Stella Kyriakides, unijna komisarz do spraw zdrowia poinformowała na Twitterze, że jest zgoda Europejskiej Agencji Leków EMA, na podanie szczepionki przeciw COVID-19 osobom w wieku od 12 do 15 lat.
Jak podaje tvn24.pl, agencja przekazała, że zalecenia jej Komitetu do spraw Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) dla grupy wiekowej 12-15 lat będą takie same, jakie już są dla grupy powyżej 16. roku życia. Szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, domięśniowo, w odstępie co najmniej trzech tygodni.
31 maja podczas posiedzenia Rady Medycznej przy premierze RP, została pozytywnie przyjęta rekomendacja dotycząca szczepień tej grupy wiekowej.
Rada Medyczna rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12 do 15 roku życia preparatem Cominarty - czytamy na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na Facebooku.
Agencja podała, że badanie wykazało, iż odpowiedź immunologiczna na Comirnaty w tej grupie wiekowej od 12 do 15 roku życia była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej od 16 do 25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u blisko 2000 dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia.
Osoby te otrzymały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Z 1005 dzieci, które otrzymały szczepionkę, u żadnego nie wystąpił Covid-19 w porównaniu z 16 dzieci z 978, które otrzymały pozorowany zastrzyk. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu Covid-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 75 proc. do 100 proc.).
Najczęściej występujące działania niepożądane w grupie wiekowej 12-15:
- ból w miejscu wstrzyknięcia,
- zmęczenie,
- ból głowy,
- ból mięśni i stawów,
- dreszcze i gorączkę.
Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.
Obecnie na szczepienia w Polsce mogą zapisywać się już osoby od 16 roku życia. Osoby w tym wieku i te które ukończyły 17 lat, szczepione są preparatem firmy Pfizer/BioNTech. Do tej pory w Polsce podano ponad 19 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19. Dwie dawki szczepionki otrzymało do tej pory ponad 6 milionów osób, w tym także preparatem jednodawkowym Johnson & Johnson.
- 500+ dla zaszczepionych w Polsce. To nie żart! Tak firmy chcą walczyć z epidemią
- Koronawirus u psa – czy domowy pupil może chorować na COVID-19 i stanowić zagrożenie?
- Powikłania po koronawirusie. Takie ślady zostawia po sobie COVID-19
- Tych leków nie powinniśmy stosować bezpośrednio przed i po szczepieniu na COVID-19