Wazelina kosmetyczna – do czego służy? Jakie ma zastosowanie i właściwości? Poznaj wady i zalety wazeliny białej!

Agata Orzełowska
Wazelina kosmetyczna to uniwersalny środek do pielęgnacji skóry.
Wazelina kosmetyczna to uniwersalny środek do pielęgnacji skóry. 123rf.com
Wazelina kosmetyczna (inna nazwa tego produktu to wazelina biała) ma wiele zastosowań w przemyśle kosmetycznym. W czystej postaci używana jest do zabiegów pielęgnacyjnych, wchodzi też w skład wielu kosmetyków. Wbrew obiegowej opinii wazelina kosmetyczna nie jest jednak korzystna dla skóry i lepiej zastąpić ją w miarę możliwości naturalnymi tłuszczami. Sprawdź, do czego można bezpiecznie używać wazeliny kosmetycznej. Poznaj wady i zalety tego popularnego kosmetyku!

Czym jest wazelina kosmetyczna?

Wazelina kosmetyczna, chętnie stosowana od lat do pielęgnacji i natłuszczania skóry, jest produktem ubocznym procesu destylacji ropy naftowej – inny produkt otrzymywany w procesie destylacji ropy naftowej to wazelina techniczna, której używa się do wytwarzania m.in. smarów.

Wazelina w postaci znanej obecnie została wyodrębniona w 1859 roku przez brytyjskiego chemika Roberta Augustusa Chesebrougha. Pierwsza nazwa, pod którą produkt ten funkcjonował brzmiała „petroleum jelly”, nazwa wazelina pochodzi od koncernu Vaseline, który rozpoczął masową produkcję tej substancji i wprowadził ją na rynek kosmetyczny.

Wazelina kosmetyczna nie wchłania się przez skórę, natomiast tworzy na niej ochronny film i zapobiega utracie wilgoci. Nie powoduje podrażnień i uczuleń, ponieważ błony śluzowe i skóra jej nie przyswajają.

Wazelina kosmetyczna – właściwości

Wazelina kosmetyczna powstaje podczas rafinacji ropy naftowej. W jej skład wchodzą stałe i płynne węglowodory. Wazelina może mieć barwę od białej do żółtej, a nawet brązowej, zależnie od tego, jak dokładnie została oczyszczona. Produkt ten nie reaguje z kwasami i zasadami, nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudno rozpuszczalny w alkoholu.

Wazelina techniczna chroni powierzchnie przed działaniem szkodliwych czynników, w tym przed korozją (metale), przed wysychaniem (skóra, guma) i niszczeniem, daje też poślizg, dlatego używana jest do produkcji smarów.

Wazelina kosmetyczna ma podobne właściwości – natłuszcza, nawilża i tworzy na skórze ochronny film, który zapobiega działaniu szkodliwych czynników, takich jak wiatr, mróz i deszczu. Od wazeliny technicznej różni się jedynie stopniem oczyszczenia.

Zastosowanie wazeliny kosmetycznej

Wazelina kosmetyczna uważana jest za uniwersalny środek do pielęgnacji skóry. Stosuje się ją również przy niektórych zabiegach i badaniach medycznych oraz jako składnik maści i substancji natłuszczających.

Wazelina pod oczy sprawi, że delikatna skóra w tym miejscu będzie chroniona przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych (wiatr, mróz, słońce), podobnie działać będzie nałożona na usta. Wazelina do ust może mieć postać pomadki, można też nakładać ją wprost z pojemniczka. Wazelina kosmetyczna jest też składnikiem wielu rodzajów zapachowych pomadek ochronnych do ust.

Wazelina biała to także doskonały produkt pomocny przy problemach z suchymi i pękającymi piętami. Wystarczy posmarować podeszwy stóp grubą warstwą wazeliny przed pójściem spać i nałożyć bawełniane skarpetki. Rano skóra na piętach będzie gładka i nawilżona.

Wazelina zastosowana na rzęsy to świetny sposób na zdjęcie sztucznych rzęs. Jeśli zdarzyło się, że warstwa kleju jest zbyt gruba i sztuczne rzęsy nie dają się bezproblemowo odkleić, wystarczy posmarować je wazeliną, odczekać chwilę, a następnie podważyć sztuczne rzęsy – będzie można je zdjąć z łatwością.

Wazelina na rzęsy to także prosta i tania domowa odżywka, która wzmacnia włoski i sprawia, że stają się bardziej lśniące. Cienką warstwę wazeliny rozprowadzamy na linii rzęs przed pójściem spać – rano rzęsy będą odżywione i lśniące, zaś regularne stosowanie tego zabiegu sprawia, że staną się mocniejsze i zregenerowane po zabiegach upiększających.

Wazelina kosmetyczna może też posłużyć jako baza do domowego peelingu – wystarczy dodać do niej sól morską, cukier albo zmieloną kawę.

Wazelina biała może być zastosowana do zmycia wodoodpornego makijażu. Na wacik nakładamy cienką warstwę wazeliny i zmywamy nią makijaż.

Wazelina nałożona na włosy sprawi, że staną się odżywione i błyszczące. Nie należy jednak nakładać jej na całą długość włosów – wystarczy wmasować odrobinę wazeliny w końcówki po umyciu. Można też przed umyciem włosów (na przykład na noc) wetrzeć niewielką ilość wazeliny w skórę głowy.

Wazelina biała zmiękczy też skórki wokół paznokci.

Stosowana jest też do tzw. sluggingu, polegającego na tym, że grubą warstwę wazeliny kosmetycznej nakłada się na twarz posmarowaną wcześniej kremem nawilżającym. Taki zabieg nawilży skórę, nie należy jednak stosować go zbyt często, ponieważ może to zaburzyć naturalne mechanizmy regulujące odprowadzanie wody ze skóry i stanie się ona przesuszona.

Naturalny znaczy bezpieczny – tak uważają klientki, które na co dzień wybierają kosmetyki z tej kategorii. To jednak nie zawsze prawda, jeśli oczekuje się produktu hipoalergicznego czy wolnego od konserwantów. Sprawdź, jakie mity wpływają na nasze decyzje przy zakupie naturalnych kosmetyków i jak nie popełniać wtedy błędów!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co warto wiedzieć o kosmetykach naturalnych? Poznaj mity na ...

Wady i zalety wazeliny kosmetycznej

Wazelina kosmetyczna nie jest odpowiednia dla osób z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową. Nałożenie wazeliny na twarz powoduje, że tworzy ona na skórze warstwę ochronną, ale jednocześnie zatyka pory, co może prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum i tworzenia się zmian trądzikowych.

Czysta wazelina stosowana na twarz może także powodować wnikanie w pory skóry zanieczyszczeń, które blokują ujścia gruczołów łojowych i sprzyjają powstawaniu zaskórników.

Poważniejszym problem jest to, że wazelina biała zaliczana jest do olejów mineralnych, które uważa się za substancje toksyczne dla skóry, a nawet dla całego organizmu. Szkodliwe związki z wazeliny stosowanej do celów kosmetycznych mogą przenikać przez skórę i kumulować się w wątrobie, która usuwa z organizmu toksyny. Jeśli chcemy uniknąć tego zagrożenia, zamiast wazeliny możemy używać wosku pszczelego.

Wazelina biała ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim jest bardzo tania. Nie powoduje uczuleń, za to skutecznie chroni skórę przed wpływem czynników atmosferycznych i natłuszcza ją. Wspomaga odnowę naskórka i zapobiega utracie wody. Jest też bardzo trwała – nie jełczeje.

Wazelina na twarz – sekret urody gwiazd

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia