęcią w tych krajach. Tymczasowe odstępstwo wygaśnie 30 czerwca 2026 roku. Stomatolodzy mają stosować bezpieczne alternatywy bez rtęci, które są łatwo dostępne i opłacalne.
Suplement diety z rtęcią! Sklepy wycofują go ze sprzedaży. Jest apel do konsumentów
Suplement diety stosowany m.in. przez sportowców jest wycofywany ze sprzedaży. Po badaniach w laboratoriach stwierdzono w nim przekroczenie norm metali ciężkich, jakie są dopuszczalne dla tego typu pr...
Jak trująca jest rtęć?
Zmienione rozporządzenie w sprawie rtęci ma na celu zakazanie ostatnich celowych zastosowań rtęci w Unii Europejskiej i ma się przyczynić do osiągnięcia celu „zero zanieczyszczeń”, czyli środowiska wolnego od toksyn. Ma ono przynieść korzyści nie tylko dla zdrowia ludzi, ale też dla środowiska.
Choć niewielkie ilości rtęci obecne w codziennej żywności i produktach mogą nie mieć wpływu na zdrowie, to zbyt duża ilość rtęci może być trująca. Dodatkowo rtęć ma długą żywotność, łatwo się rozprzestrzenia na duże odległości i akumuluje. Metal ten może przedostawać się do gleby i wody, a ostatecznie do zwierząt, takich jak ryby.
Rtęć to rodzaj toksycznego metalu, z którym możemy mieć kontakt na różne sposoby. Może to obejmować spożywanie niektórych rodzajów owoców morza i noszenie niektórych rodzajów biżuterii. Najczęstszą przyczyną zatrucia rtęcią jest spożycie zbyt dużej ilości metylortęci lub rtęci organicznej, co jest związane ze spożywaniem owoców morza.
Spożywanie żywności zawierającej rtęć jest częstą przyczyną tego typu zatruć. Najbardziej narażone na skutki zatrucia są dzieci i osoby w ciąży.
Rtęć najczęściej powoduje skutki neurologiczne, takie jak:
niepokój,
drażliwość,
problemy z pamięcią,
drętwienie rąk, stóp lub ust,
patologiczna nieśmiałość,
drżenie.
Zatrucie rtęcią najczęściej narasta z czasem, ale nagłe wystąpienie któregokolwiek z tych objawów może być oznaką ostrego zatrucia. Jeśli podejrzewasz zatrucie rtęcią, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Tuńczyk w puszce zanieczyszczony rtęcią. „Ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego”
Tuńczyk w puszce w Europie ma wysokie stężenie rtęci, przekraczające limit dla innych ryb – biją na alarm autorzy raportu. Prawie wszystkie puszki tuńczyka, które były zakupione we Francji, Włoszech, ...
Źródło:
Towards a mercury-free environment: Revised Mercury Regulation enters into force European Commission
Mercury Poisoning Linked to Skin Products Food and Drug Administration
Health Effects of Exposures to Mercury U.S. Environmental Protection Agency