Sztuczna inteligencja pomogła odkryć lek na superbakterię. Nowy antybiotyk zwalcza bakterię odporną na działanie większości leków

Monika Góralska
Opracowanie:
Bakteria Acinetobacter baumannii, często odporna na prawie każdy antybiotyk, stanowi problem w szpitalach i domach opieki, tym większy, że potrafi przetrwać na powierzchniach i sprzęcie medycznym.
Bakteria Acinetobacter baumannii, często odporna na prawie każdy antybiotyk, stanowi problem w szpitalach i domach opieki, tym większy, że potrafi przetrwać na powierzchniach i sprzęcie medycznym. sdecoret, solarseven/123rf.com
Sztuczna inteligencja pomogła naukowcom z Kanady wyselekcjonować skuteczny lek na superbakterię oporną na działanie większości antybiotyków. Najpierw została ona wyszkolona przez ekspertów, a następnie w 1,5 godziny opracowała listę 240 związków. Dzięki temu naukowcy po przetestowaniu ich w laboratorium wyłonili jeden najbardziej skuteczny. Może on zwalczyć bakterię wywołującą zapalenie płuc i zakażenia ran w szpitalach jednak wymaga dalszych testów.

Spis treści

Sztuczna inteligencja pomogła odkryć antybiotyk na superbakterię

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) udało się odkryć nowy antybiotyk, który może zwalczać zagrażający życiu gatunek superbakterii – informuje pismo „Nature Chemical Biology”.

Czytaj też: Aplikacja zastąpi lekarza? AI pomoże ocenić stan zdrowia dziecka. Polscy lekarze tworzą narzędzie ułatwiające diagnozę wielu chorób

Dzięki sztucznej inteligencji można było błyskawicznie wyselekcjonować spośród tysięcy potencjalnych antybiotyków te najbardziej obiecujące, by następnie przetestować je w laboratorium. W ten sposób naukowcy uzyskali silny, eksperymentalny antybiotyk o nazwie abaucyna. Będzie on jednak wymagał dalszych testów.

Sprawdź: ChatGPT nie zostanie na razie intenistą. Sztuczna inteligencja oblała egzamin

Powszechnie stosowane antybiotyki pozwalają skutecznie zwalczać infekcje bakteryjne. Jednak bakterie stopniowo stają się coraz odporniejsze na działanie antybiotyków, a nowe leki antybakteryjne od dziesięcioleci prawie się nie pojawiają. Co roku około miliona osób umiera z powodu zakażeń antybiotykoopornymi bakteriami.

Bakteria oporna na działanie antybiotyków stanowi „krytyczne” zagrożenie

Naukowcy z McMaster University (Kanada) skoncentrowali się na jednym ze sprawiających najwięcej problemów gatunków bakterii – Acinetobacter baumannii. Może ona powodować zapalenie płuc i zakażenia ran, była na przykład dużym problemem wśród rannych amerykańskich żołnierzy w Iraku czy Afganistanie. Choć nie jest szeroko znana, to jedna z trzech superbakterii, które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła jako „krytyczne” zagrożenie.

Zobacz także: Zdalnie usunięto żołądek pacjentowi z nowotworem. Czy wkrótce będą nas leczyć roboty?

Acinetobacter baumannii, często odporna na prawie każdy antybiotyk, stanowi problem w szpitalach i domach opieki, tym większy, że potrafi przetrwać na powierzchniach i sprzęcie medycznym.

Wynaleziono najsilniejszy antybiotyk. Powstał przy okazji testów dla US Army

Wynaleziono najsilniejszy antybiotyk. Powstał przy okazji testów dla US Army

Ten lek może zmienić sytuację pacjentów umierających z powodu nieuleczalnych infekcji superbakteriami. Są to szczepy oporne na znane antybiotyki, wobec których współczesna medycyna jest bezsilna. Najs...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Dzięki AI naukowcy wyselekcjonowali skuteczny lek

By znaleźć nowy antybiotyk, naukowcy najpierw wyszkolili sztuczną inteligencję. „Ręcznie” przetestowali działanie na Acinetobacter baumannii tysięcy leków, w przypadku których znana była dokładna struktura chemiczna.

Uzyskane informacje zostały udostępnione sztucznej inteligencji, dzięki czemu mogła ona poznać właściwości chemiczne leków, które byłyby skuteczne wobec tej bakterii. Kolejnym krokiem było przedstawienie AI listy 6680 związków, których skuteczność była nieznana. Jak się okazało stworzenie krótkiej listy obiecujących substancji zajęło AI tylko półtorej godziny.

Naukowcy przetestowali 240 związków w laboratorium i znaleźli dziewięć potencjalnych antybiotyków. Jeden z nich – abaucyna – okazał się niezwykle silny. Abaucyna leczyła zakażone rany u myszy i była w stanie zabijać bakterie pochodzące z próbek pobranych od pacjentów.

Następnym krokiem będzie udoskonalenie leku w laboratorium, a potem przeprowadzenie badań klinicznych. Zdaniem ekspertów pierwszych antybiotyków wyselekcjonowanych przez AI można by się spodziewać na rynku około roku 2030.

Sztuczna inteligencja ułoży Ci dietę. Polscy naukowcy sprawdzili, czy robi to dobrze

Sztuczna inteligencja ułoży Ci dietę. Polscy naukowcy sprawdzili, czy robi to dobrze

Dieta z ChatGPT wydaje się być łatwym zadaniem dla sztucznej inteligencji. Okazuje się jednak, że w najtrudniejszych przypadkach jadłospisy generowane przez AI mogą zawierać istotne błędy. Analizy tak...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Sztuczna inteligencja przyszłością medycyny

Ciekawą cechą abaucyny jest jej selektywność: wydaje się działać tylko na Acinetobacter baumannii, nie szkodząc innym gatunkom, na przykład pożytecznym bakteriom jelitowym. Zdaniem ekspertów selektywność powinna utrudnić powstawanie odporności na ten lek i zmniejszyć prawdopodobieństwo skutków ubocznych.

Teoretycznie nie ma przeszkód, by sztuczna inteligencja przeanalizowała przydatność nawet dziesiątek milionów związków pod kątem ich przydatności w leczeniu.

Kolejne bakterie, przeciwko którym pilnie potrzebne są antybiotyki to między innymi gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) oraz pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:
Deep learning-guided discovery of an antibiotic targeting Acinetobacter baumannii Nature Chemical Biology

(PAP)

Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/

Nie popijaj sokiem i nie bierz przy grypie. Przeczytaj, zanim weźmiesz antybiotyk

Nie popijaj sokiem i nie bierz przy grypie. Przeczytaj, zanim weźmiesz antybiotyk

Antybiotyki to leki zwalczające bakterie, które często są błędnie uważane za pomocne na większość dolegliwości. Ich nadużywanie może nie tylko zniszczyć florę bakteryjną jelit, ale także przyczynić s...

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia