Spis treści
To niekoniecznie przez upał. Nadmierne pragnienie może sygnalizować cukrzycę
Cukrzyca to choroba, która zazwyczaj trwa całe życie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), choruje na nią około 422 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce liczba chorych wciąż rośnie – obecnie przekroczyła już 3 miliony, a do 2030 roku może ich być ponad 4 miliony. Wiele osób jest nie świadomych, że są diabetykami. Dokładna przyczyna cukrzycy typu 1 pozostaje nieznana. Cukrzyca typu 2, która jest dużo bardziej rozpowszechniona, często jest związana z czynnikami takimi jak otyłość i brak aktywności fizycznej. Może być też dziedziczna.
Szybkie rozpoznanie objawów jest bardzo ważne – dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie leczenia i kontroli medycznej. Choć na cukrzycę nie ma lekarstwa, to istnieją metody, które łagodzą objawy choroby. Dlatego też warto znać symptomy zwiastujące cukrzycę. Jeden z nich łatwo możesz pomylić z efektem upalnej pogody.
Chodzi o nadmierne pragnienie. Stan, który może się wydawać normalny w gorące dni, w rzeczywistości może zwiastować cukrzycę. Objaw ten wynika z nagromadzenia dodatkowej glukozy we krwi.
– Gdy nerki nie nadążają, dodatkowy cukier trafia do moczu. To z kolei zabiera płyny z tkanek organizmu. Powoduje to odwodnienie, które zwykle prowadzi do uczucia pragnienia. Picie większej ilości płynów w celu zaspokojenia pragnienia prowadzi do częstszego oddawania moczu – podaje Mayo Clinic.
Wysoki poziom cukru w moczu spowodowany cukrzycą może również skutkować słodkim lub owocowym zapachem moczu.
Czy chory na cukrzycę może przebywać na słońcu?
Osoby cierpiące na cukrzycę – zarówno typu 1, jak i typu 2 – odczuwają upał bardziej niż osoby bez cukrzycy. Może to być spowodowane niektórymi powikłaniami cukrzycy, takimi jak uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów, mogą wpływać na gruczoły potowe. Organizm może przez to nie chłodzić się tak skutecznie, co może prowadzić nawet do udaru cieplnego.
Osoby chorujące na cukrzycę szybciej się odwadniają m.in. przez częstomocz oraz niektóre leki (np. diuretyki). Dodatkowo wysokie temperatury mogą zmienić sposób, w jaki organizm wykorzystuje insulinę. Konieczne może być częstsze badanie poziomu cukru we krwi i dostosowanie dawki insuliny oraz spożywanych posiłków i napojów.
Jeżeli chorujesz na cukrzycę, to w czasie upałów poza dbaniem o odpowiednie nawodnienie, posiłki i kontrolowanie poziomu cukru we krwi pamiętaj kilku innych rzeczach:
Nie pij słodzonych napojów i alkoholu.
Ubieraj się stosownie do pogody. Wybieraj lekkie, luźne ubrania, które pomogą utrzymać chłód, zwłaszcza jeśli będziesz przebywać na zewnątrz.
Używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym i zakładaj czapkę lub inne nakrycie głowy, gdy jesteś na zewnątrz. Oparzenia słoneczne mogą podnieść poziom cukru we krwi.
Nie chodź boso – nawet na plaży lub basenie.
Na zewnątrz szukaj cienia i chroń się w nim przed słońcem.
Ćwicz w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeżeli chcesz ćwiczyć na zewnątrz, staraj się robić to we wczesnych godzinach porannych, kiedy jest trochę chłodniej.
Leki, sprzęt i materiały medyczne przechowuj z dala od źródeł ciepła.
Nadmierne pragnienie może być objawem cukrzycy, który nietrudno możesz zignorować podczas upałów.
Źródła:
Diabetes Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
Diabetes symptoms: When diabetes symptoms are a concern Mayo Clinic
Managing Diabetes in the Heat Centers for Disease Control and Prevention