Spis treści
Biegunka i wymioty? Po pierwsze pamiętaj o piciu
Zatrucie pokarmowe i występujące wtedy biegunka i/lub wymioty mogą być wyjątkowo wyczerpujące dla organizmu. Jak podkreśla dietetyczka Anna Janiszewska-Janowicz, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, utrata płynów może prowadzić do niebezpiecznego dla organizmu odwodnienia, dlatego podstawowym krokiem jest ich uzupełnianie.
– Najlepiej w postaci wody mineralnej lub elektrolitów, aby zrekompensować utracone składniki mineralne i witaminy. Ważne jest picie małymi porcjami, aby uniknąć dodatkowego obciążenia przewodu pokarmowego – podkreśla dietetyczka.
Dodaje, że w przypadku dzieci, zwłaszcza niemowląt, należy być szczególnie czujnym, ponieważ odwodnienie może wystąpić bardzo szybko. Objawy odwodnienia u dzieci mogą obejmować: drażliwość,
- ospałość,
- zmniejszoną elastyczność skóry,
- rzadkie mokre zawartości pieluchy (u niemowląt),
- płacz pozbawiony łez,
- suche usta i język.
Jeżeli zauważymy te objawy u dziecka, należy natychmiast skonsultować się z pediatrą.
Co jeść i pić przy zatruciu pokarmowym?
W przypadku niemowląt karmionych piersią eksperta zaleca częste przystawianie do piersi, aby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość płynów i składników odżywczych. Starszym dzieciom i osobom dorosłym warto podać wodę lub elektrolity w małych ilościach, aby uniknąć odwodnienia.
Zarówno u dzieci, jak i dorosłych na początku należy skupić się na przyjmowaniu płynów, następnie w miarę poprawy samopoczucia, stopniowo można wprowadzać lekkostrawną dietę, opartą na:
- suchych produktach zbożowych,
- gotowanych kleikach,
- gotowanych warzywach,
- gotowanym lub duszonym chudym mięsie.
Jako kolejny krok rozszerzenia diety chorego, warto sięgnąć po produkty nabiałowe, czyli jogurty naturalne oraz po probiotyki (suplementy diety zawierające szczepy z grupy Lactobacillus), które mogą wspomagać regenerację mikrobioty jelitowej.
Co jeść przy biegunce? Wybierz produkty z diety BRAT i wróć szybko do zdrowia
Dieta odgrywa podczas biegunki wyjątkowo ważną rolę. Produkty lekkostrawne i zapierające pomagają złagodzić i skrócić przebieg choroby. Podpowiadamy, co najlepiej jeść przy biegunce, a których produkt...
Czego nie jeść przy zatruciu pokarmowym?
– Należy unikać ostro przyprawionych potraw, tłustych dań i soków cytrusowych, które mogą podrażnić przewód pokarmowy – podkreśla dietetyczka.
Dodaje, że ważne jest również obserwowanie organizmu i dostosowywanie diety w zależności od samopoczucia. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Odpowiednia opieka medyczna może być kluczowa, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący