Spis treści
Jakie są objawy COVID-19 w 2024 r.? Po tym rozpoznasz koronawirusa
COVID-19 u niektórych osób może nie powodować żadnych objawów. Jak wynika z przeglądu literatury z grudnia 2020 roku, szacuje się, że 17 proc. osób zakażonych SARS-CoV-2 nie wykazuje żadnych objawów. Są to tzw. pacjenci bezobjawowi.
Wśród tych, u których objawy występują, mogą się one pojawić od 2 do 14 dni po ekspozycji. Symptomy koronawirusa łatwo można pomylić z przeziębieniem lub grypą.
– Warto w takiej sytuacji wykonać test na koronawirusa, który można zakupić w aptece i zrobić w warunkach domowych, by upewnić się, czy mamy do czynienia z COVID-19 – mówi pediatra, dr n. med. Izabela Jastrzębska.
Typowe objawy COVID-19 to:
duszność,
kaszel, który nasila się z czasem,
przekrwienie błon śluzowych lub katar,
gorączka,
dreszcze,
zmęczenie.
Mniej powszechne objawy koronawirusa to:
ból gardła,
ból głowy,
bóle mięśni,
utrata smaku lub węchu,
zatkany lub cieknący nos,
objawy żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty),
przebarwienia palców rąk lub nóg,
„różowe oko” (pink eye),
wysypka.
Warto podkreślić, że osoby chore na COVID-19 mogą mieć niektóre, wszystkie lub żadne z powyższych objawów.
Rośnie liczba zachorowań na koronawirusa. Winne m.in. podróże
Liczba chorych na COVID-19 rośnie od końca czerwca 2024 r., o czym mówił szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego dr Paweł Grzesiowski. Do wzrostu zakażeń przyczyniają się m.in. początek roku szkolnego i akademickiego, ale też… podróże.
– Tak, faktycznie zauważamy, że w ostatnich tygodniach występuje wyraźna tendencja wzrostowa zachorowań – mówi dr Jastrzębska. – Obecnie możemy wyróżnić dwa dominujące typy infekcji. Z jednej strony są to infekcje jelitowe, zwłaszcza wśród dzieci, co objawia się biegunką i bólami brzucha, szczególnie wśród maluchów uczęszczających do żłobków i przedszkoli. Z drugiej strony mamy infekcje związane z powrotami z wakacji, które nierzadko przebiegają z objawami grypopodobnymi – gorączką, bólami kostno-stawowymi, kaszlem, a czasem poty nocne.
Lekarka dodaje, że pacjenci przyznają, że do zakażenia często dochodziło podczas podróży, na przykład w samolocie.
– Obserwowany wzrost zachorowań wynika z przebywania w większych skupiskach ludzi, w zamkniętych przestrzeniach, co niestety może prowadzić do szybszego rozprzestrzeniania się wirusa – dodaje lekarka.
Co mogę zrobić, aby zapobiec zachorowaniu na COVID-19? Lekarka podpowiada
Chorowanie na koronawirusa nie należy do przyjemności. Bóle kostno-stawowe, gorączka sięgająca nawet 40°C oraz męczący i uporczywy kaszel to najczęściej zgłaszane objawy SARS-CoV-2.
– Pacjenci skarżą się też na ogólne złe samopoczucie i nasilone pocenie, zwłaszcza w nocy – wymienia dr Jastrzębska.
Co zatem można zrobić, żeby zapobiec zachorowaniu na koronawirusa?
– Aby wzmocnić odporność i zminimalizować ryzyko zachorowania, warto rozważyć suplementację witaminą D3. Mimo że mamy lato, większość populacji wciąż cierpi na jej niedobory, co potwierdzają badania krwi moich pacjentów – mówi lekarka.
Jak podkreśla ekspertka, nawet przebywanie na świeżym powietrzu może nie wystarczyć. Warto też sięgnąć po kwasy omega-3 (zwłaszcza olej z wątroby rekina, ze względu na jego działanie wirusobójcze) i uzupełnić dietę o naturalne substancje o udowodnionym działaniu antybakteryjnym, immunostymulacyjnym i ogólnie wzmacniającym, jak np. wysokiej jakości colostrum.
– Warto też mieć przy sobie maseczkę na wypadek kontaktu z osobami kaszlącymi w zamkniętych przestrzeniach, takich jak samoloty, sklepy czy kina, by dodatkowo chronić siebie przed wirusem – dodaje dr Jastrzębska.
Objawy koronawirusa można pomylić z przeziębieniem lub grypą. Warto je znać, a w razie wątpliwości kupić test w aptece lub udać się do przychodni.
Źródła:
Symptoms of COVID-19 Centers for Disease Control and Prevention
Estimating the extent of asymptomatic COVID-19 and its potential for community transmission: Systematic review and meta-analysis Journal of the Association of Medical Microbiology and Infectious Disease