Tomasz Augustyniak: Można planować rezygnację z niektórych obostrzeń, ale pandemia nadal trwa

Agnieszka Kamińska
Rząd zapowiedział, że od 1 marca przestaną obowiązywać niektóre restrykcje covidowe – zniesione zostanie zalecenie pracy zdalnej, a także obostrzenia gospodarcze, w tym limity osób w pomieszczeniach. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca do tańczenia. Natomiast utrzymany zostanie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, a także izolacja i kwarantanna. Czy to dobry krok, pytamy Tomasza Augustyniaka, zastępcę dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Czy możemy już pozwolić sobie na rezygnację z niektórych obostrzeń?

Można planować tego typu działania. Jeśli chodzi o liczbę zakażeń, obserwujemy teraz trend spadkowy. Jeśli się utrzyma, to działania zapowiedziane przez rząd są uzasadnione. Ale podkreślam – o ile sytuacja się nie zmieni. A ona może się zmienić ze względu na nowe warianty, w tym choćby podwariant wariantu Omikron – BA2. Trzeba też przyznać, że niektóre obostrzenia nie były respektowane przez część społeczeństwa, były też trudne do egzekwowania, dlatego rezygnacja z nich wydaje się być w tym momencie i w obecnych warunkach oczywista.

Może trzeba też zrezygnować z maseczek?

Nie, jest jeszcze za wcześnie. Myślę, że to będzie jedno z ostatnich obostrzeń, z którego zrezygnujemy. To może się stać wówczas, gdy pandemia przekształci się i nabierze charakteru sezonowego. W przestrzeniach zamkniętych nadal powinniśmy nosić maseczki. Oczywiście, w przyszłości z tego obowiązku zrezygnujemy, ale dziś trudno jest podać, kiedy to nastąpi. Liczba nowych zakażeń ciągle pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie, choć – jak mówiłem – tendencja jest spadkowa. W szpitalach z powodu koronawirusa nadal umierają ludzie i my nadal jeszcze będziemy mieć problem w kontekście zdrowia publicznego.

Czy ten punkt, w którym jesteśmy to jest już koniec pandemii czy może początek końca pandemii? Może nie warto już się szczepić?

W tym momencie nie można mówić o końcu pandemii, a jedynie o tym, że piąta fala wydaje się być w odwrocie. Jesteśmy nadal w trakcie pandemii i o tym nie wolno zapominać. Działania, dotyczące szeroko rozumianej profilaktyki w związku z pandemią, muszą być cały czas realizowane. Dlatego część obostrzeń powinna być utrzymana i oczywiście nadal należy się szczepić. Dane epidemiologiczne mówią, że profilaktyka jest cały czas najskuteczniejsza.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia