Spis treści
Jakie są pierwsze objawy raka pęcherza? Zwróć uwagę na swój mocz
Objaw raka pęcherza, który często bywa bagatelizowany, to krew w moczu. Lekarze niejednokrotnie wskazują, że może się on wiązać z menopauzą lub infekcją dróg moczowych. Dopiero po kilku wizytach z nawracającym problemem kobiety są kierowane na badania diagnostyczne w kierunku raka pęcherza moczowego.
Niedawne badanie wykazało, że u dwóch trzecich pacjentek z rakiem pęcherza moczowego początkowo błędnie zdiagnozowano inne schorzenie, przez co rosną obawy, że opóźnienia te kosztują je nawet życie.
– Z badań wiemy, że kobiety z rakiem pęcherza moczowego były u lekarza skarżąc się na objawy średnio pięć razy, zanim zostały skierowane do specjalisty – powiedziała portalowi Daily Mail dr Alison Birtle, konsultant onkolog kliniczny specjalizujący się w nowotworach urologicznych.
Oprócz krwi w moczu, objawy raka pęcherza moczowego obejmują:
częstsze i bolesne oddawanie moczu,
niewyjaśnioną utratę wagi,
zmęczenie,
nietrzymanie moczu,
ból brzucha.
Jaki jest mocz przy raku pęcherza?
Jeżeli czytasz moje teksty, to wiesz, że namawiam do obserwowania swojej kupy czy moczu. Te codzienne obserwacje, które możesz zrobić sama, są najważniejsze. Zwracaj uwagę na kolor moczu, niezależnie od wieku. Choć istnieje przekonanie, że młodsze kobiety nie chorują na raka pęcherza moczowego, to zdarzają się też przypadki diagnozowania go osób w wieku 20 i 30 lat.
Krwiomocz to najbardziej podstawowy objaw raka pęcherza. Wiele kobiet może go ignorować, uważając, że jest on wynikiem menstruacji lub menopauzy. Lekarze mogą też błędnie zdiagnozować krew w moczu kobiet jako zapalenie pęcherza moczowego, infekcję dróg moczowych (ZUM) lub krwawienie pomenopauzalne.
Dlatego pamiętaj, jak ważne jest zgłaszanie lekarzowi wszelkich zmian koloru moczu lub częstotliwości oddawania moczu. Nawet pojedynczy epizod krwi w moczu powinien być sprawdzony i powinnaś dostać skierowanie na badania.
Czy rak pęcherza wyjdzie w badaniu moczu?
Rak pęcherza moczowego w niektórych krajach nazywany jest czasami „chorobą Kopciuszka”. Jest to spowodowane tym, że jest postrzegany jako choroba osób starszych, pomijany w finansowaniu badań, nie jest nagłaśniany przez celebrytów oraz wciąż jest niska świadomość społeczna na jego temat.
– Kobiety czekają dłużej na diagnozę niż mężczyźni, przy czym najdłużej czekają młodsze kobiety – mówi dr Lydia Makaroff, dyrektor naczelna organizacji charytatywnej Fight Bladder Cancer.
Lekarka za jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy podaje teleporady i błędne przepisywanie kobietom antybiotyków w celu leczenia infekcji dróg moczowych (UTI).
– Kiedy u pacjenta podejrzewa się ZUM, powinien on zostać poddany badaniu moczu w celu potwierdzenia diagnozy. Tak się jednak nie dzieje, nawet gdy pacjenci wracają po raz drugi – mówi dr Makaroff. – Oznacza to, że kobiety często znajdują się w cyklu błędnej diagnozy i doświadczają krytycznych opóźnień w leczeniu.
Krew w moczu to jeden z pierwszych objawów, które mogą sygnalizować raka pęcherza u kobiet.
Źródła: