Ta choroba przyspiesza rozwój poważnych schorzeń o 15-20 lat. U starszych pacjentów oznacza przedwczesną śmierć

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Aż cztery miliony osób w Polsce ma ten problem i jest zagrożonych kolejnymi chorobami, w tym astmą i depresją. Brak właściwego leczenia przyspiesza rozwój tych schorzeń nawet o dwie dekady. Lata straconego zdrowia i przedwczesna śmierć nie są jednak konieczne. Oto co robić.

Spis treści

Powszechna choroba o licznych powikłaniach

To już nie 3 miliony. Tylko tych, którzy szukali pomocy lekarza, było 3,1 miliona – i to 2 lata temu. Z chorobą żyje jednak więcej osób w Polsce, a wkrótce ma ich być aż 4 mln. Skala problemu jest jednak większe, bo część osób nie wie, że choruje. To kolejny milion. Te wszystkie osoby mogą umrzeć o 15-20 lat wcześniej z powodu powikłań – innych poważnych schorzeń.

Powikłania powszechnej choroby dotyczą nie tylko seniorów. Młodzi pacjenci cierpią jednak z powodu innych schorzeń
Powikłania powszechnej choroby dotyczą nie tylko seniorów. Młodzi pacjenci cierpią jednak z powodu innych schorzeń gorodenkoff/123RF

Do konsekwencji cukrzycy należy rozwój wielu przewlekłych chorób, które skracają życie. Zagrożenie nimi ocenili brytyjscy badacze na podstawie lokalnych danych, korzystając z informacji dotyczących aż 46 milionów osób w wieku od 20 lat, które zbierano od 2014 roku.

Jak odkryli naukowcy, cukrzyca przyspiesza diagnozę ciężkich chorób przewlekłych aż o 15-20 lat, znacząco skracając oczekiwaną długość życia.

Nieuregulowana cukrzyca silnie przyczynia się do rozwoju powikłań naczyniowych, zarówno dotyczących małych, jak i dużych naczyń krwionośnych, w przebiegu chorób układu krążenia, oczu, stóp czy nerek.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Pomimo wysiłków, by ograniczyć te komplikacje, cukrzyca wciąż zwiększa śmiertelność chorób takich, jak rak, choroby oddechowe, infekcje, schorzenia wątroby i demencja. Skala tych problemów rośnie dodatkowo wraz z problemem otyłości i wydłużającym się życiem.

Na to cierpią i umierają diabetycy

Jak czytamy w „Nature Medicine”, wśród wszystkich uczestników cukrzycę miało 7,8 proc. osób. W porównaniu z resztą częściej stwierdzano u nich powiązane choroby przewlekłe. Co więcej, do czasu ukończenia wieku 50 lat co trzeci taki pacjent miał już co najmniej 3 takie schorzenia. Taka częstość ich występowania w populacji ogólnej dotyczy dopiero pacjentów w wieku 65-70 lat!

Cukrzyca okazała się mieć nieco inny wpływ na rozwój powikłań w różnych grupach wiekowych.

Stwierdzono, że wśród diabetyków w wieku powyżej 70 lat szybciej rozwijały się (w kolejności od tych najczęstszych):

Ten sam zestaw chorób, choć występujących o 20-50 proc. rzadziej, dotyczył osób w średnim wieku.

Natomiast u młodszych uczestników (20-49 lat) najczęstszym powikłaniem było nadciśnienie i wieńcówka, ale ich śmiertelność nie była tak wysoka, jak u osób w starszym wieku. Częściej występowały przewlekłe schorzenia takie, jak:

  • depresja,

  • astma,

  • poważne choroby psychiczne.

U mężczyzn bardziej widoczny był wpływ na skrócenie życia chorób takich, jak nadciśnienie i wieńcówka, podczas gdy kobiety były bardziej dotknięte depresją.

Choć badanie miało pewne ograniczenia, m.in. możliwe niedoszacowanie danych, brak rozróżnienia pomiędzy typami cukrzycy i wykluczenie niektórych chorób poza 35 ujętymi w analizach, pokazuje bardzo ważne zależności. Diabetycy i ich lekarze powinni bardziej skupić się na prewencji i diagnozowaniu wskazanych powikłań jako stanowiących największe zagrożenie dla zdrowia i życia.

A co z milionem osób, które nie mają pojęcia, że chorują na cukrzycę? Tu właśnie trzeba przypomnieć o prostym i darmowym badaniu profilaktycznym, które stosuje się w diagnozie choroby. Wystarczy zbadać krew, a dokładniej – glikemię lub inaczej poziom glukozy.

Źródła:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia